Royal Australian Air Force
Flaga RAAFu | |
Państwo | |
---|---|
Siły zbrojne | Australian Defence Force |
Nazwa skrócona | RAAF |
Data utworzenia | 31 marca 1921 |
Znak rozpoznawczy | |
Motto | Per Ardua ad Astra |
Najwyższe dowództwa | |
Cywilne | Król Karol III |
Wojskowe |
Royal Australian Air Force (RAAF, z ang. Królewskie Australijskie Siły Powietrzne) – oficjalna nazwa wojskowych sił powietrznych Australii. RAAF powstał w marcu 1914 r. początkowo jako Australian Flying Corps podlegając armii australijskiej, ale już 31 marca 1921 został wyodrębniony jako niezależna formacja wojskowa. Mottem RAAFu jest łacińskie zdanie Per Ardua ad Astra (Przez trudy do gwiazd).
I wojna światowa
Już na samym początku I wojny światowej w końcu 1914 roku Australian Flying Corps wysłało swoje samoloty do walk z Niemcami w Nowej Gwinei. Jednak nie zostały one użyte w walce z powodu szybkiego zwycięstwa sprzymierzonych. Pierwsze loty bojowe zostały wykonane na terenie Iraku 27 maja 1915 roku przez Mesopotamian Half Flight – jednostkę składającą się z 3 samolotów. Wkrótce jednostki australijskie zostały użyte do walk w Egipcie, Palestynie oraz we Francji. Brały czynny udział w walkach do zakończenia wojny. W końcu 1918 roku na froncie zachodnim działały 4 eskadry AFC. W ich szeregach służyło łącznie 75 asów myśliwskich.
II wojna światowa
W Europie i Afryce Północnej
W roku 1939, na samym początku II wojny światowej, Australia przystąpiła do wspólnego systemu treningowego Wspólnoty Narodów, zgodnie z którym załogi odbywały wstępne szkolenie w Australii, by następnie udać się do Kanady dla odbycia bardziej zaawansowanych treningów. Ogółem w Wielkiej Brytanii i Afryce Północnej służyło dziewiętnaście dywizjonów bombowych, myśliwskich, rozpoznawczych i innych RAAF. Około 9% personelu, służącego pod dowództwem RAF w Europie i w basenie Morza Śródziemnego, stanowili piloci i obsługa naziemna RAAF.
Wobec tego, że przemysł brytyjski był celem bombardowań Luftwaffe, rząd australijski powołał do życia Departament Produkcji Lotniczej (DAP), w celu zaopatrywania siły powietrzne Wspólnoty Brytyjskiej w budowane na miejscu (na czym ostatecznie skorzystał RAAF) zaprojektowane przez Brytyjczyków maszyny takie, jak na przykład samoloty torpedowe DAP Beaufort.
Na europejskim teatrze działań personel latający RAAF był szczególnie widoczny w formacjach bombowców RAF: reprezentowały one zaledwie 2% całego personelu RAAF w ciągu wojny, ale odnotowały aż 23% wszystkich, którzy polegli w akcji. Te dane statystyczne najlepiej ilustruje fakt, że przez 460 Dywizjon, latający głównie na bombowcach Vickers Wellington i Avro Lancaster, oficjalnie przewinęło się około 200 załóg, z czego śmierć poniosło 1018 ludzi, co wskazuje, iż dywizjon pięciokrotnie przestawał praktycznie istnieć.
Na Pacyfiku
Początek wojny na Pacyfiku i szybkie postępy japońskich sił zbrojnych po raz pierwszy w historii stworzyły zagrożenie dla kontynentu australijskiego. RAAF był do tego zupełnie nieprzygotowany i nie miał wystarczających sił, by móc prowadzić równą walkę z napastnikami.
W roku 1941 i na początku 1942 wielu lotników RAAF z dywizjonów 21. i 453. brało udział w walkach brytyjskiego RAF w Chinach, na Malajach i w Indiach Holenderskich. Szczególnie alianccy piloci myśliwscy bili się dobrze mimo tego, że byli w mniejszości i musieli latać na przestarzałych samolotach, jak Brewster Buffalo.
Zaskakujący nalot na Darwin w dniu 19 lutego 1942 roku zmusił dowództwo do podjęcia zdecydowanych kroków. Część dywizjonów RAAF została wycofana z Europy, aczkolwiek znaczna ich liczba została tam do końca wojny. Braki w samolotach myśliwskich i szturmowych spowodowały konieczność przyjęcia budowanych w USA samolotów P-40 Kittyhawk oraz szybkiego zaprojektowania i produkcji pierwszego australijskiego samolotu bojowego CAC Boomerang. Kittyhawki RAAF Kittyhawks odegrały kluczową rolę w walkach o Nową Gwineę i Wyspy Salomona.
W czasie bitwy na Morzu Bismarcka importowane bombowce Bristol Beaufighter dowiodły swej przydatności w atakach z niskiego pułapu na wojska lądowe i marynarkę wojenną nieprzyjaciela. W końcowym okresie wojny Beaufightery były produkowane na miejscu przez DAP. Mimo że znacznie większe od japońskich myśliwców, Beaufightery miały też znacznie od nich większą szybkość.
Ciężkie bombowce RAAF to przede wszystkim 287 Liberatorów, które – startując z Australii i Nowej Gwinei – mogły, dzięki swemu zasięgowi, bombardować japońskie cele na Borneo i na Filipinach.
W roku 1945 RAAF otrzymał 500 myśliwców P-51 Mustang, które również wkrótce montowano i produkowano na miejscu. Pod koniec wojny, główna formacja operacyjna RAAF, 1 Skrzydło Lotnicze, liczyła ponad 18 000 osób personelu w 20 dywizjonach; była przeznaczona do wzięcia udziału w inwazji Wysp Japońskich (operacja „Downfall”). Podsumowując: około 20 tysięcy Australijczyków służyło – obok innych sił powietrznych Wspólnoty – w Europie. W sumie w RAAF służyło 216 900 mężczyzn i kobiet, z której to liczby 11 061 zginęło w walce.
RAAF obecnie
Od 1971 roku jedna baza lotnicza w Malezji należy do RAAF w ramach porozumień wielostronnych pomiędzy członkami Brytyjskiej Wspólnoty Narodów.
Obecnie największym wyzwaniem dla RAAF jest utrzymanie floty 100 myśliwców, gdyż taka liczba określa optymalną ilość dla zabezpieczenia północnej granicy kraju. Po zakończeniu modernizacji floty, samoloty używane będą wyłącznie z zakupów dokonanych w XXI wieku.
