Ruk

Ruk
ptak
Ilustracja
Ruk niszczący statek Sindbada Żeglarza
Występowanie

mitologia perska

jajo roka

Ruk, rok lub ruch – olbrzymi ptak występujący w mitologii perskiej, tak ogromny, że lecąc przesłaniałby słońce, zmieniając dzień w noc.

Opis

Według mitów poluje na wielkie węże i potwory morskie, pisklęta karmi nosorożcami. Na ludzi nie zwraca uwagi, chyba że zniszczą jego jaja. Wtedy rozwścieczony chwyta w szpony głazy i zrzuca je na agresorów.

Postać ta występuje również w literaturze: w jednej z baśni Księgi tysiąca i jednej nocy rok zaatakował statek Sindbada Żeglarza.

Marco Polo opisuje roki w swoich dziennikach, podczas pobytu na Półwyspie Arabskim w 1294 roku, wracając ze swojej podróży do Chin. Zamieszcza relacje mieszkańców Madagaskaru, którzy opisują ich wielkość i metody polowania, twierdząc że rozpiętość skrzydeł roka wynosi 30 kroków (ok. 22,5 metra) oraz że długość ich lotek wynosi 12 kroków (9 metrów). [1] Rok miałby porywać słonie i zrzucać je z wysokości, aby później zjeść ich mięso.

Peter Tyson sugeruje, że od słowa rukh pochodzi angielska nazwa figury szachowej znanej w Polsce jako wieża, a w języku angielskim jako rook. [1]

Pochodzenie mitu

Prawdopodobnie legenda ta ma swoje odległe korzenie w faktycznie istniejącym nielotnym ptaku, mamutaku osiągającym do trzech metrów wzrostu i pół tony masy, który występował na Madagaskarze jeszcze w drugim tysiącleciu n.e.[1]

[1]

Przypisy

  1. a b c d Peter Tyson, The eighth continent: life, death, and discovery in the lost world of Madagascar, wyd. First edition, ISBN 0-380-97577-7 [dostęp 2020-12-18] [zarchiwizowane].

Media użyte na tej stronie

Sinbad the Sailor (5th Voyage).jpg
An episode from the 5th voyage of Sinbad the Sailor in the "One Thousand and One Nights". Illustration from "Les Mille et une nuits", par Galland - Paris, 1865.
Roc8954.jpg
Roc destroying Sindbad's ship from