Rotting Christ

Rotting Christ
Ilustracja
Rotting Christ podczas koncertu na festiwalu Party.San Open Air w 2016 roku. Od lewej: Vagelis Karzis, Sakis Tolis oraz George Emmanuel.
Rok założenia

1987

Pochodzenie

Ateny, Grecja

Gatunek

black metal[1][2][3][4][5], gothic metal[4][5], death metal[5], heavy metal[5], symfoniczny black metal[5]

Wydawnictwo

Osmose Productions, Unisound Records, Century Media Records, Metal Mind Productions, Season of Mist

Powiązania

Thou Art Lord, Varathron, Necromantia, Sickening Horror

Strona internetowa

Rotting Christ (z j. ang. dosłownie Gnijący Chrystus)[6]grecki zespół blackmetalowy założony w 1987 roku w Atenach. Zespołowi przewodzą bracia Sakis i Themis Tolisowie, którzy pozostają jedynymi członkami oryginalnego składu. Od 2014 roku skład grupy tworzą ponadto basista Vagelis Karzis oraz gitarzysta George Emmanuel.

Do 2016 roku ukazało się dwanaście albumów studyjnych zespołu oraz szereg pomniejszych wydawnictw. Nagrania formacji cieszą się prawdopodobnie największą popularnością w Grecji. Ostatni album zespołu zatytułowany Rituals (2016) uplasował się na 10. miejscu tamtejszej listy przebojów[7].

W ciągu ponad dwudziestu lat istnienia zespół niejednokrotnie przechodził zmiany stylistyczne, począwszy od surowych blackmetalowych brzmień, poprzez ciężki doom/death metal, a skończywszy na melodyjnym black metalu, bardzo różniącym się od skandynawskich zespołów blackmetalowych, takich jak Emperor czy Limbonic Art.

Historia

Sakis Tolis podczas koncertu na festiwalu Party.San Open Air w 2016 roku.

Zespół powstał w 1987 roku w Atenach z inicjatywy wokalisty i gitarzysty Sakisa Tolisa, perkusisty Themisa Tolisa oraz basisty Jima Patsourisa[2]. Formacja początkowo tworzywa w stylistyce grindcore’u[1]. Grupa zadebiutowała kasetą demo Leprosy of Death, która ukazała się w listopadzie 1988 roku. Następnie w styczniu 1989 roku ukazało się drugie demo tria zatytułowane Decline’s Return. Kolejne demo pt. Satanas Tedeum zostało wydane w październiku tego samego roku. Materiał stanowił stylistyczny zwrot w historii działalności tria[1]. Na kasetę trafiły utwory czerpiące z thrash metalu, znacznie dłuższe w stosunku do poprzednich nagrań Rotting Christ[1]. Podobnie jak szereg innych zespołów okresu muzycy Rotting Christ określali swą twórczość jako death metal, gdyż termin black metal pozostawał szerzej nieznany[1]. W 1991 roku skład uzupełnił klawiszowiec George Zaharopoulos. W maju 1991 roku ukazał się pierwszy minialbum Rotting Christ pt. Passage to Arcturo. W październiku 1992 roku muzycy wydali niezależne demo pt. Ade’s Winds. Debiutancki album formacji zatytułowany Thy Mighty Contract ukazał się 11 listopada 1993 roku nakładem wytwórni muzycznej Osmose Productions. Następnie w grudniu muzycy udali się w trasę koncertową wraz z Immortal i Blasphemy po Europie. 10 października 1994 roku nakładem oficyny Unisound Records ukazał się drugi album studyjny Rotting Christ pt. Non Serviam.