Zastąpienie obecnych F/A-18 ma odbyć się przez Joint Strike Fighter (Lockheed Martin F-35 Lightning II) mimo to zamówiono jedynie 14 sztuk (dostawy 2017)[1]. Hornety powinny być planowanowo wycofane do 2018 roku. Kwestię wymiany floty komplikuje opóźnienie i wysoka cena F-35A. Dla wypełnienia luki po wycofaniu F/A-18A/B dokupiono 24 F/A-18F Super Hornet, które w służbie zastąpiły bombowce F-111C. Ostatecznie zamówiono 72 myśliwce Lockheed Martin F-35 Lightning II w celu zastąpienia Hornetów a ich dostawy potrwają do końca 2021 roku. Po ukończeniu tej fazy projektu RAAF nabędzie kolejne 28 sztuk (zwiększając liczbę tych maszyn do stu) co zastąpi flotę Super Horetów. Ostatecznie F/A-18F zostaną wymienione na F-35A pod koniec 2022 roku. Do tej pory dostarczono łącznie 25 myśliwców F-35, z czego 5 znajduje się w bazie w USA, które służą do szkolenia australijskich pilotów.
Flotę patrolowych AP-3C Orion zastąpią Boeing P-8 Poseidon, oparte na B737 podobnie jak obecne Boeing 737 AEW&C i BBJ. Lotnictwo transportowe opiera się na 8 C-17 Globemaster III, 12 C-130J Super Hercules oraz 10 C-27J Spartan, które zastąpią DHC-4 Caribou, dla zaoszczędzenia środków na zakup F-35A przyspieszono wycofanie C-130H[2].
Uroczyste przejęcie pierwszego C-27J odbyło się 30 czerwca 2015 roku w bazie w Richmond[3]. W planach jest też zastąpienie treningowych PC-9 oraz pozyskanie większych BSL. W dniu 16 listopada 2016 roku Royal Australian Air Force odebrały pierwszy z ośmiu zamówionych patrolowców Boeing P-8A Poseidon mają one zastąpić maszyny Lockheed AP-3C Orion[4][5][6]. W 2019 roku odebrano dwunastego Poseidona. Planowany jest zakup kolejnych 3 samolotów.
W 2015 roku rząd Australii zamówił 7 dronów patrolu morskiego/ZOP Northrop Grumman MQ-4C Triton, aby wesprzeć w działaniach flotę Poseidonów. Kolejnym krokiem było zamówienie kolejnych 55 maszyn, których dostawy potrwają do 2025 roku. Do tego zamówiono 16 dronów uderzeniowych MQ-9 Reaper, które ostateczną gotowość operacyjną osiągną w połowie 2021 roku.
30 sierpnia 2016 roku został zakończony odbiór 24 śmigłowców MH-60R Seahawk. Wejdą one w skład 725. i 816. Eskadry, które służą na fregatach i niszczycielach rakietowych. Osiągnięcie gotowości bojowej planowane jest na rok 2020 i pozostanie w służbie do 2048 roku[7].
Rola i zadania
Główne zadanie RAAF są opisane w postaci czterech punktów:
- powstrzymywanie i przeciwdziałanie agresji zbrojnej na terytorium Australii
- przyczynianie się do stabilizacji i bezpieczeństwa regionu południowego Pacyfiku
- przeciwdziałanie zagrożeniom militarnym w regionie indopacyficznym
- przeciwdziałanie zagrożeniom militarnym w celu zapewnienia globalnego bezpieczeństwa
Podstawą dla Sił Powietrznych jest utrzymanie i używanie środków bojowych w przypadku zagrożenia dla bezpieczeństwa kraju w powietrzu i kosmosie. Zakres obowiązków uzupełniony jest przez akcje wsparcia dla misji humanitarnej, likwidacji skutków katastrof i klęsk żywiołowych, poszukiwania ratownicze oraz pomoc w obronie granic. Często są jednym z uczestników operacji połączonych czy koalicyjnych w lokalnych konfliktach zbrojnych lub operacjach antyterrorystycznych. Zachodzi potrzeba realizowania czterech zadań:
- wywalczanie i utrzymanie panowania w powietrzu
- niszczenie celów
- zwiad i obserwacja
- szkolenie pilotów
- szkolenie personelu
- utrzymanie sprawności infrastruktury
Do realizacji zadań przeznaczonych jest około 270 samolotów różnych typów i przeznaczenia. Pracuje przy tym około 14 200 osób wojskowych, 4400 rezerwistów i 770 cywilów. Jednostki położone są w dziewięciu bazach lotniczych i placówce obronnej w Australii i Malezji.
Zaangażowanie z zadania
Konflikty w których uczestniczył RAAF:
- I wojna światowa
- II wojna światowa
- Wojna koreańska
- Konfrontacja indonezyjsko-malezyjska
- Wojna wietnamska
- II wojna w Zatoce Perskiej
- Wojna w Afganistanie
- Ofensywa Państwa Islamskiego w Iraku
Misje pokojowe i pomoc humanitarna:
- Bośnia i Hercegowina
- Fidżi
- Filipiny
- Indonezja
- Japonia
- Kambodża
- Liban
- Nepal
- Pakistan
- Papui Nowa Gwinea
- Rwanda
- Samoa
- Somalii
- Sudan
- Timor Wschodni
- Vanuatu
- Wyspy Salomona
Operacje poza granicami kraju:
- Slipper (Afganistan)
- Highroad
- Aslan (Sudan Południowy)
- Accordion (Bliski Wschód)
- Okra (Irak i Syria)
Organizacja
Air Combat Group (ACG) - powstałe 7 lutego 2002 roku. Doszło do połączenia Tactical Fighter Group i Strike Reconnaissance Group. Obowiązkiem jest wywalczenie i utrzymanie panowanie w powietrzu oraz atakowanie celów naziemnych i nawodnych. Ilość maszyn dla grupy wynosi około 120 samolotów i 2200 osób personelu. Baza znajduje się w: Williamtown, Amberley, Pearce i Tindal[8]. W skład grupy wchodzą:
- No. 78 Wing - prowadzi szkolenie zaawansowane operacyjne personelu
- No. 76 Squadron - wyposażony w szkolno-treningowe Hawk Mk127
- No. 79 Squadron - wyposażony w szkolno-treningowe Hawk Mk127
- No. 278 Squadron - prowadzi szkolenie naziemne pilotów i mechaników
- No. 81 Wing - wykonuje zadania powietrze-powietrze
- No. 2 Operational Conversion Unit - wyposażona w myśliwskie F/A-18A/B
- No. 3 Squadron - wyposażona w myśliwskie F/A-18A/B
- No. 75 Squadron - wyposażona w myśliwskie F/A-18A/B
- No. 77 Squadron - wyposażona w myśliwskie F/A-18A/B
- No. 82 Wing - wykonuje zadania powietrze-ziemia i powietrze-woda
- No. 1 Squadron - samoloty uderzeniowe F/A-18F
- No. 4 Squadron - samoloty PC-9/A(F)
- No. 6 Squadron - samoloty uderzeniowe F/A-18F
Air Mobility Group (AMG) - utworzona w lutym 1987 roku, z obecną nazwą od 1 kwietnia 2014 roku. Główne zadania to transport ludzi i sprzętu. Grupa liczy około 40 samolotów i 1400 personelu. Baza znajduje się w: Richmond, Amberley, Townsville, Fairbairn[9]. W skład grupy wchodzą:
- No. 84 Wing - prowadzi zadania transportowe na szczeblu taktycznym, operacyjnym oraz VIP-ów
- No. 34 Squadron - samoloty Boeing 737 BBJ oraz CL-604 do przewozów VIP-ów
- No. 37 Squadron - samoloty transportowe CL-130J
- No. 285 Squadron - szkolenie naziemne mechaników, pilotów i załóg
- No. 86 Wing - prowadzi zadania transportowe na szczeblu operacyjnym, strategicznym oraz pomocniczych
- No. 33 Squadron - samoloty tankujące KC-30A
- No. 36 Squadron - samoloty transportowe C-17A
- No. 38 Squadron - samoloty transportowe King Air 350
Air Movements Training Development (Jednostka Szkolenia i Rozwoju Transportu Lotniczego) - prowadzi szkolenie w zakresie transportu i opracowuje techniki, procedury i wyposażenie usprawniające transport.
