Rozewie
Rozewie (niem. Rixhöft) – przylądek[1] nad Morzem Bałtyckim, na Pobrzeżu Kaszubskim. Na przylądku znajduje się Latarnia Morska Rozewie. Miejsce to uważane było za najdalej wysunięty na północ obszar Polski, jednak w rzeczywistości ten punkt linii brzegowej znajduje się na terenie pobliskiej wsi Jastrzębia Góra (Gwiazda Północy).
Rozewie objęte jest od 1959 r. krajobrazowym rezerwatem Przylądek Rozewski o powierzchni 12,15 ha. Ochronie podlegają resztki buczyny pomorskiej (występują drzewa ponad dwustuletnie o obwodzie pnia dochodzącym do 3 m) na wysokim brzegu klifowym. Przylądek został wzmocniony betonową ochroną mającą chronić go przed zjawiskiem abrazji.
Do 1920 roku nazwa Rozewie odnosiła się wyłącznie do przylądka i starej latarni morskiej. Wieś Rozewie (oprócz zabudowań latarni) powstała za czasów polskich po 1920 roku.
Przypisy
- ↑ Główny Geodeta Kraju, Komisja Ustalania Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych: Nazwy geograficzne Rzeczypospolitej Polskiej. Warszawa/Wrocław: PPWK im. E. Romera, 1991, s. 745. ISBN 83-7000-071-1.
Linki zewnętrzne
- Przylądek Rozewie
- Rozewie, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. IX: Pożajście – Ruksze, Warszawa 1888, s. 834 .
Media użyte na tej stronie
Autor: Adam Balcerzak, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Latarnia morska na Przylądku Rozewie
Autor: Vindicator, Licencja: CC BY 2.5
Zachód słońca nad Przylądkiem Rozewie, widok z plaży we Władysławowie, Polska, 2005 r.