W kwietniu 1996 roku nakładem wytwórni płytowej Century Media Records do sprzedaży trafił trzeci album długogrający zespołu pt. Triarchy of the Lost Lovers. Wkrótce potem z zespołu odszedł Jim Patsouris, którego zastąpił Andreas Lagios. Ponadto skład uzupełnił drugi gitarzysta Kostas Vassilakopoulos. Pod koniec roku grupa koncertowała w Europie wraz z Gorefest, Moonspell, Samael oraz Theatre of Tragedy. W 1997 roku muzycy występowali w całej Europie wraz z zespołami Old Man’s Child, Sacramentum, Tiamat i Paradise Now!. 7 października tego samego roku ukazał się czwarty album studyjny Rotting Christ zatytułowany A Dead Poem[8]. W listopadzie, także 1997 roku, ukazał się trzeci minialbum formacji pt. The Mystical Meeting. W styczniu 1999 roku do sprzedaży trafił czwarty minialbum formacji pt. Der Perfekte Traum. Następnie w lutym grupa dała szereg koncertów w Europie u boku zespołów Aeturnus, Ancient Rites oraz Behemoth. Z kolei 9 marca tego samego roku został wydany piąty album studyjny grupy pt. Sleep of the Angels[9]. Materiał był promowany teledyskiem do utworu „After Dark I Feel”, który wyreżyserował Arnaoutoglou Vassilis.

Vagelis Karzis podczas koncertu na festiwalu Party.San Open Air w 2016 roku.

29 sierpnia 2000 roku ukazał się szósty album długogrający zespołu zatytułowany Khronos[10]. 29 października 2002 roku do sprzedaży trafiły siódmy album Rotting Christ pt. Genesis[11]. Nagrania były promowane podczas europejskich koncertów m.in. u boku zespołów Tristania, Madder Mortem oraz Vintersorg. W styczniu 2003 roku grupa koncertowała w Europie wraz z Primordial i Enthroned[12]. Następnie w kwietniu 2003 roku nakładem Metal Mind Productions ukazał się pierwszy materiał wideo formacji zatytułowany In Domine Sathana. Z kolei w czerwcu zespół wystąpił w ramach Rock The Nations Open Air Festival w Turcji. Na początku 2004 roku grupa koncertowała w Wielkiej Brytanii wraz z Decapitated, Anata i Thus Defiled[13]. Wkrótce potem z zespołu odszedł Kostas Vassilakopoulos[14]. 20 września, także 2004 roku, został wydany ósmy album grupy pt. Sanctus Diavolos[15]. Gościnnie w nagraniu albumu uczestniczył Gus G. z zespołu Dream Evil. W 2005 roku grupa koncertowała m.in. w Bośni i Hercegowinie, Rumunii i Chorwacji. Następnie wzięła udział w europejskim tournée Blitzkrieg 3 wraz z zespołami Vader, Anorexia Nervosa i Lost Soul[16]. W 2006 roku koncertowała w Brazylii oraz w Europie, w tym m.in. podczas festiwali Dong Open Air i Thunders Over Miriquidi Festival w Niemczech.

22 stycznia 2007 roku nakładem wytwórni muzycznej Season of Mist ukazał się dziewiąty album długogrający Rotting Chrst zatytułowany Theogonia[17]. W lutym zespół udał się w europejskie tournée Domination Tour u boku Carpathian Forest, Incantation oraz Malevolent Creation[18]. Następnie formacja koncertowała, także w Europie podczas Northern Assasination Tour wraz z Crionics, Incantation i Krisiun oraz The Flaming Arts Festival w Europie Wschodniej[19]. Z kolei we wrześniu i październiku grupa dała szereg koncertów w Polsce w ramach trasy koncertowej Blitzkrieg 4, poprzedzając występy zespołu Vader[20]. W 2008 roku muzycy udali się do USA, gdzie występowali m.in. wraz z Immolation oraz Averse Sefira[21]. Natomiast w sierpniu zespół wystąpił w ramach jubileuszu dwudziestopięciolecia działalności zespołu Vader[22]. Na początku 2009 roku grupa ponownie koncertowała w USA wraz z Epicurean, Manic Ritual oraz Mysteriarch. Następnie 23 lutego tego samego roku do sprzedaży trafił drugi album wideo zespołu pt. Non Serviam – A 20 Year Apocryphal Story[23]. Z kolei latem muzycy koncertowali m.in. w Turcji oraz na Ukrainie.

George Emmanuel podczas koncertu na festiwalu Party.San Open Air w 2016 roku.