C-27J Spartan Transition Team (Zespół Przezbrojenia w C-27J) - zadaniem jego jest wprowadzenie do służby nowych samolotów C-27J[10][11].
Surveillance and Response (Grupa Obserwacji i Reagowania) - powstała 30 marca 2004 roku. Połączyły się Martime Patrol Group i Surveliance and Control Group. Obowiązkiem jest zwiad, obserwacja i rozpoznanie nad morzem i lądem. Kierują ruchem lotniczym i nadzorują przestrzeń powietrzną oraz morską. Grupa liczy ponad 20 samolotów i 2300 personelu. Bazy znajdują się w: Williamtown, Townsville, Oakey, Amberley, Richmond, Nowra, East Sale, Edinburgh, Tindal oraz Darwin[12]. W skład grupy wchodzą:
- No. 41 Wing - zadaniem jest wsparcie obrony powietrznej w zakresie obserwacji i zarządzania
- No. 1 Remote Sensor Unit - obsługa stacji radiolokacyjnych.
- No. 3 Control and Reporting Unit - obserwacja przestrzeni powietrznej i zarządzanie nią
- No. 114 Mobile Control and Reporting Unit - doraźne zarządzanie obszarem operacyjnym
- Surveillance and Control Training Unit - szkolenie w zakresie walk powietrznych, zarządzania oraz kontroli powietrznej
- No. 42 Wing - zadania w zakresie łączności, zwiadu, obserwacji i rozpoznania
- No. 2 Squadron - samoloty wczesnego ostrzegania E-7A
- No. 44 Wing - nadzorowanie i kierowanie ruchem lotniczym w jedenastu głównych bazach lotniczych
- No. 453 Squadron
- No. 452 Squadron
- No. 92 Wing - zadaniami jest wykonywanie morskich działań zwalczania okrętów i zwiadu oraz akcji ratunkowych
- No. 10 Squadron - samoloty morskie ZOP AP-3C
- No. 11 Squadron - samoloty morskie ZOP AP-3C
- No. 292 Squadron - szkolenie naziemne pilotów i mechaników
- No. 5 Flight - bezzałogowe samoloty Heron
- No. 92 Wing Detachment Alpha - samoloty morskie AP-3C
Aerospace Opeational Support Group[13] (Grupa Lotniczo-Kosmicznego Wsparcia Operacyjnego) - powstała w 2003 roku. Obowiązki to wzmocnienie i poszerzenie możliwości bojowych Sił Powietrznych. Zapewniają wsparcie operacyjne. Grupa liczy 740 osób personelu z Sił Powietrznych (bez pozostałych rodzajów) i posiada kilka samolotów do testów.
Development and Test Wing (Skrzydło Rozwoju i Badań) - zajmuje się testem wyposażenia i uzbrojenia lotniczego. W jej skład wchodzą:
- Aircraft Research and Development Unit - prowadzenie testów wyposażenia
- Aircraft Stores Compatibility Engineering Squadron - przystosowanie samolotów do przenoszenia i użycia nowego uzbrojenia
- Aerospace Systems Engineering Squadron - projektowanie konstrukcji i obsługi specjalnego wyposażenia
- RAAF Institute of Aviation Medicine - badanie kondycji fizycznej i psychicznej personelu
Information Warfare Wing - koordynuje działania walk elektronicznej i dystrybucji informacji. W jej skład wchodzą:
- Joint Electronic Warfare Operational Support Unit - wsparcie walki elektronicznej
- RAAF Aeronautical Infomration Service - przygotowanie i dostarczenie informacji lotniczych
- No. 87 Squadron - pozyskanie informacji zwiadowczych i analiza ich
- No. 460 Squadron - dostarczają informacje i pozyskują
- No. 462 Squadron - ochrona informacji i wsparcie dowódców operacyjnych
- Air Intelligence Training Flight - szkolenie specjalistów od zwiadu
Woomera Test Range - poligon doświadczalny na testy uzbrojenia i wyposażenia oraz inne badania i próby.
Air Force Training Group - powstała grupa 1 lipca 2006 roku z Training Command. Obowiązkiem jej jest szkolenie personelu latającego i technicznego. Grupa liczy około 70 samolotów i 1100 osób personelu. Baza znajduje się w: Williams, Townsville, Amberley, Tamworth, Orchard, Wagga, East Sale oraz Pearce[14]. W skład grupy wchodzą:
- Air Training Wing - szkolenie podstawowe i zaawansowane pilotów, kontroli ruchu, i personelu.
