2012– Armenia3(1)
W sumie:4(1)
  1. Aktualne na: 03.03.2016.
  2. Aktualne na: 26.06.2014.

Rumian Howsepian (orm. Ռումյան Հովսեփյան, ur. 13 listopada 1991 w Erywaniu) – ormiański piłkarz grający na pozycji defensywnego pomocnika.

Swoją karierę piłkarską Howsepian rozpoczął w klubie Patani FC. Następnie w 2008 roku podjął treningi w Piuniku Erywań. W latach 2009-2010 grał w rezerwach tego klubu w drugiej lidze. W połowie 2010 roku przeszedł do Impulsu Diliżan. W ormiańskiej ekstraklasie zadebiutował 5 czerwca 2010 w przegranym 0:3 wyjazdowym meczu z Piunikiem Erywań. W kwietniu 2012 wystąpił z Impulsem w przegranym 0:1 finale Pucharu Armenii z Szirakiem Giumri.

W 2013 roku Howsepian przeszedł do Bananca Erywań. Swój debiut w nim zaliczył 25 sierpnia 2013 w przegranym 1:2 wyjazdowym meczu z Szirakiem Giumri. W sezonie 2013/2014 wywalczył z Banancem swój pierwszy w karierze tytuł mistrza Armenii. 27 sierpnia 2014 podpisał kontrakt z ukraińskim Metałurhiem Donieck[1]. 22 czerwca 2015 powrócił do Piunika Erywań[2]. 2 września 2015 został piłkarzem Stali Dnieprodzierżyńsk[3]. W lutym 2016 przeniósł się do Sziraka Giumri.

SezonKlubKrajRozgrywkiMeczeBramki
2009Piunik-2 ErywańArmenia Araczin chumb??
2010Piunik-2 ErywańArmenia Araczin chumb??
2010Impuls DiliżanArmenia Barcragujn chumb10
2011Impuls DiliżanArmenia Barcragujn chumb130
2012/13Impuls DiliżanArmenia Barcragujn chumb406
2013/14Bananc ErywańArmenia Barcragujn chumb265

W reprezentacji Armenii Howsepian zadebiutował 27 maja 2014 w wygranym 4:3 towarzyskim meczu ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, rozegranym w Carouge. W 71. minucie tego meczu strzelił gola.

Autor: Clément Bucco-Lechat, Licencja: CC BY-SA 3.0