Rosyjski Korpus Ochotniczy
Historia | |
Państwo | |
---|---|
Sformowanie | 2022 |
Konflikty zbrojne | |
Inwazja Rosji na Ukrainę (2022) | |
Organizacja | |
Rodzaj sił zbrojnych | lądowe |
Rodzaj wojsk | piechota |
Podległość |
Rosyjski Korpus Ochotniczy – jedna z formacji paramilitarnych zrzeszających Rosjan, którzy zdecydowali się wesprzeć Ukrainę w trakcie rosyjskiej agresji na ten kraj w 2022 roku.
Historia
Korpus został utworzony w 2022 roku, po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę[1]. Jest formacją, która obok Legionu „Wolność Rosji” i Narodowej Armii Republikańskiej zrzesza Rosjan walczących przeciwko „wojskom Putina” na Ukrainie. RKO od „Wolności Rosji” (największej z tych trzech organizacji) odróżnia to, że jego członkowie nie są rekrutowani z jeńców lub dezerterów, tylko z emigrantów mieszkających zarówno na Ukrainie, jak i w innych państwach[1]. Według publicystów strony „Obozriewatiel” żołnierze Korpusu walczyli za Ukrainę od czasu wybuchu wojny w Donbasie służąc w różnych batalionach ochotniczych (np. „Azow”)[2]. Zrzesza osoby o poglądach prawicowych i konserwatywnych[1][3]. Informacje o ruchach RKO na froncie są niezwykle rzadko podawane. Przedstawiciele jednostki twierdzą, że formacja wypełnia misje bojowe na południowo-wschodniej Ukrainie będąc w „aktywnej obronie” (stan na 25.08.2022)[1]. 31 sierpnia wszystkie trzy ww. jednostki rosyjskie podpisały tzw. deklarację irpińską, zgodnie z którą potwierdzono koordynację działań przeciwko rosyjskim władzom i utworzono wspólne centrum polityczne. Na czele ugrupowania ma stanąć Ilja Ponomariow[4]. Zdecydowano, że wszystkie organizacje zachowają swoje symbole, jednak wspólnie reprezentowane będą pod biało-niebiesko-białą flagą[5].
Symbolizm i ideologia
Członkowie jednostki wyznają poglądy skupione wokół prawicy. Uważają się za konserwatystów i tradycjonalistów. Ich zdaniem władzę w Federacji Rosyjskiej stanowią „terroryści” i uznaje niemożność oraz niedopuszczalność prowadzenia z nimi negocjacji, a wojna na Ukrainie odbywa się z pogwałceniem praw międzynarodowych i zasad etycznych. W manifeście opublikowanym przez ukraiński Interfax Korpus Ochotniczy określił jako swoje cele ochronę i odbudowę integralności terytorialnej Ukrainy w granicach z 1991 r. i obalenie „reżimu panującego w Federacji Rosyjskiej”, a celem do ich osiągnięcia mają być:
- organizacja międzynarodowego trybunału przeciwko wszystkim zaangażowanym w rozpętanie, prowadzenie i wspieranie agresywnej wojny przeciwko Ukrainie;
- odmowa uznania aneksji terytoriów zajętych przez wojska rosyjskie podczas wojen agresywnych;
- całkowita reforma ustroju państwowego FR;
- uznanie i przestrzeganie praw do samostanowienia narodów zamieszkujących FR[3].
Według anonimowego członka Korpusu „Rosja to wypalona ziemia, nie można tam być ani lewicowym, ani prawicowym. Tam można być albo gliną, albo ofiarą gliny. Wyjechaliśmy z tego neosowieckiego Gułagu na Ukrainę, ale Gułag wciąż depcze nam po piętach. On chce zamienić Ukrainę w barak obozowy, tak jak już zamienił Rosję. Więc dość uciekania, czas wstać i walczyć o nasze życie i nasz honor”[1].
Symbolem jednostki jest biało-czarny symbol tarczy z szewronem na której znajduje się miecz. Bardzo podobnej symboliki używała „Biała Idea”, emigracyjne ugrupowanie dla młodzieży nacjonalistycznej utworzone w 1934 r. zrzeszające wrogów systemu komunistycznego[6]. Żołnierze formacji aktywnie korzystają z symboli Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej – organizacji wojskowej, która w trakcie II wojny światowej kolaborowała z III Rzeszą[1].
Zobacz też
- Pułk im. Konstantego Kalinowskiego
- Gruziński Legion Narodowy
- Międzynarodowy Legion Obrony Terytorialnej Ukrainy
Przypisy
- ↑ a b c d e f Roman Popkow , Rosyjski Korpus Ochotniczy, Legion „Wolność Rosji” i „Azow”. Jak Rosjanie walczą przeciwko Putinowi, 25 sierpnia 2022 .
- ↑ Лилия Рагуцкая , ''Путин – убийца'': у посольства РФ в Молдове устроили смелую акцию с салютом в день рождения диктатора. Фото и видео, OBOZREVATEL NEWS [dostęp 2022-11-06] (ros.).
- ↑ a b Меморандум Русского добровольческого корпуса, Интерфакс-Украина [dostęp 2022-11-06] (ros.).
- ↑ Створення політичного центру збройної боротьби російської опозиції – сторони підписали декларацію та затвердили символіку (ВІДЕО), Дом, 31 sierpnia 2022 [dostęp 2022-11-06] (ukr.).
- ↑ Максим Красиков , Россияне, воюющие на стороне Украины, подписали совместную «Ирпенскую декларацию», Журнал «Холод», 31 sierpnia 2022 [dostęp 2022-11-06] (ros.).
- ↑ Нагрудный знак молодёжной националистической эмигрантской организации «Белая Идея», созданной в 1934 году Виктором Ларионовым, штабс-капитаном Русской Армии генерала Врангеля, Легенды нашей эпохи [dostęp 2022-11-06] (ros.).
Media użyte na tej stronie
Логотип Русского добровольческого корпуса
Autor: Rosyjski Korpus Ochotniczy, Licencja: CC BY-SA 4.0
Dwójka żołnierzy Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego podczas wojny na Ukrainie (2022). Uwagę zwraca naszywka z symbolem ROA na mundurze jednego z nich