- ADF Basic Flying Training School - szkolenie pilotażu
- No. 2 Flying Training Schoole - szkolenie pilotażu średniego
- Central Flying School - szkolenie pilotażu zaawansowanego
- School of Air Warfare - szkolenie naprowadzania i kierowania walką
- School of Air Traffic Control - szkolenie kontroli ruchu powietrznego
- Combat Survival Training School - przetrwanie w warunkach bojowych
- No. 32 Squadron - szkolenie w powietrzu oficerów naprowadzania i kierowania walką powietrzną
- RAAF Museum - muzeum sił powietrznych
- Heritage Centres
- Air Force Roulttes - zespół akrobacyjny
- Air Force Balloons - dwa balony na gorące powietrze dla imprez i pokazów
- Ground Training Wing - podstawowe i zaawansowane szkolenie specjalne służb naziemnych i rezerwy. W skład grupy wchodzą:
- RAAF School of Technical Training - szkoła techniczna
- RAAF Security and Fire School - szkoła bezpieczeństwa i pożarnicza
- RAAF School od Administration and Logistics Training - szkoła administracji i logistyki
- Defende Explosive Ordnance Training School - szkoła uzbrojenia i materiałów wybuchowych
- RAAF College - kształcenie rekrutów, podoficerów, oficerów. W jej skład wchodzą:
- Officers' Training School - szkoła oficerska
- No. 1 Recruit Training Unit - szkolenie rekrutów
- School of Postgraduate Studies - szkoła podyplomowa
- Corporal Promotion Centres - ośrodek promocji podoficerów
- Air Force Band - orkiestra
- No. 31 Squadron - funkcjonowanie bazy
Combat Support Group (CSG) - Grupa Wsparcia Bojowego stworzona w 1987 roku. Jej obowiązkiem jest zabezpieczenie operacji lotniczych, przez organizację, obsługę i ochronę oraz pomoc techniczną. Posiadają około 5400 osób personelu. Jednostki stacjonują w: Amberley, Townsville, Williamtown, Richmond, East Sale, Edinburgh, Woomera, Pearce, Tindal, Darwin, Butterwoth[15]. W skład grupy wchodzą:
- No. 95 Wing - organizowanie, utrzymanie, zabezpieczenie i ochrona baz
- No. 1 Security Forces Squadron - ochrona i obrona baz
- No. 2 Security Forces Squadron - ochorna i obrona baz
- No. 3 Security Forces Squadron - ochorna i obrona baz
- No. 308 Squadron - organizacja i utrzymanie baz
- No. 382 Squadron - organizacja i utrzymanie baz
- No. 383 Squadron - organizacja i utrzymanie baz
- No. 1 Combat Communications Squadron - łączność i informatyka
- No. 65 Squadron - konstrukcja baz oraz magazynowanie
- No. 295 Squadron - szkolenie personelu
- No. 96 Wing - organizowanie, utrzymanie, zabezpieczenie, ochrona baz. W jej skład wchodzą:
- No. 13 Squadron
- No. 17 Squadron
- No. 19 Squadron
- No. 20 Squadron
- No. 21 Squadron
- No. 22 Squadron
- No. 23 Squadron
- No. 24 Squadron
- No. 25 Squadron
- No. 26 Squadron
- No. 27 Squadron
- No. 30 Squadron
- Health Services Wing - odpowiedzialne za zabezpieczenie personelu. W jego skład wchodzą:
- No. 1 Expeditionary Health Squadron
- No. 2 Expeditionary Health Squadron
- No. 3 Aeromedical Evacuation Squadron
- Health Operational Conversion Unit
- Combat Support Coordination Centre - planowanie i koordynacja działań
Wyposażenie[16]
Obecnie
Zdjęcie | Samolot | Producent | Typ | Wersja | Liczba[17] | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
Samoloty myśliwskie | ||||||
Lockheed Martin F-35 Lightning II | Stany Zjednoczone | myśliwiec wielozadaniowy 5 generacji | F-35A | 44[18](+28) | Zamówiono 72 sztuk[19]. Planowane 100 sztuk[19]. Produkowane od 2014 roku[20]. Zastąpiły 71 myśliwców McDonnell Douglas F/A-18 Hornet[19], które zostały wycofane ze służby 29 listopada 2021 roku[21][22]. | |
Boeing F/A-18E/F Super Hornet | Stany Zjednoczone | myśliwiec wielozadaniowy 4,5 generacji | F/A-18F | 24 | Zamówione w 2007 roku dla zastąpienia samolotów F-111C i z powodu opóźnienia dostaw F-35A. Produkowane od 2009 roku. Pierwsza eskadra tych myśliwców została uruchomiona 9 grudnia 2010 roku[23]. Dodatkowo zakupiono 12 samolotów Boeing F/A-18 w wersji EA-18G Growler do walki radioelektronicznej, z możliwością walki myśliwskiej, co daje łącznie 36 tych maszyn. | |
Specjalnego przeznaczenia | ||||||
Boeing EA-18G Growler | Stany Zjednoczone | samolot walki radioelektronicznej | EA-18G | 11(+1) | Wyprodukowane i dostarczone do Australii w 2017 roku[24]. Zakupiono 12 maszyn[25], jedną utracono w wypadku[26]. Złożono zamówienie na nową sztukę[27]. | |
Boeing 737 AEW&C | Stany Zjednoczone | samolot wczesnego ostrzegania | E-7A Wedgetail | 6 | Wyprodukowane w latach 2009-2012. Znane też jako Wedgetail. | |
Gulfstream G550 | Stany Zjednoczone | samolot rozpoznania elektromagnetycznego | MC-55A Peregrine | 0(+4) | Zamówiono 4 sztuki. | |
Boeing P-8 Poseidon | Stany Zjednoczone | samolot patrolowy i zwalczania okrętów podwodnych | P-8A | 12[28](+2) | Weszły do służby w latach 2016-2019[29]. Zamówione dodatkowe 2 sztuki[30]. Zastąpią Lockheed AP-3C Orion. | |
Lockheed AP-3C Orion | Stany Zjednoczone | samolot patrolowy/ZOP | AP-3C/P-3C | 2 | Do zastąpienia przez Boeing P-8 Poseidon. | |
Samoloty transportowe | ||||||
Lockheed Martin C-130J Super Hercules | Stany Zjednoczone | taktyczny transportowiec | C-130J-30 | 12 | Zamówione w 1995 roku, dostarczane do Australii od 1999 roku[31]. Od 2012 roku na bieżąco modernizowane. Służą w No. 37 Squadron (RAAF Base Richmond). | |
Boeing C-17 Globemaster III | Stany Zjednoczone | strategiczny transportowiec / ciężki transportowiec | C-17A | 8 | Wyprodukowane w latach 2006-2008 (pierwsze 4 sztuki) i 2011-2015 (pozostałe). Służą w No. 36 Squadron (RAAF Base Amberley). | |
Alenia C-27J Spartan | Włochy | średni transportowiec | C-27J | 10 | Dostarczone do Australii w latach 2015-2018. | |
Airbus A330 MRTT | Francja | tankowiec/transportowiec | KC-30A | 7 | Dostarczone do Australii w latach 2011-2012 (pierwsze 5 sztuk) Służą w No. 33 Squadron (RAAF Base Amberley). | |
Beechcraft King Air | Stany Zjednoczone | transportowy/treningowy | B350 | 12[32][33] | ||
Boeing 737 | Stany Zjednoczone | VIP | 737-700 BBJ(ang.) | 2 | No. 34 Squadron RAAF | |
Dassault Falcon 7X | Francja | VIP | 3 | 3 sztuki w służbie od 2019 roku[34]. | ||
Samoloty szkolno-treningowe | ||||||
BAE Hawk | Wielka Brytania | szkolenie zaawansowane | Hawk 127/128 | 33 | Zamówione w 1997 roku. Zmodernizowane w latach 2014-2017 do wersji Hawk 128. | |
Pilatus PC-21 | Szwajcaria | szkolenie podstawowe | PC-21A | 49[35] | Zamówione w 2015 roku, wszystkie dostarczono do Australii do 2019 roku. | |
Diamond DA40 | Austria | szkolenie podstawowe | 8 | 8 samolotów wydzierżawionych od lokalnej firmy na użytek Australian Air Force Cadets(ang.)[36]. | ||
Śmigłowce | ||||||
AgustaWestland AW139(ang.) | Włochy | 6 | 6 sztuk wydzierżawionych z CHC Helicopter(ang.)[37]. | |||
Bezzałogowe aparaty latające | ||||||
Northrop Grumman MQ-4C Triton | Stany Zjednoczone | BSL patrolowy/ZOP | MQ-4C | 7(+55) | Zamówiono 62. | |
MQ-9 Reaper | Stany Zjednoczone | BSL bojowy | 6(+10) | Zamówiono 16[38][39]. | ||
Boeing Airpower Teaming System | Australia | BSL bojowy | 1[40](+5) | Zamówiono 6[40] |
Przyszłe wyposażenie
- Projekt Air 6000 faza 1- zakup 72 myśliwców Lockheed Martin F-35 Lightning II w celu zastąpienia myśliwców McDonnell Douglas F/A-18 Hornet.
