Roman Grucza

Roman Grucza
Data i miejsce urodzenia

19 września 1941
Rumia

Instrumenty

organy

Zawód

organista, pedagog, nauczyciel akademicki

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Medal Komisji Edukacji Narodowej Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”
Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”
Organy główne (zbudowane przez Maxa Terletzkiego w 1878) w bazylice katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu (remont 2013)

Roman Grucza (ur. 19 września 1941 w Rumi) – polski dyrygent, organista, nauczyciel, były organista bazyliki katedralnej św. św. Janów w Toruniu.

Życiorys

Urodził się 19 września 1941 w Rumi. Ukończył szkołę muzyczną II st. w Gdańsku, a następnie podjął studia w Akademii Muzycznej również w Gdańsku, w klasie dyrygentury chóralnej, które ukończył z wyróżnieniem. W 1969 osiadł w Toruniu, gdzie podjął pracę w szkole muzycznej, w której przez kilkanaście lat uczył teorii, instrumentacji i dyrygowania oraz prowadził chór i orkiestrę. Muzyki oraz śpiewu chóralnego uczył wówczas także w toruńskich liceach. W 1986 ukończył studia podyplomowe na kierunku dyrygentury chóralnej w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W 1992 rozpoczął pracę organisty bazyliki katedralnej św. św. Janów w Toruniu, przy której założył Katedralny Chór Chłopięco-Męski "Pueri Cantores Thoruniensis". W latach 1996–2002 wykładał w Studium Organistowskim w Toruniu. W tym samym okresie piastował funkcję dyrektora i kierownika artystycznego Świętojańskiego Festiwalu Muzyki Organowej oraz Festiwalu Chórów Diecezji Toruńskiej. Podczas wizyty apostolskiej papieża Jana Pawła II w Toruniu, 7 czerwca 1999, dyrygował połączonymi orkiestrami i chórami liczącymi łącznie tysiąc pięćset osób. W maju 1999 uchwałą Rady Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku, uzyskał kwalifikacje I stopnia sztuki muzycznej w zakresie dyscypliny artystycznej prowadzenia zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych, równoważne uprawnieniom wynikającym z uzyskania stopnia naukowego doktora, zaś w grudniu 2001 uzyskał stopień doktora habilitowanego, a za rok – profesora nadzwyczajnego Pomorskiej Akademii Pedagogicznej (Katedra Sztuki Muzycznej). W latach 2003–2008 wykładał w Akademii Muzycznej w Gdańsku (Wydział Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki). W dniu 21 grudnia 2007 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński nadał mu tytuł profesora sztuk muzycznych[1][2][3].

Nagrody i wyróżnienia

Odznaczenia

Przypisy

  1. Twórcy Kultury Torunia, www.icimss.edu.pl [dostęp 2019-08-19].
  2. Amuz, www.archiwummuzyczne.pl [dostęp 2019-09-04].
  3. Wyborcza.pl, torun.wyborcza.pl [dostęp 2019-09-04].
  4. Nagroda Prezydenta Miasta Torunia | www.torun.pl, www.torun.pl [dostęp 2019-09-04] (pol.).

Media użyte na tej stronie