Dziesiąty album studyjny grupy pt. Aealo trafił do sprzedaży 15 lutego 2010 roku[24]. Gościnnie na płycie wystąpili m.in. A.A. Nemtheanga (Primordial) i George „The Magus” Zacharopoulos (Necromantia). Wydawnictwo było promowane podczas europejskiej trasy koncertowej wraz z Crionics, Lost Soul, Naumachia oraz Strandhogg. Następnie zespół koncertował wraz z Bolt Thrower w Wielkiej Brytanii oraz w ramach zimowego tournée wraz z Finntroll[25]. W 2011 roku grupa odbyła amerykańską trasę koncertową wraz z Abigail Williams, Hate, Lecherous Nocturne oraz Melechesh[26]. Pod koniec 2012 roku zespół wziął udział w europejskiej trasie koncertowej Creatures From The Abyss Tour, poprzedzając występy Cradle of Filth. 1 marca 2013 roku ukazał się jedenasty album studyjny Rotting Christ pt. Kata ton demona eaftu[27]. Wśród gości na płycie znaleźli się m.in. Babis Alexandropoulos, były członek power metalowej formacji InnerWish, oraz Androniki Skoula. Również w marcu muzycy dali szereg koncertów w Ameryce Południowej – wystąpili m.in. w Chile, Kolumbii, Peru i Brazylii. Kolejne koncerty grupa dała w Europie m.in. u boku Negură Bunget, Spartan i Twilight of the Gods. W styczniu 2014 roku zespół występował w Japonii. Następnie zespół występował w Rosji i Brazylii oraz m.in. podczas festiwali Eine in Teich Festival w Austrii i Leyendas del Rock w Hiszpanii. Z końcem roku grupa odbyła tournée w Stanach Zjednoczonych m.in. z takimi zespołami jak: Belphegor, czy Beheaded.

Na początku 2015 roku zespół dał szereg koncertów w Europie u boku Atropos, Empheris oraz Varathron. Następnie latem zespół wystąpił m.in. podczas festiwali Metaldays w Słowenii oraz Eistnaflug w Islandii. W sierpniu został wydany pierwszy album koncertowy Rotting Christ pt. Lucifer over Athens[28]. Pod koniec roku zespół udał się do USA, gdzie koncertował w ramach Black Metal Warfare Tour, poprzedzając występy zespołów Watain i Mayhem. 12 lutego 2016 roku został wydany dwunasty album zespołu zatytułowany Rituals[29]. Na płycie wyprodukowanej przez Sakisa Tolisa gościnnie wystąpili m.in. Nick Holmes, znany z występów w zespole Paradise Lost, oraz Michael „Vorph” Locher, lider grupy Samael. Wydawnictwo było promowane podczas licznych koncertów w Europie, w tym m.in. podczas festiwali Bloodstock Open Air w Wielkiej Brytanii oraz Herbakkersfestival w Belgii. Muzycy po raz pierwszy zagrali także w Południowej Afryce, jednakże w wyniku protestów tamtejszych organizacji religijnych zespół wystąpił pod zmienioną nazwą[6]. Pod koniec roku grupa koncertowała w Stanach Zjednoczonych u boku szwedzkiej formacji Marduk oraz ponownie w Europie wraz z zespołami Inquisition i Mystifier.

Muzycy

Themis Tolis podczas koncertu na festiwalu Party.San Open Air w 2016 roku.
Obecny skład zespołu
Byli członkowie zespołu
  • Kostas Vassilakopoulos – gitara (1996–2004)
  • Georgios Tolias – instrumenty klawiszowe (1996–2004)
  • Dimitris Patsouris – gitara basowa (1987–1996)
  • George Zaharopoulos – instrumenty klawiszowe, wokal wspierający (1991–1995)
  • Panayiotis – instrumenty klawiszowe (1997)
  • Andreas Lagios – gitara basowa (1996–2012)
  • George Bokos – gitara (2005–2012)
  • George Emmanuel – guitara, wokal wspierający (2012–2019)
  • Vagelis „Van Ace” Karzis – gitara basowa, wokal wspierający (2012–2019)
Muzycy koncertowi
  • Vagelis Karzis – gitara basowa, wokal wspierający (2012–2014)
  • George Emmanuel – gitara, wokal wspierający (2012–2014)
  • Roberto „Nebulath” Garchitorena – gitara basowa (1991)
  • Stavros Mitropoulos – gitara (1993, 1996)
  • Panayiotis – instrumenty klawiszowe (1993, 1996–1998)
  • Bill Zobolas – gitara (1994–1995)
  • Kaneshka – gitara basowa (1996)
  • Makka Freiwald – perkusja (1996)
  • Costas Vassilakopoulos – gitara (1996–1997)
  • Alexander Haritakis – gitara (2004–2006)
  • Giorgos Bokos – gitara (2005–2006)

