Rozdzielne ładowanie

Rozdzielne ładowanie – rodzaj ładowania broni palnej, w której materiał miotający i pocisk nie są połączone w jeden nabój, ale są oddzielnymi elementami i muszą być umieszczane w broni oddzielnie. Ten rodzaj ładowania występuje w większości modeli broni odprzodowej i niektórych modelach broni artyleryjskiej.

Wadą tego systemu jest dłuższy proces ładowania spowodowany koniecznością umieszczenia dwóch, a czasami więcej elementów w celu przygotowania broni do strzału, zaś zaletą możliwość lepszego dobierania ilości materiału miotającego w zależności od konkretnej sytuacji.

Jako przykład zastosowania systemu rozdzielnego ładowania w praktyce, może posłużyć proces ładowania muszkietu, który podzielony na następujące etapy:[1]

 1. przetarcie lufy pakułami[1]
 2. otworzenie prochownicy lub tulei na bandolierze[1]
 3. wsypanie odmierzonej porcji prochu do lufy[1]
 4. wyjęcie stempla z łoża[1]
 5. umieszczenie w lufie przybitki i ubicie jej na dnie stemplem[1]
 6. przygotowanie kuli poprzez owinięcie jej flejtuchem[1]
 7. umieszczenie w lufie kuli z flejtuchem i ubicie jej na dnie stemplem [1]
 8. umieszczenie stempla z powrotem w łożu[1]
 9. podsypanie panewki prochem[1]
 10. dmuchnięcie w zapalony wcześniej lont tkwiący w kurku, podsycając jego żarzenie się

Dopiero po takim przygotowaniu broni, muszkieter mógł wbić forkiet w ziemię, oprzeć na nim muszkiet, wycelować i wystrzelić. Po oddaniu strzału, całą procedurę należało zacząć od początku[1].

Rozdzielne ładowanie występuje też w przypadku zespolenia pocisku z ładunkiem miotającym w całość przy zastosowaniu materiału odpalającego (kapiszon) oddzielnie. Zastosowanie w broni odtylcowej, nabój składający się z prochu, gilzy (łuski) i pocisku w całości, a oddzielny jest kapiszon, który zakłada się na kominek w zamku.

Zobacz też

Przypisy

 1. a b c d e f g h i j k Kwaśniewicz 1987 ↓, s. 109-110.

Bibliografia

 • Włodzimierz Kwaśniewicz: 1000 słów o dawnej broni palnej. Warszawa: Wydawn. Ministerstwa Obrony Narodowej, 1987. ISBN 83-11-07350-3.

Media użyte na tej stronie

REF new (questionmark).svg
Autor: Sławobóg, Licencja: LGPL
Icon for missing references