Roy Mustang
Postać z Fullmetal Alchemist | |
cosplay Roya Mustanga | |
Pierwsze wystąpienie | rozdz. 4: Potyczka w pociągu |
---|---|
Ostatnie wystąpienie | rozdz. 109: Kres podróży |
Twórca | |
Dubbing | Tōru Ōkawa (2003) Shin’ichirō Miki (2009) |
Dane biograficzne | |
Pochodzenie | Amestryjczyk |
Data urodzenia | ok. 1883 |
Inne informacje | |
Zajęcie | Państwowy Alchemik |
Roy Mustang (jap. ロイ・マスタング Roi Masutangu) – postać fikcyjna, deuteragonista mangi i anime Fullmetal Alchemist. Jest żołnierzem w stopniu pułkownika i Państwowym Alchemikiem o przydomku „Płomienny”[1]. W anime głosu użycza mu Tōru Ōkawa (w wersji z 2003) i Shin’ichirō Miki (w wersji z 2009).
Opis postaci
W wieku 18 lat Roy Mustang wstąpił do akademii wojskowej, gdzie poznał swojego późniejszego przyjaciela, Maesa Hughesa[2]. Początkowo rywalizowali ze sobą – zaprzyjaźnili się w momencie, kiedy obaj stanęli w obronie Ishvalczyka, Heiss Cliffa Arbera[2]. Podczas wojny w Ishvalu spotkali go ponownie – kiedy Heiss Cliff zaatakował Mustanga, został zastrzelony przez Hughesa[2]. Przybraną matką Roya jest Chris Mustang, używająca pseudonimu Madame Christmas[3]. Jego nauczycielem alchemi był Berthold Hawkeye – ojciec Rizy[4]. Gdy Mustang wstąpił do wojska, Berthold odmówił dalszego uczenia go[4]. Umierając, powierzył Royowi opiekę nad swoją córką[4]. Wiedza, którą posiadał Hawkeye, została uwieczniona w postaci tatuażu na plechach jego córki[5]. Po wojnie w Ishvalu Riza prosiła Mustanga, by zniszczył ten tatuaż[5]. Jego alchemia różni się nieco od standardowej – nie musi rysować kręgów transmutacyjnych, bo ma je wyrysowane na rękawicach, a zamiast klaśnięcia dłońmi – pstryka palcami, generując iskrę[6]. Po zakończeniu wojny Roy szukał dla wojska nowych ochotników na Państwowych Alchemików[7]. W ten sposób natknął się na braci Elric i zwerbował Edwarda[7].
Przez jakiś czas przebywał ze swoimi podwładnymi w East City, jednak po pojawieniu się Scara – Mustang zostaje przeniesiony do stolicy[8]. Do jego najbliższych współpracowników należą: porucznik Riza Hawkeye, starszy sierżant Kain Fuery, chorąży Vato Falman, podporucznik Heymans Breda i podporucznik Jean Havoc[9]. Wkrótce potem zamordowany zostaje jego przyjaciel, podpułkownik Maes Hughes[10]. Wkrótce potem o to zabójstwo została oskarżona podporucznik Maria Ross[11]. Pułkownik nie uwierzył w jej winę i zaaranżował jej zabójstwo, a następnie pomógł uciec do Xing[12]. Kiedy wpadł na trop homunkulusów i udał się na ekspedycję wraz z porucznik Hawkeye, podporucznikiem Havociem i Alphonse'm Elriciem, został poważnie raniony przez Lust[13]. Wypalił jednak swoją ranę, a następnie spalał ciało Lust, do momentu, aż jej kamień filozoficzny nie stracił swej mocy[13]. Wkrótce potem Mustang orientuje się, że King Bradley także jest homunkulusem i w wyniku tego podejmuje współpracę z sędziwym generałem Grummanem[14]. Kiedy Bradley dowiaduje się o podejrzeniach pułkownika, wysyła jego współpracowników na cztery strony świata, a porucznik Hawkeye mianuje swoją adiutantką, czyniąc z niej zakładnika[15]. Jego samego nie zabija, gdyż Mustang jest jednym z kandydatów na „ofiarę”[16]. Szukając sprzymierzeńców Mustang kontaktuje się z generał Olivier Mirą Armstrong – dowódczynią fortu Briggs[17]. Po domniemanej śmierci Kinga Bradleya, kiedy udaje mu się zebrać sojuszników, Roy wznieca