- Projekt Air 6000 faza 2- dokupienie 28 myśliwców Lockheed Martin F-35 Lightning II w celu zastąpienia myśliwców Boeing F/A-18E/F Super Hornet.
- Projekt Air 7000 faza 2A- dokupienie 3 samolotów patrolu morskiego/ZOP Boeing P-8 Poseidon w celu ostatecznego zastąpienia samolotów Lockheed P-3 Orion
- Projekt Air 7000 faza 2B- dokupienie 55 dronów patrolu morskiego/ZOP Northrop Grumman MQ-4C Triton i 16 dronów bojowych MQ-9 Reaper.
- Projekt Air 555 faza 1- zakup 4 uniwersalnych samolotów patrolowych/walki elektronicznej MC-55A Peregrine
W przeszłości
Myśliwce
- Bristol F.2 Fighter – 66× F.2b 1917-1918
- Royal Aircraft Factory S.E.5A – 35 1925-1928
- Bristol Bulldog – 8× Mk. IIA 1930-1940
- Gloster Gauntlet – 6 1940
- Gloster Gladiator – 40 1940-1941
- Brewster F2A Buffalo – 73× B-339E 1941-1944
- Hawker Hurricane – 50 Mk.1/2 1941-1946
- Supermarine Spitfire – 245× Mk Vc, 251× Mk VIII, 159× HF Mk VIII 1941-1946
- Curtiss P-40 Warhawk – 163× P-40E, 42× P-40K, 90× P-40 M, 553× P-40N 1941-1947
- Bell P-39 Airacobra – 22× P-39D/ F 1942-1943
- CAC Boomerang – 105× CA-12, 95× CA-13 1942-1946
- DAP Beaufighter – 365× Mk 21 1942-1956
- Hawker Typhoon – 3 Mk.Ib 1943
- de Havilland Mosquito – 46× FB.VI, 178× FB Mk 40, 11× FB Mk 41 1944-1946
- CAC P-51D Mustang – 114× P-51D, 84× P-51K, 80× CA-17, 120× CA-18 1945-1951
- De Havilland Hornet – 1 Sea Hornet F.20 1948
- de Havilland Vampire – 57× F.30, 23× FB.31 1949-1954
- Gloster Meteor – 1× F.3 1946-1947, 94× F.8, 9× T.7, 1× NF.11 1951-1957[42]
- CAC CA-27 Sabre (F-86F) – 22× Mk 30, 20× Mk 31, 69× Mk 32 1956-1971
- Dassault Mirage III – 49× IIIOA, 51× IIIOF, 16× IIID 1964-1988
- McDonnell Douglas F-4 Phantom II – 24× F-4E 1970-1973
- McDonnell Douglas F/A-18 Hornet – 75 łącznie, 57* F/A-18A, 18* F/A-18B, w latach 1985–2021. Zobacz też: McDonnell Douglas F/A-18 Hornet in Australian service(ang.) w angielskojęzycznej Wikipedii
Samoloty bombowe
- Royal Aircraft Factory R.E.2 – 42 1916
- Martinsyde G.100 – 1916
- Hawker Demon – 64 1934-1945
- Short Sunderland – 9× Mk I, 6× Mk III 1939-1947
- Westland Lysander – 1940-1941
- Fairey Battle – 364 1940-1949
- Lockheed Hudson – 50× Hudson I, 52× Hudson IVA 1940-1949
- DAP Beaufort – 80× Mk.V, 40× Mk.VI, 60× Mk.VII, 520× Mk.VIII 1941-1946
- Vickers Wellington – 1941-1944
- Vultee A-31 Vengeance – 342× Mk I, II, IV 1942-1946
- Avro Lancaster – 130 1942-1945
- Handley Page Halifax – 1942-1945
- Douglas DB-7 – 69× Mk III/IV 1942-1944
- Lockheed Ventura – 55× PV-1 1943-1946
- North American B-25 Mitchell – 20× II, 30× III 1944-1946
- Consolidated B-24 Liberator – 287 B-24D, B-24J, B-24L, B-24M 1944-1948
- Avro Lincoln – 54 Mk 30/31 1946-1961
- Boeing B-29 Superfortress – 2× Boeing Washington B.1 1952-1956
- CAC Canberra – 48× B-20, 2× B-2 (1951), 2× T-4 1953-1982
- General Dynamics F-111 – 28× F-111C 1973-2010
Rozpoznawcze/patrolowe
- Royal Aircraft Factory R.E.8 – 144 1917-1918
- Fairey III- 6× IIID 1921-1924
- Supermarine Seagull – 9× Mk III 1926-1935
- Supermarine Southampton – 2× Mk II 1928-1938
- Supermarine Walrus – 61× Seagull V 1935-1947
- Consolidated PBY Catalina – 167× PBY-5 1940-1952
- Lockheed P-38 Lightning – 3× P-38E 1942-1944
- Vought OS2U Kingfisher – 18 1942-1945 (ZOP)
- Republic P-43 Lancer – 8 1942-1943
- Martin PBM Mariner – 12× PBM-3R 1943-1946
- CAC Boomerang – 49× CA-19 1944-1945
- Avro York – 1 1945
- de Havilland Mosquito – 29× PR.XVI, 6× PR Mk 40, 17× PR Mk 41 1948-1953
- Lockheed P-2 Neptune – 12× P2V-5/ P-2E 1951-1969, 12× P2V-7/SP-2H 1962-1977 (ZOP)
- Lockheed P-3 Orion – 11× P-3B 1969-1985, 20× P-3C 1978-
- General Dynamics F-111 – 4× RF-111C 1979-2006 (ex-F-111C)
Transportowe
- de Havilland DH.50A – 2, 1926–1943
- Wackett Gannet – 5, 1935-1946
- Short Empire – 4× S.23 1939-1943
- De Havilland Dragon Rapide – 8× DH-86A 1939-1945, 7× DH-89 1940-1944
- De Havilland Dragon – 98× DH-84 1/2 1940-1946
- Airspeed Oxford – 391 1940-1953
- Douglas C-47 Skytrain – 4× DC-3 1939-1940, 10× DC-2 1940-1946, 23× C-53 1943-1944, 9× C-47, 50× C-47A, 65× C-47B 1943–1981
- Junkers G 31/W44 – 3 1942
- Ford Trimotor – 2 1942
- Dornier Do 24 – 5× Do 24K 1942-1944
