Rudolf Michałek
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Poseł IX kadencji Sejmu PRL | |
Okres | od 13 października 1985 |
Przynależność polityczna | |
Odznaczenia | |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Rudolf Michałek (ur. 1 lutego 1941 w Pewelce) – prof. dr hab. inż., dr h.c. multi, profesor zwyczajny, specjalista w zakresie inżynierii rolniczej, naukowiec, dydaktyk i organizator nauki. Członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk. W latach 1985–1989 poseł na Sejm PRL IX kadencji z ramienia ZSL. Był kierownikiem Katedry Inżynierii Rolniczej i Informatyki na Wydziale Inżynierii Produkcji i Energetyki Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Życiorys
Urodził się w 1941 we wsi Pewelka w Beskidzie Żywieckim jako jeden z potomków Rozalii i Stanisława Michałków. W 1964 ukończył studia na Wydziale Rolniczym w Wyższej Szkole Rolniczej w Krakowie (dziś Uniwersytet Rolniczy), uzyskując dyplom magistra inżyniera nauk rolniczych. Niejednokrotnie zostawał wybierany najlepszym studentem uczelni. W 1965 podjął pracę w Instytucie Mechanizacji i Energetyki Rolnictwa na Wydziale Rolniczym.
Mając 28 lat, w 1969 otrzymał stopień naukowy doktora nauk rolniczych, a w 1973 habilitował się. W wieku 38 lat został mianowany profesorem nadzwyczajnym, a 7 lat później (w 1986) został powołany na stanowiska profesora zwyczajnego.
W 1991 (mając zaledwie 50 lat) został wybrany na członka rzeczywistego Polskiej Akademii Nauk. Należy tu podkreślić, że średnia wieku profesorów wybieranych do PAN z ramienia Nauk Rolniczych jest zdecydowanie większa.
W 1991 został kierownikiem Katedry Mechanizacji Rolnictwa (obecnie Katedra Inżynierii Rolniczej i Informatyki) na ówczesnym Wydziale Techniki i Energetyki Rolnictwa (dziś Inżynierii Produkcji i Energetyki) AR w Krakowie.
Profesor Rudolf Michałek ma duże osiągnięcia w kształceniu kadry naukowej. Do kwietnia 2008 wypromował 14 doktorów (w tym 12 z wyróżnieniem), ośmiu jego uczniów z ośrodka krakowskiego uzyskało tytuł profesora, a 15 – stopień doktora habilitowanego. Recenzował 18 prac doktorskich, 7 habilitacyjnych, 8 wniosków o tytuł profesora oraz 14 na stanowiska profesora zwyczajnego i nadzwyczajnego. Będąc długoletnim członkiem (17 lat) Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych, z jej ramienia oceniał 28 prac doktorskich, 74 prace habilitacyjne i 61 wniosków o tytuł naukowy profesora.
Od 1990 jest prezesem Polskiego Towarzystwa Inżynierii Rolniczej. Od tego samego roku pełni funkcję wiceprzewodniczącego Rady Programowej Wydawnictw Komitetu Techniki Rolniczej PAN, od 1996 – redaktora anglojęzycznego czasopisma „Annual Review of Agricultural Engineering”, od 1993 – „Problemów Inżynierii Rolniczej”, od 1997 – „Inżynierii Rolniczej”, od 1990 „Zeszytów Problemowych Postępów Nauk Rolniczych”, a od 1992 jest redaktorem naczelnym „Biuletynu Nauka Praktyce”. Aktualnie pełni również funkcję przewodniczącego Rady Naukowej Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego.
Łączny dorobek profesora obejmuje przeszło 500 pozycji, z czego ponad 200 to rozprawy naukowe. Tematyka tych prac dotyczy m.in. kosztów eksploatacji agregatów rolniczych, organizacji i ekonomiki mechanizacji rolnictwa, energochłonności produkcji rolniczej, psychologicznych i socjologicznych aspektów mechanizacji, organizacji transportu rolniczego, mechanizacji produkcji rolniczej w rejonach podgórskich i górskich, metodycznych aspektów postępu naukowo–technicznego i jego efektywności w różnych typach gospodarstw, organizacji usług technicznych dla gospodarstw indywidualnych, organizacji zaplecza technicznego mechanizacji rolnictwa, odnawialnych źródeł energii oraz metodologii i organizacji nauki.
Profesor Michałek współpracuje z wieloma uczelniami poza granicami kraju, m.in. Uniwersytetem Rolniczym w Pradze, Uniwersytetem Rolniczym w Nitrze, Uniwersytetem Technicznym w Monachium, Uniwersytetem Rolniczym we Lwowie oraz Uniwersytetem Rolniczym w Kijowie.
Został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim, Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz licznymi odznaczeniami resortowymi i regionalnymi, a wśród nich: Złotą Odznaką za Zasługi dla Ziemi Krakowskiej, dla Miasta Krakowa, woj. nowosądeckiego, bielskiego i tarnowskiego.
Godność doktora honoris causa nadały mu:
- Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie (2000)
- Akademia Rolnicza w Szczecinie (2002)
- Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (2007)
- Politechnika Koszalińska (7 maja 2008)
- Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (31 maja 2008)
- Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (19 stycznia 2011)
Zobacz też
Bibliografia
- Profesor Rudolf Michałek Doktorem Honoris Causa Akademii Rolniczej w Lublinie. ar.krakow.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-02-11)].. Biuletyn Akademii Rolniczej. Nr 1(21), styczeń 2001
- Prof. zw. dr hab. in Rudolf Michałek, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2015-07-20] .