Rosyjski Związek Łotwy

Rosyjski Związek Łotwy
Ilustracja
Państwo

 Łotwa

Lider

Tatjana Żdanok, Jakow Pliner, Mirosław Mitrofanow

Data założenia

1998 / 2014

Adres siedziby

Rūpniecības 9, Rīga

Grupa w Parlamencie
Europejskim

Zieloni - Wolny Sojusz Europejski

Barwy

     niebieski      biały      czerwony

Obecni eurodeputowani

1

Strona internetowa
Łotwa
Godło Łotwy
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Łotwy

Wikiprojekt Polityka

Rosyjski Związek Łotwy (łot. Latvijas Krievu savienība, LKS; ros. Русский союз Латвии, РуCоЛ – do 2014 O Prawa Człowieka w Zjednoczonej Łotwie (łot. Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā, PCTVL, ros. За права человека в единой Латвии, ЗаПЧЕЛ) – łotewska partia polityczna reprezentująca interesy mieszkających na Łotwie Rosjan i innych mniejszości rosyjskojęzycznych.

Symbolem partii do 2014 były pszczoły (ze względu na skrót jej rosyjskojęzycznej nazwy: ЗаПЧЕЛ, Zapczeł od rosyjskiego: пчела)[1]. Partia jest częścią założonej w 2005 Federacji Partii Rosjan w Unii Europejskiej, która skupia organizacje mniejszości rosyjskiej działające na terenie UE[2].

Ugrupowaniem kierują kolegialnie Tatiana Żdanok, Jakow Pliner i Mirosław Mitrofanow[3]. W skład frakcji parlamentarnej PCTVL wchodzili w 2010 Walerij Buchwałow, Władimir Buzajew, Mirosław Mitrofanow, Jakow Pliner (przewodniczący) i Jurij Sokołowski[4].

Historia

PCTVL powstała w 1998 jako koalicja trzech rosyjskojęzycznych partii lewicowych: Partii Zgody Narodowej (TSP), Równouprawnienia i Łotewskiej Partii Socjalistycznej (LSP). W wyborach 1998 zdobyła 16 miejsc w Sejmie Republiki Łotewskiej, pozostając w opozycji do rządów centroprawicy. Cztery lata później zanotowała drugi wynik w skali kraju (po prawicowej Nowej Erze), otrzymując w parlamencie 25 mandatów (w tym 5 dla LSP).

W 2003 doszło do rozłamu w koalicji, w wyniku którego opuściła ją TSP. Rok później odłączyła się Łotewska Partia Socjalistyczna. Mimo rozpadu partii O Prawa Człowieka w Zjednoczonej Łotwie udało się zdobyć 10,66% głosów w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004, co przełożyło się na mandat dla Tatiana Żdanok, który wywalczyła również w wyborach 2009[5] (9,66% głosów). W Parlamencie Europejskim partia związana jest z frakcją zielonych i regionalistów.

W wyborach krajowych z października 2006 partia zdobyła 6 miejsc w Sejmie, kontynuując działalność jako siła opozycyjna wobec rządów partii łotewskich. W wyborach do Sejmu X kadencji w 2010 uzyskała 1,43% głosów i nie przekroczyła bariery uprawniającej do udziału w podziale mandatów[6]. Nie otrzymuje zatem dotacji z budżetu państwa. Lider ugrupowania Tatiana Żdanok, która była kandydatem PCTVL na premiera kraju, zapowiedziała, że partia będzie od tego czasu pracować jako organizacja ochrony praw człowieka oraz think-tank[7]. W wyborach w 2011 na PCTVL padło w skali kraju 0,78% głosów[8].

Ugrupowanie przez długi czas było obecne w strukturach samorządowych. W wyborach lokalnych w 2001 zdobyło 13 miejsc w radzie miejskiej Rygi, wchodząc w skład koalicji rządzącej. Siergiej Dołgopołow objął wówczas stanowisko wiceburmistrza miasta. W 2005 sojusz zanotował gorszy wynik, otrzymując 9 miejsc w radzie, a cztery lata później ugrupowanie nie przekroczyło progu wyborczego uprawniającego do udziału w podziale mandatów[9]. Klęskę poniosło również w innych miastach na terenie Łotwy, z większych ośrodków mandaty zyskując jedynie w Jełgawie[10].

W 2014 nazwę partii zmieniono na Rosyjski Związek Łotwy[11]. Ugrupowanie reprezentuje radykalne poglądy: opowiada się przeciwko uznaniu okupacji Łotwy w 1940 roku, za wprowadzeniem oficjalnej dwujęzyczności, budową państwa opartego na dwóch społecznościach: rosyjskiej i łotewskiej. W 2014 partia wsparła zajęcie Krymu przez wojska rosyjskie[12].

Przypisy

  1. Jacek J. Komar, Pszczół coraz więcej, Gazeta Wyborcza, nr 236, 9 października 2002, s. 11
  2. Rosjanie mieszkający w krajach UE jednoczą się, gazeta.pl z 20 czerwca 2005
  3. Mūsu cilvēki, Līderi (łot.)
  4. Mūsu cilvēki. Saeimas frakcija (łot.)
  5. Serwis CKW – Wybory 2009
  6. Serwis CKW – Wybory 2010. web.cvk.lv. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-02)]. (łot.)
  7. Жданок: Латвия полностью копирует эстонскую модель, novosti.eer.ee z 3 października 2010 (ros.)
  8. Serwis CKW – Wybory 2011
  9. Serwis CKW – Wybory 2009
  10. Serwis CKW – Wybory 2009
  11. PCTVL pārtop par Latvijas Krievu savienību, apollo.lv z 18 stycznia 2014 (łot.)
  12. Tomasz Otocki, Aleksandr Filej: Tatiana Żdanok z sukcesem reprezentuje nasze interesy, radiownet.pl z 5 kwietnia 2014 (łot.)

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Coat of Arms of Latvia.svg
Coat of arms of Latvia.
Coat of arms of Latvia.svg
Coat of arms of Latvia.
Lks logo.jpg
This is a logo owned by the Latvian Russian Union for the Latvian Russian Union.