Dyskografia

Albumy studyjne
  • Thy Mighty Contract (1993, Osmose Productions)
  • Non Serviam (1994, Unisound Records)
  • Triarchy of the Lost Lovers (1996, Century Media Records)
  • A Dead Poem (1997, Century Media Records)
  • Sleep of the Angels (1999, Century Media Records)
  • Khronos (2000, Century Media Records)
  • Genesis (2002, Century Media Records)
  • Sanctus Diavolos (2004, Century Media Records)
  • Theogonia (2007, Season of Mist)
  • Aealo (2010, Season of Mist)
  • Kata ton demona eaftu (2013, Season of Mist)
  • Rituals (2016, Season of Mist)
  • The Heretics (15 lutego 2019, Season of Mist)
Kompilacje
  • The Mystical Meeting (1995, Uniforce Records)
  • Thanatiphoro Anthologio (2007, Century Media Records)
  • Semigods of the Serpent Cult (2009, Season of Mist)
  • 25 Years: The Path of Evil Existence (2014, Metal Hammer)
Minialbumy
  • Passage to Arcturo (1991, Unisound Records)
  • The Mystical Meeting (1997, Uniforce Records)
  • Der Perfekte Traum (1999, Century Media Records)
Single
  • Dawn of the Iconoclast (1992, Unisound Records)
  • Apokathilosis (1993, Osmose Productions)
Albumy koncertowe
  • Lucifer over Athens (2015, Season of Mist)
Dema
  • Leprosy of Death (1988, wydanie własne)
  • Declines Return (1989, wydanie własne)
  • Satanas Tedeum (1989, wydanie własne)
  • Ade’s Winds (1992, wydanie własne)
Albumy wideo
  • In Domine Sathana (2003, DVD, Metal Mind Productions)
  • Non Serviam – A 20 Year Apocryphal Story (2009, DVD, Season of Mist)

Teledyski

TytułRokReżyseriaAlbumŹródło
„After Dark I Feel”1999Arnaoutoglou VassilisSleep of the Angels[30]
„Keravnos Kyvernitos”2007Bob KatsionisTheogonia[31]
„Enuma Elish”[32]
„In Yumen – Xibalba” (lyric video)2013Kata ton demona eaftu[33]
„ΧΞΣ”Jon Simvonis, Aji Stone[30]
„Les Litanies de Satan” (lyric video)2016Manster DesignRituals[34]
„For A Voice Like Thunder” (lyric video)[35]
„देवदेवं (Devadevam)” (lyric video)[36]
„The Four Horsemen” (lyric video)John Kaimakamis[37]
„Apage Satana”Jon Simvonis[38]
„Fire, God and Fear” (lyric video)2018Manthos StergiouThe Heretics
„Heaven, Hell and Fire” (lyric video)Haris Kountouris
„The Raven (by Edgar Alan Poe)” (lyric video)2019John Kaimakamis, Nightwatchers
„In the name of God” (animated video)Haris Kountouris

Nagrody i wyróżnienia

RokKategoriaTytułemNagrodaNotaŹródło
2008The Best Black Metal AlbumTheogoniaMetal Storm Awards 20071 miejsce[39]
2011AealoMetal Storm Awards 201011 miejsce[40]
2016Best Underground BandRotting ChristMetal Hammer Golden Gods AwardsNominacja[41]

