Roztocze Środkowe

Roztocze Środkowe
Ilustracja
Wzgórza w okolicach Jacni
Mapa regionu
MegaregionPozaalpejska Europa Środkowa
ProwincjaWyżyny Polskie
PodprowincjaWyżyna Lubelsko-Lwowska
MakroregionRoztocze
MezoregionRoztocze Środkowe
Zajmowane
jednostki
administracyjne
Polska:
woj. lubelskie
woj. podkarpackie

Roztocze Środkowe (343.22) (Roztocze Tomaszowskie)mezoregion fizycznogeograficzny w południowo-wschodniej Polsce, jeden z trzech mezoregionów Roztocza. Roztocze Środkowe graniczy od zachodu z Roztoczem Zachodnim, od północy z Padołem Zamojskim, od wschodu z Grzędą Sokalską i Równiną Bełską a od południa z Roztoczem Wschodnim i Równiną Biłgorajską.

Region jest wyżyną zbudowaną z piaskowców mioceńskich i wapieni litotamniowych, zwykle bez pokrywy lessowej. Osiąga wysokości do 387 m n.p.m. (Wapielnia). Roztocze Środkowe przecinają podłużne doliny górnych odcinków Wieprza, Sołokiji i Tanwi (z wodospadami). Jest to region silnie zalesiony. Na jego obszarze znajduje się Roztoczański Park Narodowy, Krasnobrodzki Park Krajobrazowy oraz pomnik przyrody nieożywionej, tzw. Płaczący Kamieńostaniec o obwodzie kilkunastu metrów. Roztocze Środkowe jest regionem o wysokiej atrakcyjności turystycznej.

Region leży głównie w granicach woj. lubelskiego, obejmując tylko północno-wschodni fragment woj. podkarpackiego w okolicach Narola. Rozpościera się na terenie czterech powiatów: zamojskiego, biłgorajskiego, tomaszowskiego i lubaczowskiego. Roztocze Środkowe ciągnie się od Szczebrzeszyna do poprzecznego obniżenia między Narolem a Lubyczą Królewską.

W obrębie regionu leży 6 miast: Tomaszów Lubelski, Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, Krasnobród, Józefów i Narol, ponadto miejscowości Bełżec, Lubycza Królewska, Susiec, Guciów, Tarnawatka, Krynice, Adamów i Podlesina.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

343.22 Roztocze Środkowe.png
Autor: Qqerim, Licencja: CC BY-SA 4.0

Physico-geographical regionalization of Poland
Mezoregion 343.22 Central Roztochia
Regionalizacja fizycznogeograficzna Polski

Mezoregion 343.22 Roztocze Środkowe
Roztocze Jacnia.JPG
Autor: MaKa~commonswiki, Licencja: CC BY-SA 3.0
Roztocze Środkowe; okolice wsi Jacnia