Rp 1

Rp 1 „Baczność”[1]
Lokomotywa ET22 dająca sygnał Rp1 Baczność jako zwyczaj maszynistów przy pomniku upamiętniającym katastrofę pod Otłoczynem z 19 sierpnia 1980 roku.

Rp 1 „Baczność” – sygnał ostrzeżenia w ruchu kolejowym w Polsce w postaci jednego długiego tonu gwizdawką lub syreną lokomotywy[1].

Zasady użycia

Sygnał Rp 1 „Baczność” maszynista daje[1][2][3][4]:

  1. w razie konieczności zwrócenia uwagi pracowników kolejowych, podróżnych lub innych osób znajdujących się na torze lub w jego pobliżu;
  2. po zatrzymaniu pociągu przed semaforem wjazdowym lub odstępowym nadającym sygnał „Stój”, wątpliwy lub nieoświetlony albo białe światło przy zbitym szkle sygnałowym, z wyjątkiem semafora odstępowego blokady samoczynnej, jeśli maszynista nie może porozumieć się z dyżurnym ruchu za pomocą środków łączności;
  3. na wezwanie kierownika pociągu, przed odjazdem pociągu pasażerskiego zatrzymanego na szlaku;
  4. przed każdym ruszeniem podczas pracy pociągu technologicznego, maszyny torowej i pojazdu pomocniczego, w celu ostrzeżenia robotników pracujących na torze lub obok niego;
  5. przed wskaźnikami W 6, W 6a, W 6b i W 7 oraz kilkakrotnie na odcinku od wskaźnika W 6b do przejazdu, a ponadto podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych – po minięciu wskaźnika W 6a przy zbliżaniu się do przejazdu; na odcinku od miejsca ustawienia wskaźnika do momentu minięcia przejazdu przez czoło pojazdu kolejowego maszynista pojazdu kolejowego podaje sygnał Rp 1 „Baczność”;
  6. przed każdym ruszeniem z miejsca pociągu towarowego z ludźmi;
  7. przed każdym ruszeniem z postoju niepilotowanego manewrującego pojazdu trakcyjnego, gdy jazda manewrowa odbywa się na polecenie dyżurnego ruchu, nastawniczego, lub zwrotniczego.

Pojazdy metra

Sygnał ostrzegawczy Rp 1 „Baczność” podawany przez maszynistę za pomocą gwizdawki pojazdu metra stosuje się w następujących przypadkach[5]:

  1. na terenie otwartym po zatrzymaniu pociągu przed semaforem wjazdowym wskazującym sygnał „Stój” lub sygnał wątpliwy;
  2. przed odjazdem pociągu pasażerskiego zatrzymanego między stacjami;
  3. przed ruszeniem pojazdu metra w elektrowozowni lub hali;
  4. w celu ostrzeżenia osób znajdujących się na torach lub zbyt blisko torów;
  5. w innych przypadkach, gdy zachodzi potrzeba zwrócenia uwagi osób na szlaku lub na stacji.

Odpowiednik w ruchu kolejowym w Niemczech

Odpowiednikiem sygnału Rp 1 „Baczność” na kolejach w Niemczech jest sygnał Zp 1Achtung” („Uwaga”). Podobnie jak w Polsce jest to umiarkowanie długi sygnał akustyczny, stosowany przede wszystkim w celu ostrzeżenia osób postronnych przed zbliżającym się pociągiem, przy słabej widoczności lub przed wskaźnikami nakazującymi użycie takiego sygnału[6].

Sygnał Zp 1 – podobnie jak w Polsce – nie ma odpowiednika optycznego.

Przypisy

  1. a b c Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 18 lipca 2005 r. w sprawie ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji (Dz.U. z 2005 r. nr 172, poz. 1444, §96).
  2. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.: Instrukcja sygnalizacji Ie-1 (E-1). Warszawa: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., 2007, s. 76.
  3. Warszawska Kolej Dojazdowa Spółka z o.o.: Instrukcja sygnalizacji na WKD WKD A-1 (E-1). Grodzisk Mazowiecki: 2007.
  4. PMT Linie Kolejowe Sp. z o.o.: Instrukcja sygnalizacji kolejowej Le-1. Polkowice: 2009, s. 26.
  5. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 18 lipca 2005 r. w sprawie ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji (Dz.U. z 2005 r. nr 172, poz. 1444, § 171).
  6. Holger Metschulat: Signale für das Zugpersonal (Sygnały dla drużyny pociągowej). 19.7.2006. [dostęp 2014-10-20]. (niem.).

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Rp 1 Baczność.png
Sygnał Rp 1 Baczność
Otloczyn miejsce katastrofy.ogv
Miejsce katastrofy kolejowej pod Otłoczynem (19.08.1980). Przejeżdża pociąg pospieszny z prędkością 120 km/h.