Rurka z kremem

Rurka z kremem
Ilustracja
Rurki z kremem
Rodzaj

ciastko

Składniki
Rurki waflowe z kremem wytwarzane maszynowo

Rurka z kremem – w kuchni polskiej wyrób ciastkarski w kształcie stożkowatej[1][2] lub cylindrycznej[3][4][5] rurki, wykonany z ciasta francuskiego[1][6][7][8], ciasta parzonego (ptysiowego)[9][10], kruchego[11](półkruchego[12][2][13]), kruchodrożdżowego[14][11], zbijanego (żółtkowego)[a][14][16] albo waflowego[5]. Po upieczeniu wypełnia się je kremem dopasowanym do rodzaju ciasta: bezowym[1][17], russel bezowym[6][10] (w tym np. kawowym[18]), bitą śmietanką[17][3], budyniowym[17] (z dodatkiem alkoholu[11], waniliowym[3], czekoladowym[3]), mascarpone[3][b] itp. W literaturze gastronomicznej (dawnej i współczesnej) rurki z ciasta francuskiego nazywane bywają tunelkami[1][19][7].

Wykonanie

Rozwałkowane ciasto francuskie kroi się w paski, nawija się spiralnie na metalowe rurki (tunelki[6]) lub drewniane kołeczki i piecze w piekarniku[1][20]. Podobnie postępuje się z ciastem zbijanym[16] i kruchym[11] (półkruchym[2][12]) i kruchodrożdżowym[11]. Końce rurek z ciasta kruchego macza się w polewie czekoladowej[11]. Rurki waflowe zazwyczaj mają kształt cylindryczny: tradycyjny ich wyrób polega na upieczeniu ciasta w waflownicy i, zanim wafel stwardnieje, nawinięciu go na drewniany wałeczek[21]. Rurki z ciasta parzonego przygotowuje się wyciskając porcje ciasta na blachę posmarowaną tłuszczem i wypiekając w piekarniku[9][10]. Upieczone ciasto ptysiowe kroi się na kawałki o długości ok. 8 cm (nadzienie wprowadza się w puste przestrzenie powstałe podczas wypieku)[22].

Gotowe korpusy wypełnia się ręcznie za pomocą woreczka zakończonego zdobnikiem[1]. W cukierniach wykorzystuje się też elektryczne nadziewarki[23][24][4][25].

Historia

Protoplasta rurek waflowych z kremem pojawia się w dawnych polskich książkach kucharskich jako ulipki z pianą czyli z bitą śmietaną[26]. Przepis można znaleźć w najstarszej zachowanej polskiej książce kucharskiej – w wydanym w drugiej połowie XVII wieku Compendium ferculorum, albo zebranie potraw, wedle którego z mąki pszennej, mleka i cukru wyrabiano ciasto „jako na opłatki”, które wypiekano na „żelazach” i nawijano na „okrągłe drewienka albo wałeczki”[27][28]. Tak wykonane rurki podawano posypane cukrem albo obkładano nimi bitą śmietanę[27][29]. W tym samym dziele, w przepisie na bitą śmietanę („pianę”) znajduje się propozycja podania ulipek w bardziej fantazyjny sposób: zawieszano je na krzewie rozmarynu umocowanym na bochenku żytniego chleba i udekorowanym bitą śmietaną i cukrem[29][28]:

Możesz też na misę krzak rozmarynowy postawić, a na niego pianę lać, który tak postawisz. Chleba rżanego rozkrój bochen na dwoje płasko, z jednej części ośrzodkę wybierz, a masłem na to miejsce podlep i przyciśnij do misy, żeby to masło trzymało chleb mocno, a w ten chleb wsadź krzak rozmarynu, a będziesz lał pianę, a obsadziwszy ulipkami i pocukrowawszy, dasz na misę[c].

Mocno podpieczone rurki imitowały w ten sposób szyszki na drzewku (czy też choince), bita śmietana udawała śnieg a czarny chleb ziemię[28][30][31]. Maria Kazimiera d’Arquien była miłośniczką ulipek z bitą śmietaną aromatyzowaną rozmarynem i na królewskim stole czasem stawiano taką „choinkę”[31].