Przypisy

  1. a b c d e Dayal Patterson: Black Metal: Evolution of the Cult. Feral House, 2013, s. 85–87. ISBN 978-1-936239-76-4.
  2. a b Garry Sharpe-Young: Rotting Christ Biography (ang.). www.rockdetector.com. [dostęp 2016-12-03].
  3. Encyclopaedia Metallum – Rotting Christ (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2016-12-03].
  4. a b Rotting Christ Band info (ang.). www.metalstorm.net. [dostęp 2016-12-03].
  5. a b c d e Mike DaRonco: Rotting Christ Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-12-03].
  6. a b Katarzyna Bujas: Wywiad: Rotting Christ (pol.). www.rockmetal.pl. [dostęp 2016-12-09]. Cytat: „Nie musieliśmy tego robić, ale zmiana nazwy była wyrazem kompromisu, który pozwolił nam na to, żeby zagrać koncerty w RPA bez większej sensacji. Z powodu nacisków tamtejszych grup chrześcijańskich są duże problemy z organizacją koncertów. Taka sytuacja miała miejsce przy okazji organizacji festiwalu „Witchfest” w 2015 roku, który omal nie odbył się z powodu braku zezwoleń władz miejskich i musiał zostać w związku z tym przeniesiony. Żeby uniknąć tego typu sytuacji, w porozumieniu z organizatorem naszych koncertów w 2016 roku w RPA, zdecydowaliśmy się na występy pod nazwą, która nie będzie tak bezpośrednio prowokować do publicznych protestów jak „Gnijący Chrystus”. Zdajemy sobie sprawę, że w tak religijnym środowisku to mogłaby być iskrą zapalną. Niektórzy są zdania, że niepotrzebnie odpuściliśmy, jednak dla mnie ważniejsze jest, żeby dotrzeć do fanów i mieć szansę wystąpić przed nimi mimo wszystko. Nikt nas do niczego nie zmusił. Uznaliśmy po prostu, że w tej sytuacji tak będzie lepiej.”
  7. Official IFPI Charts Top-75 Albums Sales Chart Week: 7/2016 (ang.). www.ifpi.gr. [dostęp 2016-12-07].
  8. Eduardo Rivadavia: Rotting Christ A Dead Poem review (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-12-04].
  9. Steve Huey: Rotting Christ Sleep Of The Angels review (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-12-04].
  10. Eduardo Rivadavia: Rotting Christ Khronos review (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-12-09].
  11. ROTTING CHRIST: „Genesis” Final Track Listing, Release Date Set (ang.). www.blabbermouth.net. [dostęp 2016-12-03].
  12. ENTHRONED, ROTTING CHRIST, PRIMORDIAL Team Up For European Tour (ang.). www.blabbermouth.net. [dostęp 2016-12-09].
  13. DECAPITATED, ROTTING CHRIST, THUS DEFILED To Tour The U.K. (ang.). www.blabbermouth.net. [dostęp 2016-12-09].
  14. ROTTING CHRIST Part Ways With Guitarist COSTAS (ang.). www.blabbermouth.net. [dostęp 2016-12-03].
  15. ROTTING CHRIST Finalize Track Listing For ‘Sanctus Diavolos’ (ang.). www.blabbermouth.net. [dostęp 2016-12-03].
  16. ROTTING CHRIST To Team Up With VADER For Polish Tour (ang.). www.blabbermouth.net. [dostęp 2016-12-09].
  17. ROTTING CHRIST: New Song Available For Download (ang.). www.blabbermouth.net. [dostęp 2016-12-03].
  18. ROTTING CHRIST, CARPATHIAN FOREST, MALEVOLENT CREATION: First European Dates Announced (ang.). www.blabbermouth.net. [dostęp 2016-12-09].
  19. KRISIUN, ROTTING CHRIST, INCANTATION, CRIONICS To Team Up For ‘Northern Assassination Tour’ (ang.). www.blabbermouth.net. [dostęp 2016-12-09].
  20. VADER: 'Blitzkrieg 4' Polish Headlining Dates Announced (ang.). www.blabbermouth.net. [dostęp 2016-12-09].