- Lockheed Vega – 1 1942-1945
- De Havilland Dragonfly – 1× DH-90 1942-1945
- DAP Beaufreighter – 48× Mk.IX 1943-1946
- Noorduyn Norseman – 14 1943-1946
- Vickers VC.1 Viking – 1× C2 1947-1951
- Bristol Freighter – 4× Mk 21E 1949-1967
- Percival Prince – 3 1952-1957
- Convair CV-240 – 2 1956-1968
- Lockheed C-130 Hercules – 12× C-130A 1958-1978, 12× C-130E 1966-1999, 12× C-130H 1978-2012
- De Havilland Canada DHC-3 Otter – 2 1961-1967
- Vickers Viscount – 2× V816 1964-1969
- De Havilland Canada DHC-4 Caribou – 29 1964-2009
- Dassault Falcon 20 – 3× Mystere 20C 1967-1989
- BAC-111 – 2× Eleven 217EA 1968-1990
- Boeing 707 – 4× 707-338C, 2× 707-368C 1979-2008
- GAF Nomad –1× N-22B 1981-1983, 3× N24A 1989-1993
- Dassault Falcon 900 – 5 1989-2002
Użytkowe
- Royal Aircraft Factory B.E.12 – 9 1916–1917
- Airco DH.9A – 28 1920-1930
- Westland Wapiti – 44 1929-1944
- Avro Anson – 1028× Mk.1 1936-1955 (także treningowe)
- Percival Proctor – 2× P10 Vega Gull 1936-1945
- Douglas Dolphin – 4 1940-1945
- Fairchild 24R – 4 1940-1943
- Miles Falcon – 6 1940-1946
- de Havilland Fox Moth – 3× DH-83 1941-1943
- Beechcraft 17 – 3 1941-1947
- British Taylorcraft Auster – 56× Mk II, 2× Mk V 1944-1959
- De Havilland Canada DHC-2 Beaver – 5 1955-1964
- Cessna 180 – 8× 180, 7× 180D, 4× 180E 1959-1974
Treningowe
- Airco DH.6
- Bristol Scout – 17 1918-1926
- Avro 504K – 53 1918-1928
- Sopwith Pup – 11 1919-1925
- Airco DH.9 – 1 1920-1929
- De Havilland DH.60 Moth – 20× X, 32× G, 8× M 1928-1941
- Avro 643 Cadet – 34× Mk II 1934-1945
- CAC Wirraway – 755× CA-1/3/5/7/8/9/16 1939-1959 (także szturmowe)
- de Havilland Moth Minor – 42× DH.94 1940-1945
- de Havilland Tiger Moth – 732× DH 82A 1940-1957
- CAC Wackett – 200× CA-6 1941-1946
- Ryan STM Trainer – 34 1942-1954
- de Havilland Vampire – 35× T.33, 5× T.35, 70× T.35A 1952-1970
- CAC Winjeel – 62× CA-25 1955-1977
- BAC Jet Provost – 1× T.Mk 2 1959
- Macchi MB-326H – 87× CA-30 1967-2000
- Hawker Siddeley HS 748 – 8× Series 228, 2× Series 229 (VIP) 1967-2000
- PAC CT-4 Airtrainer – 51 1975-1992
Śmigłowce
- Sikorsky S-51 – 3 1947-1964
- Bristol Sycamore – 2 1951-1965
- Bell 47 – 65× 47G 1960-1977
- Bell UH-1 Iroquois – 24× UH-1B 1962-1985, 8× UH-1D 1967-1991, 34× UH-1H 1968-1991 (do armii)
- Aérospatiale Alouette III – 3× SA-316B 1963-1980
- Boeing CH-47 Chinook – 12× CH-47C 1974-1989 (4 do armii jako CH-47D)
- Aerospatiale Squirrel – 18× AS350B 1984-1990 (do armii)
- Sikorsky UH-60 Black Hawk – 14× S-70A-9 1987-1989 (do armii)
Przypisy
- ↑ Australia Delays F-35 Order by 2 Years.
- ↑ Early retirement for RAAF C-130Hs, but Battlefield Airlifter battles on.
- ↑ Pierwszy C-27J Spartan w Australii, „Lotnictwo”, nr 6 (2015), s. 10, ISSN 1732-5323
- ↑ AUSTRALIA KUPI P-8A
- ↑ OBLOT AUSTRALIJSKIEGO P-8A
- ↑ PIERWSZY POSEIDON W AUSTRALII
- ↑ Seahawki nowej generacji dla Australii [dostęp 2017-07-02] [zarchiwizowane z adresu 2016-08-01] .
- ↑ Air Force , Air Combat Group - Royal Australian Air Force, www.airforce.gov.au [dostęp 2017-01-25] (ang.).
- ↑ Air Force , Air Mobility Group - Royal Australian Air Force, www.airforce.gov.au [dostęp 2017-01-25] (ang.).
- ↑ RAAF declares IOC for C-27J Spartan airlifter, adbr.com.au [dostęp 2017-01-25] (ang.).
- ↑ RAAF C-27J Transition Team takes charge | Australian Aviation, australianaviation.com.au [dostęp 2017-01-25] (ang.).
- ↑ Air Force , Surveillance and Response Group - Royal Australian Air Force, www.airforce.gov.au [dostęp 2017-01-25] (ang.).
- ↑ Air Force , Air Warfare Centre - Royal Australian Air Force, www.airforce.gov.au [dostęp 2017-01-25] (ang.).
- ↑ Air Force , Air Force Training Group - Royal Australian Air Force, www.airforce.gov.au [dostęp 2017-01-25] (ang.).
- ↑ Air Force , Combat Support Group - Royal Australian Air Force, www.airforce.gov.au [dostęp 2017-01-25] (ang.).
- ↑ Royal Australian Air Force
- ↑ World Air Forces 2011-2012.. flightglobal.com, 2011-12-05. [dostęp 2012-06-15]. (ang.).
- ↑ Australian Department of Defence , Three new F-35A Lightning II aircraft touch down .
- ↑ a b c F-35 fighters arrive on Australian soil, defensenews.com [dostęp 2019-01-05] .