W publikacji Kanon kuchni polskiej / Kuchnia polska: tradycja, teraźniejszość, wspólnota, powstałej z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, podano następującą interpretację tego deseru: ciasto powstałe z połączenia mleka, mąki, cukru pudru, cukru muscovado, utartego w moździerzu piernika gastronomicznego i szczypty soli należy usmażyć obustronnie na patelni (nie trzeba go potem suszyć w piecu)[28]. Bitą śmietanę zaś przygotowuje się ze śmietanki, miodu i posiekanych listków bazylii[28]. W innej z współczesnych interpretacji, „ulipki z pianą” są to rurki z usmażonego na patelni ciasta naleśnikowego (mąka, mleko, woda i jaja), osuszone w piekarniku i nadziane bitą śmietaną[32].

Jan Szyttler w opublikowanej w 1835 roku Kucharce oszczędnej podał następujący przepis na „andruty” nadziewane bitą śmietaną („pianką ze słodkiej śmietanki”)[33][28]:

Wziąć mąki pszennej dwie kwaterki, mleka blisko kwaterkę, cukru utłuczonego kwaterkę, i dwa jaja lub kieliszek wina, to wszystko zmieszać, żeby massa rzadkawa była, należy formę andrutową rozpalić i pozyngować białym woskiem, włożyć łyżkę stołową przygotowanej massy i wstawić na węgle, lecz na to wzgląd mieć potrzeba, aby dostały kolor rumiany, potrzeba wkoło żelaza oberznąć ciasto, które się wyciśnie, i wyjąwszy z formy zwijać w trąbki, a będą kruche i twarde. Można też zwijać na kształt lejki, na wydaniu, potrzeba kłaść piankę do środka, ułożyć na półmisku i dawać do stołu.
Pomienione andruty, mogą służyć i do herbaty, i mogą się konserwować przez dni kilkanaście, byleby były na suchem miejscu[d].

W wydanej w 1855 roku książce Kuchnia polska czyli dokładna i długą praktyką wypróbowana nauka sporządzania potraw mięsnych i postnych, autorstwa niejakiego Józefa Schmidta, podano podobny przepis nadając mu tytuł „andruty angielskie z winem”:

Weź pół kwarty mąki, dwanaście łutów cukru, trzy żółtka, trochę wina, i rozrób z tego ciasto, mieszając dobrze jak na gęste naleśniki; poczem piecz w żelazach, smarując czasem woskiem, aby ciasto nie chwytało, i wyjmując z żelaza zwijaj zaraz na wałeczku w trąbkę, a masz gotowe; możesz je dawać z bitą pianą albo z bitą śmietanką za leguminę[34][e].

Innym przykładem rurek z tamtych czasów są drożdżowe „andruty” nadziewane bitą śmietaną utrwalaną karukiem, na które to przepis można znaleźć w Poradniku kucharskim złożonym z 485 przepisów wydanym w 1847 roku nakładem S. Strąbskiego:

Pół funta topionego masła, pół funta mąki, 8 żółtek, kwartę śmietanki, łyżkę drożdży i cokolwiek soli, z tego zrób płynną massę, tę pełną łyżką léj na patelnię i na węglach piecz żywo[36].

Do kwarty śmietanki, wléj kawałek rozgotowanego karuku, dodaj trochę cukru, wanilii, ubij to wszystko dobrze, wyłóż na sito, a gdy osiąknie, tém nakładaj andruty[37].

W wydanym pod koniec XIX wieku Praktycznym kucharzu warszawskim znalazły się przepisy na rurki z kremem z bitej śmietanki, pieczone z ciasta francuskiego lub kruchego nawijanego na rurki zwinięte z „grubego papieru smarowanego masłem”[38]. Znajdują się tam też przepisy na rurki z andrutów („maślanych” i migdałowych) lecz bez nadzienia[39]. Tacy publicyści kulinarni jak Maria Ochorowicz-Monatowa i Marta Norkowska publikowali na początku XX wieku przepisy na rurki z ciasta francuskiego (nazywane też tunelkami)[7][8]. Monatowa instruuje by wykonać w tym celu rurki z białej tektury, Norkowska wspomina zaś o podłużnych foremkach. Obie autorki podawały też przepisy na zwinięte w „tubki” andruty (w tym andruty migdałowe) z bitą śmietaną lub marmoladką owocową[40][41]. Norkowska polecała zwijać wafle dookoła marchewki[41].