  21. ROTTING CHRIST, IMMOLATION, BELPHEGOR, AVERSE SEFIRA: U.S. Dates Announced (ang.). www.blabbermouth.net. [dostęp 2016-12-09].
  22. VADER: Photos From 25th Anniversary Concert Available (ang.). www.blabbermouth.net. [dostęp 2016-12-09].
  23. ROTTING CHRIST Mainman Talks About ‘Non Serviam’ DVD; Video Available (ang.). www.blabbermouth.net. [dostęp 2016-12-03].
  24. ROTTING CHRIST: New Album Artwork, Track Listing Revealed (ang.). www.blabbermouth.net. [dostęp 2016-12-03].
  25. FINNTROLL To Tour Europe With SAMAEL, ROTTING CHRIST, METSATÖLL (ang.). www.blabbermouth.net. [dostęp 2016-12-09].
  26. ROTTING CHRIST To Tour North America With MELECHESH, HATE, ABIGAIL WILLIAMS (ang.). www.blabbermouth.net. [dostęp 2016-12-09].
  27. ROTTING CHRIST: New Album Artwork, Track Listing Unveiled (ang.). www.blabbermouth.net. [dostęp 2016-12-03].
  28. ROTTING CHRIST To Release ‘Lucifer Over Athens’ Double Live Album In August (ang.). www.blabbermouth.net. [dostęp 2016-12-03].
  29. ROTTING CHRIST To Release ‘Rituals’ Album In February (ang.). www.blabbermouth.net. [dostęp 2016-12-03].
  30. a b Rotting Christ – Videos (ang.). www.metalstorm.net. [dostęp 2016-12-03].
  31. ROTTING CHRIST: ‘Keravnos Kivernitos’ Video Posted Online (ang.). www.blabbermouth.net. [dostęp 2016-12-03].
  32. ROTTING CHRIST: ‘Enuma Elish’ Video Posted Online (ang.). www.blabbermouth.net. [dostęp 2016-12-03].
  33. ROTTING CHRIST: 'In Yumen – Xibalba’ Lyric Video Released (ang.). www.blabbermouth.net. [dostęp 2016-12-09].
  34. Miranda Yardley: Rotting Christ release lyric video for ‘Les Litanies de Satan’ (ang.). www.terrorizer.com. [dostęp 2016-12-04].
  35. ROTTING CHRIST: Lyric Video For 'For A Voice Like Thunder’ Song (ang.). www.blabbermouth.net. [dostęp 2016-12-04].
  36. ROTTING CHRIST Premier “Devadevam” Lyric Video (ang.). bravewords.com. [dostęp 2016-12-04].
  37. ROTTING CHRIST Premier Official Lyric Video For “The Four Horsemen” (ang.). bravewords.com. [dostęp 2016-12-04].
  38. ROTTING CHRIST Releases ‘Apage Satana’ Video (ang.). www.blabbermouth.net. [dostęp 2016-12-03].
  39. The Best Black Metal Album – Metal Storm Awards 2007 (ang.). www.metalstorm.net. [dostęp 2016-06-26].
  40. The Best Black Metal Album – Metal Storm Awards 2010 (ang.). www.metalstorm.net. [dostęp 2016-06-26].
  41. Alix Vallecillo: Metal Hammer Golden Gods announce nominations for 2016 (ang.). www.metalinsider.net. [dostęp 2016-06-26].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Rotting Christ Party.San 2016 11.jpg
Autor: S. Bollmann, Licencja: CC BY-SA 4.0
The Greek metal band Rotting Christ at the Party.San Open Air 2015 in Obermehler-Schlotheim/Germany.
Rotting Christ Party.San 2016 18.jpg
Autor: S. Bollmann, Licencja: CC BY-SA 4.0
The Greek metal band Rotting Christ at the Party.San Open Air 2015 in Obermehler-Schlotheim/Germany.
Rotting Christ Party.San 2016 01.jpg
Autor: S. Bollmann, Licencja: CC BY-SA 4.0
The Greek metal band Rotting Christ at the Party.San Open Air 2015 in Obermehler-Schlotheim/Germany.
Rotting Christ Party.San 2016 19.jpg
Autor: S. Bollmann, Licencja: CC BY-SA 4.0
The Greek metal band Rotting Christ at the Party.San Open Air 2015 in Obermehler-Schlotheim/Germany.
Rotting Christ Party.San 2016 08.jpg
Autor: S. Bollmann, Licencja: CC BY-SA 4.0
The Greek metal band Rotting Christ at the Party.San Open Air 2015 in Obermehler-Schlotheim/Germany.