- ↑ Australia’s First F-35A Takes to the Skies.. f35.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-11)]. f35.com, 30 września 2014.
- ↑ Tributes flow as Royal Australian Air Force farewells Classic Hornets at Williamtown - abc.net.au
- ↑ RAAF bids farewell to “Classic” Hornets after decades of service - flightglobal.com
- ↑ Australia’s first F/A-18F squadron declared operational - Flight International, 2010
- ↑ RAAF odebrał ostatnie Growlery, Konflikty.pl, 9 lipca 2017 [dostęp 2021-03-24] (pol.).
- ↑ Łukasz Golowanow: RAAF odebrał ostatnie Growlery. konflikty.pl, 9 lipca 2017. [dostęp 2017-07-10].
- ↑ RAAF warplane's engine 'destroyed itself', causing $120 million fire, www.abc.net.au, 18 sierpnia 2018 [dostęp 2021-03-26] (ang.).
- ↑ Australia to buy one Growler attrition aircraft, adbr.com .
- ↑ Gabriel Dominguez , RAAF receives 12th Boeing P-8A Poseidon aircraft, 13 grudnia 2019 [dostęp 2019-12-15] .
- ↑ RAAF receives 12th Boeing P-8A Poseidon aircraft, janes.com .
- ↑ US Navy and Royal Australian Air Force order 11 Boeing P-8A Poseidons, Flight Global .
- ↑ Defence Science Australia , Herculean research effort for a key Defence aircraft, ISSN 1838-0093 [zarchiwizowane z adresu 2014-01-28] .
- ↑ RAAF to disband No.38 Squadron [dostęp 2018-11-13] .
- ↑ KA350 King Air .
- ↑ Dassault Falcon 7x, airforce.gov.au .
- ↑ Greg Waldron , RAAF takes final deliveries of PC-21 trainer, FlightGlobal, 9 grudnia 2019 [dostęp 2019-12-12] .
- ↑ FlightGlobal, AVALON: Canberra leases eight DA40 NGs for cadets .
- ↑ Business Air News , CHC introduces half dozen AW139s for RAAF work .
- ↑ David Wroe , Australia to buy armed Reaper drones in shift towards pilotless future, The Age, 15 listopada 2018 [dostęp 2019-02-11] (ang.).
- ↑ Nigel Pittaway , Australia makes its pick for drone fleet, Defense News, 16 listopada 2018 [dostęp 2019-02-11] (ang.).
- ↑ a b Australia makes another order for Boeing’s Loyal Wingman drones after a successful first flight - defensenews.com
- ↑ RAAF: Museum Aircraft. airforce.gov.au. [dostęp 2018-04-05]. (ang.).
- ↑ Overseas Operators of the Gloster Meteor. adf-serials.com.au. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-07)]..
Bibliografia
- Norman Ashworth: How Not To Run An Air Force! The Higher Command of the Royal Australian Air Force During the Second World War, Royal Australian Air Force Air Power Development Centre 1999, ISBN 0-642-26550-X.
Linki zewnętrzne
Media użyte na tej stronie
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Flag of New Zealand. Specification: http://www.mch.govt.nz/nzflag/description.html , quoting New Zealand Gazette, 27 June 1902.
Autor: Nick-D, Licencja: CC BY-SA 4.0
The Royal Australia Air Force Dassault Falcon 7X A56-001 taxiing to take off from Canberra Airport
Autor: Original uploader was en:User:YSSYguy at en.wikipedia, Licencja: CC BY-SA 3.0
A Boeing C-17 Globemaster III of the Royal Australian Air Force parked at Melbourne Airport. Digital photo of A41-207 taken by YSSYguy on 15 January 2009 and uploaded for use in the No. 36 Squadron RAAF article.
Unidentified civilians and Royal Australian Air Force (RAAF) personnel standing around a Royal Aircraft Factory SE5a aircraft with the registration A2-1 at Yanakie, Victoria. This aircraft was one of 35 SE5a fighters given by the British government as an Imperial Gift to Australia in 1920, and entered RAAF service in 1925 after a period of storage. In late 1927 this aircraft was written off after crashing at Armidale, NSW. SE5 and SE5a aircraft quickly made an impression over the Western Front during the First World War. They were generally armed with a fixed Vickers gun on the fuselage and a moveable Lewis gun mounted on the upper wing.
Brewster Buffalo Mark I's for the re-equipment of Nos. 21 and 453 Squadrons RAAF, being inspected by RAF personnel at Sembawang airfield, Singapore.
Royal Australian Air Force North American F-51D Mustang fighters from No. 77 Squadron in maintenance at Iwakuni, Japan. 77 Sqn was originally part of the British Commonwealth Occupation Force in Japan. By 1950 it was the only squadron representing the RAAF in Japan and was preparing to leave the country on 25 June 1950. Between 2 July 1950 and 6 April 1951 the squadron flew 3,800 sorties before the unit converted to the Gloster Meteor F 8.
Autor: Tanya Dropbear from Adelaide, Australia, Licencja: CC BY 2.0
Royal Australian Air Force F/A-18 fighters with a Boeing 707 tanker aircraft
Autor: Timothy Swinson from Toowoomba, Australia, Licencja: CC BY 2.0
Some history of the RAAF flying in formation.
Left to right: P-51 Mustang, de Havilland Vampire, Gloster Meteor, BAE Hawk, McDonnell Douglas F/A-18 Hornet.
Taken with a Canon A720is at the 2008 Amberly AFB Airshow, QLD Australia.Australia. RAAF Consolidated Catalina aircraft (A24-11) in flight. (Donor C. A. Lynch).
Autor: Chris Finney, Licencja: GFDL 1.2
Royal Australian Air Force McDonnell Douglas F-4E Phantom II at Edinburgh, South Australia
Autor: Hpeterswald, Licencja: CC BY-SA 4.0
The Royal Australian Air Force first C-27J Spartan battlefield airlift aircraft on display following the welcome ceremony at RAAF Base Richmond on June 30, 2015
Some of No. 460 Squadron RAAF's ground crew posing in front of the Avro Lancaster bomber G for George at RAF Binbrook, England.
Western Front: Western Front (France), Nord Region (France), Clairmarais. The officers of A Flight, No. 4 Squadron, Australian Flying Corps (AFC), in full flying gear in front of line up of Sopwith Camel aircraft. Note presentation Camel and aircraft "D" first in line up.
Left to right:
- Lieutenant (Lt) J. Browne
- Lt C. Burton
- Lt Scobie
- Lt R. Smallwood
- Captain (Capt) Arthur Cobby
- Capt [Elwyn] Roy King
- Lt R. McRae
- Lt A. Lockley
- Lt W. Armstrong.
Autor: Bidgee, Licencja: CC BY-SA 2.5 au
RAAF A80-374 Sikorsky S-51 at the RAAF Museum.
A Royal Australian Air Force English Electric Canberra B20 from No. 2 Squadron during a strike out of Phan Rang air base, Vietnam, in March 1970.
