Rozewie

Rozewie widziany z plaży w Chłapowie

Rozewie (niem. Rixhöft) – przylądek[1] nad Morzem Bałtyckim, na Pobrzeżu Kaszubskim. Na przylądku znajduje się Latarnia Morska Rozewie. Miejsce to uważane było za najdalej wysunięty na północ obszar Polski, jednak w rzeczywistości ten punkt linii brzegowej znajduje się na terenie pobliskiej wsi Jastrzębia Góra (Gwiazda Północy).

Rozewie objęte jest od 1959 r. krajobrazowym rezerwatem Przylądek Rozewski o powierzchni 12,15 ha. Ochronie podlegają resztki buczyny pomorskiej (występują drzewa ponad dwustuletnie o obwodzie pnia dochodzącym do 3 m) na wysokim brzegu klifowym. Przylądek został wzmocniony betonową ochroną mającą chronić go przed zjawiskiem abrazji.

Do 1920 roku nazwa Rozewie odnosiła się wyłącznie do przylądka i starej latarni morskiej. Wieś Rozewie (oprócz zabudowań latarni) powstała za czasów polskich po 1920 roku.

Przypisy

  1. Główny Geodeta Kraju, Komisja Ustalania Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych: Nazwy geograficzne Rzeczypospolitej Polskiej. Warszawa/Wrocław: PPWK im. E. Romera, 1991, s. 745. ISBN 83-7000-071-1.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Latarnia Przyladek Rozewie.jpg
Autor: Adam Balcerzak, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Latarnia morska na Przylądku Rozewie
Przyladek rozewie z plazy w chlapowie.jpg
Autor: Vindicator, Licencja: CC BY 2.5
Zachód słońca nad Przylądkiem Rozewie, widok z plaży we Władysławowie, Polska, 2005 r.