bunt w stolicy, aranżując go w taki sposób, aby wina spadła na armię[18]. W momencie, gdy pułkownik chciał dokonać krwawej zemsty na Envy'm (za zabójstwo Hughesa), porucznik Hawkeye powstrzymała go, celując do niego z pistoletu[19]. Kiedy została pojmana i poważnie zraniona przez Złotozębnego Naukowca, Roy zostaje zmuszony do przeprowadzenia ludzkiej transmutancji[16]. Pomimo że odmawia, Pride i Wrath i tak wymuszają transmutancję siłą, w wyniku czego pułkownik traci wzrok[20]. Po tym, jak Mustang stracił wzrok, Riza towarzyszy mu w walce, stając się jego „oczyma”, podczas walki z Ojcem[21]. Po zwycięstwie nad homunkulusami, Roy używa kamienia filozoficznego, aby przywrócić sprawność Havocovi i samemu odzyskać wzrok[22]. Zostaje awansowany na generała brygady i dowódcę kwatery w East City[22].
Odbiór
Roy Mustang został uznany za trzecią najlepszą postać męską w cyklu Anime Grand Prix w 2003 roku[23]. W dwóch kolejnych latach zajął odpowiednio czwarte i dziesiąte miejsce[24][25]. Według rankingu popularności Gekkan Shōnen Gangan Roy został drugą najpopularniejszą postacią mangi Fullmetal Alchemist[26].
Dubbingujący go Shin’ichirō Miki zdobył nagrodę Seiyu w 2010 roku[27].
Przypisy
- ↑ Hagane no Renkinjutsushi. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 1.
- ↑ a b c Sore mo Mata Kare no Senjō. Fullmetal Alchemist Brotherhood – original video animation. Odcinek 4.
- ↑ H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 87.
- ↑ a b c H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 58.
- ↑ a b Rekka no Saki ni. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 54.
- ↑ H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 4.
- ↑ a b Hajimari no Hi. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 2.
- ↑ Kanashimi no Ame. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 5.
- ↑ Daburisu no Kemono-tachi. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 13.
- ↑ H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 15.
- ↑ H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 35.
- ↑ H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 40.
- ↑ a b H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 39.
- ↑ Hara no Naka. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 24.
- ↑ H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 52.
- ↑ a b Hitobashira. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 58.
- ↑ Hara no Naka. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 37.
- ↑ Fushi no Gundan. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 51.
- ↑ H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 95.
- ↑ H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 102.
- ↑ Seizetsunaru Hangeki. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 62.
- ↑ a b H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 108.
- ↑ 第26回アニメグランプリ (jap.). Animage. [dostęp 2014-03-25].
- ↑ 第27回アニメグランプリ (jap.). Animage. [dostęp 2014-03-25].
- ↑ 第28回アニメグランプリ (jap.). Animage. [dostęp 2014-03-25].
- ↑ Hiromu Arakawa: Fullmetal Alchemist Profiles. Viz Media, 2006, s. 5. ISBN 1-4215-0768-4.
- ↑ 4th Annual Seiyū Award Winners Announced (ang.). Anime News Network. [dostęp 2014-09-24].
Media użyte na tej stronie
Autor: BrokenSphere, Licencja: CC BY-SA 3.0
A cosplayer portraying Roy Mustang from Fullmetal Alchemist at FanimeCon 2010 in San Jose, California.