Autor: Peter Ellis, Licencja: CC BY-SA 3.0
KC-30A of the en:Royal Australian Air Force, tail number A39-004, at en:Brisbane Airport (en:Qantas conversion facility), 6 November 2011.
Autor: Stephen Edmonds z Melbourne, Australia, Licencja: CC BY-SA 2.0
CAC CA-27 Sabre in flight at Point Cook Air Pageant 2010
Autor: Peter Bailey from Ipswich, Australia, Licencja: CC BY 2.0
Royal Australian Air Force F/A-18F Super Hornet 'City of Ipswich' shortly after it first arrived in Australia
Autor: Sergey Ryabtsev, Licencja: GFDL 1.2
RAAF Boeing 737-7ES Wedgetail
Autor: Ken Hodge from Darwin, Australia, Licencja: CC BY 2.0
C47 Dakota A65-104 was used to open the new airstrip at RAAF Darwin and to give 5ACS personnel a flight from the strip they had built. This aircraft was destroyed in Cyclone Tracy and part of the tail is behind the Darwin Aviation Museum.
The first Royal Australian Air Force Bristol Beaufort Mk.V. It was delivered to the RAAF on 3 September 1941, with the RAF serial "T9450". Subsequently it received the RAAF serial "A9-1". Originally this aircraft was intended for use in Singapore, but it was retained in Australia. It is known that it served in 1942 with No. 1 OTU and with No. 100 Squadron in 1944. on 29 September it overshot a flare path and crashed through a boundary fence upon landing at Bairnsdale, Victoria, but it was repaired. It was finally placed in storage on 23 October 1945 and written off on 13 May 1946. See [1]
Roundel of the Royal Australian Air Force.
A Royal Australian Air Force Gloster Meteor F 8 fighter (serial A-77-570) from No. 77 Squadron at K-14 Kimpo air base during the Korean War. 77 Squadron received the Meteor in May 1951. Originally it was used against the Mikoyan-Gurevich MiG-15. As the Meteors proved to be no match for the MiGs, the squadron switched to ground-attack in September 1951. A77-570 was delivered to the Royal Air Force on 3 June 1951 (serial WE890), and came to the RAAF on 28 December 1951. It was written off on 18 March 1954.
Members from a Royal Australian Air Force unit perform maintenance on a C-130J Hercules engine, Jan. 28 2009, at an undisclosed location in Southwest Asia. Preventive maintenance is performed to ensure the aircraft is mission capable at all times. The RAAF is deployed in support of Operations Iraqi and Enduring Freedom and Combined Joint Task Force - Horn of Africa
Autor: U.S. Air Force photo by Tech. Sgt. Heather Redman, Licencja: CC BY-SA 4.0
A Royal Australian Air Force P-8A Poseidon, the seventh to be delivered to Australia, arrives at Joint Base Pearl Harbor-Hickam, Hawaii, May 1, 2018. The 15th Wing supported the P-8 during its transition to 11 Squadron, RAAF Base Edinburgh, to replace the RAAF’s AP-3C Orion aircraft. (U.S. Air Force photo by Tech. Sgt. Heather Redman)
Autor: Bidgee, Licencja: CC BY-SA 3.0
A32-350 on display at the RAAF Base Wagga open day. The aircraft is one of eight Beechcraft B300 King Air 350s which are used as navigator trainers by the Royal Australian Air Force and QantasLink (VH-QOJ) Bombardier Dash 8 Q400 at Wagga Wagga Airport.
(c) YSSYguy z angielskiej Wikipedii, CC BY-SA 3.0
One of two Boeing BBJs in service with the Royal Australian Air Force taxies at Sydney Airport. Digital image of A36-001 taken by YSSYguy on 28 March 2007 and uploaded for use in the article about No. 34 Squadron RAAF.
Autor: Bidgee, Licencja: CC BY-SA 3.0
RAAF Roulette (A54-019) Pilatus PC-21 at the 2019 Australian International Airshow.
Autor: Michael Wignall, Licencja: CC BY 2.0
A85-139 CAC Winjeel which is located at at the RAAF Museum, Point Cook, Victoria.
Autor: Beau Giles from Newtown, Sydney, Australia, Licencja: CC BY 2.0
A Royal Australian Air Force (RAAF) Hawk 127 training jet at the 2011 Avalon Air Show. The aircraft is assigned to No. 76 Squadron RAAF.
Autor: Bidgee, Licencja: CC BY-SA 3.0
Royal Australian Air Force CAC CA-30 Macchi MB-326H (A7-043) at RAAF Base Wagga.
A No. 75 Squadron RAAF P-40 Kittyhawk at Milne Bay.
Autor: Timothy from Australia, Licencja: CC BY 2.0
An AP-3C Orion at the 2008 Amberly AFB Airshow, QLD Australia.
ID: DF-ST-85-06905 A left side view of three RAAF F-111 Fighter aircraft parked on the flight line during the joint Australia/New Zealand/US Exercise PITCH BLACK '84.
Autor: Bidgee, Licencja: CC BY-SA 3.0
Royal Australian Air Force DHC-4 Caribou (A4-299)
Geelong, AUSTRALIA – An F-35 Lightning II stationed at Luke Air Force Base, Ariz., departs the runway during the Australian International Airshow and Aerospace & Defence Exposition (AVALON) March 4. AVALON 2017 is an ideal forum to showcase U.S. defense aircraft and equipment, particularly the latest in fifth generation capabilities such as the F-22 Raptor and F-35 and it is the largest, most comprehensive event of its kind in the Southern Hemisphere, attracting aviation and aerospace professions, key defense personnel, aviation enthusiasts and the general public. The U.S. participates in AVALON and other similar events to demonstrate the U.S. commitment to regional security and stability. (U.S. Air Force photo/Master Sgt. John Gordinier)
A U.S. Navy EA-18G Growler assigned to the USS Carl Vinson breaks away from a U.S. Air Force KC-135 Stratotanker from the 909th Air Refueling Squadron after conducting in-air refueling May 3, 2017, over the Western Pacific Ocean. The 909th ARS is an essential component to the mid-air refueling of a multitude of aircraft ranging from fighter jets to cargo planes from different services and nations in the region. (U.S. Air Force photo by Senior Airman John Linzmeier)
A right side view of a MIRAGE III E aircraft from the Royal Australian Air Force. The aircraft is taking part in a combined U.S.-Australian Air force exercise Pacific Consort.
AWM caption : Mareeba, Qld. 1944-03-15. "White Feller's Boomerang" in flight. An Australian-built CAC Boomerang fighter aircraft coded BF-S (serial no. A46-126) nicknamed "Sinbad II" of No. 5 (Tactical Reconnaissance) Squadron RAAF, piloted by 402769 Flight Lieutenant A. W. B. Clare of Newcastle, NSW.