Rupert z Bingen

Święty
Robert z Bingen

Rupert von Bingen
książę
Ilustracja
Przedstawienie świętego w stroju pielgrzyma
Data i miejsce urodzenia712
Bingen
Data i miejsce śmierci732
Bingen
Czczony przezKościół katolicki
Wspomnienie15 maja
Atrybutykorona, tarcza, zbroja rycerska, włócznia
Patronpielgrzymów
Szczególne miejsca kultuEibingen

Święty Robert z Bingen właśc. Rupert von Bingen (ur. 712 w Bingen, zm. 732 tamże) – niemiecki książę, święty kościoła katolickiego.

Rupert i jego matka Berta

Żywot

Rupert urodził się w 712 w Bingen. Był synem Berty, córki Pepina II i pogańskiego księcia Robolda. Za życia ojca był poganinem, lecz po jego śmierci został wychowany w wierze chrześcijańskiej przez swą matkę i kapłana Wigberta. Mając 15 lat wyruszył w pielgrzymkę do Rzymu. Po powrocie odziedziczony majątek przeznaczał na fundację kościołów, oraz na budowę hospicjum dla biednych i potrzebujących pomocy. Żył z matką na wzgórzu nad rzeką Nahe, koło Bingen. Inne źródła podają, że był pustelnikiem.

W 732 zapadł nagle na wysoką gorączkę, po czym zmarł. Został pochowany w założonym przez siebie kościele koło Bingen[1].

Kult

Święta Hildegarda z Bingen, żyjąca w latach 1098-1179, podtrzymywała kult Ruperta. Skompilowała Vita Sancti Ruperti (Żywot Świętego Ruperta). W miejscu, gdzie odbył się pogrzeb Ruperta, założyła klasztor o nazwie Rupertsberg. Jest patronem pielgrzymów. Jego wspomnienie przypada na 15 maja.

Relikwie

Podczas wojny trzydziestoletniej szczątki Ruperta były przeniesione do Eibingen, a jego ramię jest nadal tam wystawione w specjalnym relikwiarzu.

Ikonografia

W ikonografii przedstawiany jest w książęcym stroju, w zbroi rycerskiej, jako pielgrzym, z berłem w kształcie lilii, koroną, tarczą, włócznią.

Zobacz też

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Pilgertafel Heiliger Rupert.jpg
Die bemalte Pilgertafel aus Holz zeigt den Heiligen Rupert mit dem Pilgersymbol, der Jakobsmuschel. Standort: Katholische Pfarrkirche St.Rupertus und St.Hildegard in Bingen-Bingerbrück.
Heiliger Rupert-1532 Holzschnitt v. Jacob Köbel.jpg
Abbild eines Holzschnitts von Jacob Köbel (1532)