Roman Jurajski
opat | |
Data i miejsce urodzenia | ok. 390 |
---|---|
Data i miejsce śmierci | 463 lub 464 |
Czczony przez | |
Wspomnienie |
Roman Jurajski, również Roman z Condat (ur. ok. 390 w Górnym Bugey, zm. 28 lutego 463 lub 464 w La Balma)[1] – pierwszy opat Condat (dzisiejsze Saint-Claude), starszy brat św. Lupicyna (+480), eremita, święty Kościoła katolickiego.
Roman był mnichem w klasztorze Ainay koło Lyonu i uczniem świętego Sabina. W latach 430-435 wiódł życie pustelnika wzorem ojców pustyni pragnąc zostać doskonałym chrześcijaninem. Najpierw dołączył do niego Lupicyn, później kolejni uczniowie. W efekcie powstało opactwo w dolinie rzeki Bienne w górach Jura. W 444 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk św. Hilarego (+449) ówczesnego biskupa Arles podczas synodu w Besançon. Aby sprostać napływowi kolejnych uczniów bracia założyli jeszcze dwa ośrodki w Lauconum (dzisiejsze Saint-Lupicin) i Balma. Ten ostatni został wybudowany na skale z widokiem na dolinę na prawym brzegu rz. Bienne[2] (późniejsze St. Romain-de-Roche na południe od Pratz, obecnie Pratz). Do tego ostatniego wprowadziła się ze 125 mniszkami ich siostra Yole. W 450 roku św. Roman założył kolejny klasztor na zboczu Jury (Opactwo Romainmôtier), który znajduje się w dzisiejszej Szwajcarii i jest to najstarszy klasztor w tym kraju[3]. Aby nakarmić tych wszystkich ludzi, Roman nakłonił ich do uprawy ziemi.
Zmarł w Balma odwiedziwszy siostrę i tu został pochowany. W VII wieku klasztor zajęli prości ludzie z opactwa w Condat, a szczątki świętego mnisi przenieśli do tego ostatniego, aby wzbogacić swój kościół. Przez cały okres średniowiecza w Condat przebywali mnisi. W 1630 roku wycofali się uciekając przed plagą osiadając w Saint-Lupicin i St. Romain-de-Roche[4].
Około 510 lub 520 roku życie obu braci spisał jeden z mnichów, jako Żywoty Ojców Jurajskich.
Vita św. Romana wspominają o czynieniu przez niego cudów. Przykładem może być uzdrowienie dwóch trędowatych podczas pielgrzymki do grobu św. Maurycego z Agaunum w dzisiejszym Saint-Maurice. Po śmierci Romana następcą w Condat i opiekunem eremów został jego brat Lupicyn.
Wspomnienie liturgiczne św. Romana obchodzone jest w dzienną pamiątkę śmierci lub 29 lutego.
Obecnie relikwie braci znajdują się w kaplicy St. Romain-de-Roche w Pratz w małym kościele z XIII wieku wybudowanym w miejsce bazyliki ku czci św. Romana.
Co roku po święcie Zesłaniu Ducha Świętego, w poniedziałek, odbywa się procesja wokół kaplicy. Również corocznie organizowany jest tu festiwal starej muzyki Haut-Jura (fr. Le Festival de Musique du Haut-Jura)[4].
Zobacz też
Przypisy
- ↑ Saint Romanus of Condat – Saints.SQPN.com (ang.)
- ↑ Niektóre źródła podają błędnie La Beaume w Prowansji-Alpy-Lazurowe Wybrzeże.
- ↑ Romainmôtier Abbey Church. wanderland.ch. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-23)]. (fr.)
- ↑ a b Chapelle de Saint-Romain-de-Roche à Pratz (fr.)
Bibliografia
- Roman Jurajski na DEON.pl (SJ i Wydawnictwo WAM)
- Święty Roman Jurajski, opat na brewiarz.katolik.pl [ostatnia aktualizacja: 2011-01-25]
- Romanus i Lupicin von Condat – Ökumenisches Heiligenlexikon (niem.)
Media użyte na tej stronie
Vue de la chapelle de Saint Romain de Condat située sur la commune de Pratz dans le Haut-Jura.(39) Cette chapelle surplombe le village de Vaux les St Claude.
C'est un lieu magnifique pour se ressourcer et méditer.Autor: Mbzt, Licencja: CC BY-SA 4.0
Église Saint-Pierre-et-Saint-Romain (statue de St Romain) - Savennières (France)