Rurki waflowe z bitą śmietaną zyskały dużą popularność w Polsce, szczególnie w latach 80.–90. XX wieku, gdy były sprzedawane w prostych budkach, mobilnych punktach, food truckach itp. w wakacyjnych miejscowościach, ale też w miejskich cukierniach rodzinnych[28][24][42][43][44][45][4][46]. Na polskim rynku, w handlu detalicznym dostępne są też paczkowane gotowe „rurki waflowe” – puste lub wypełnione kremem.

Zobacz też

  • hořické trubičky (kuchnia czeska)
  • cannolo (kuchnia sycylijska)
  • ekler
  • ciepłe lody

Uwagi

  1. Ciasto zbijane charakteryzuje się wysoką zawartością żółtek i niewielkim dodatkiem tłuszczu[15]. Wyrobione ciasto zbija się drewnianym wałkiem, rzuca o blat lub przepuszcza przez walcarkę[15][14]. Oprócz rurek, z ciasta zbijanego przyrządza się faworki (chrust), róże karnawałowe (róże chrustowe) i mrowiska (kopce/choineczki)[15][14].
  2. Tzn. krem przygotowany przez połączenie mascarpone ze śmietanką ubitą z cukrem pudrem[3].
  3. Tekst staropolski poddany transkrypcji w przytoczonym źródle[28].
  4. Tekst staropolski poddany transkrypcji w przytoczonym źródle[28].
  5. Literówki i interpunkcja poprawione na podst. wydania drugiego[35].

Przypisy

  1. a b c d e f „Wyroby z ciasta francuskiego”. W: Krystyna Flis, Aleksandra Procner: Technologia gastronomiczna z towaroznawstwem: podręcznik dla technikum. Część 2. Wyd. XVIII. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 2009, s. 179. ISBN 978-83-02-02862-5 (część 2), ISBN 978-83-02-03170-0 (całość).
  2. a b c Weronika Kwaśniak, Rurki z kremem – prosty w przygotowaniu i pyszny deser, Polki.pl [dostęp 2022-10-15].
  3. a b c d e f Prosty przepis na rurki – z kremem budyniowym, mascarpone, bitą śmietaną lub z kremem czekoladowym. Dzień Dobry TVN / TVN SA, 2019-07-10. [dostęp 2022-10-22].
  4. a b c Piotr Halicki, Kręcą rurki z kremem od ponad pół wieku. „To coś więcej, niż biznes”, Onet Wiadomości, 26 lipca 2014 [dostęp 2022-10-16] (pol.).
  5. a b Dorota Świątkowska, Rurki z bitą śmietaną, Moje Wypieki, 17 sierpnia 2013 [dostęp 2022-10-16] (pol.).
  6. a b c „Wyroby z ciasta francuskiego”: „21-9 Rurki z kremem russel beza”. W: Helena Lipińska: Receptury i przepisy ciastkarskie. Wyd. Wydanie IV poprawione i uzupełnione. Warszawa: Wydawnictwo Spółdzielcze, 1985, s. 63.
  7. a b c „20. Tunelki z kremem”. W: Marta Norkowska: Piekarnia i cukiernia wytworna i gospodarska. „Najnowszej kuchni” część druga. Gebethner i Wolff (Warszawa), G. Gebethner i spółka (Kraków), 1908, s. 73-74.
  8. a b „68. Rurki z fr. ciasta z kremem”. W: Marya Ochorowicz-Monatowa: Uniwersalna książka kucharska. Wyd. trzecie znacznie powiększone. Warszawa – Lwów: Księgarnia E. Wende i S-ka, 1913, s. 600.
  9. a b „Półprodukty z ciasta parzonego”: „39-01 Korpusy do ciastek rurek”. W: Helena Lipińska: Receptury i przepisy ciastkarskie. Wyd. Wydanie IV poprawione i uzupełnione. Warszawa: Wydawnictwo Spółdzielcze, 1985, s. 15.
  10. a b c „Wyroby z ciasta parzonego”: „31-5 Rurki z kremem russel beza”. W: Helena Lipińska: Receptury i przepisy ciastkarskie. Wyd. Wydanie IV poprawione i uzupełnione. Warszawa: Wydawnictwo Spółdzielcze, 1985, s. 69.
  11. a b c d e f Joanna Gwizdała. Kompendium wypieków. Ciasto kruche. „Mistrz branży”. Lipiec-sierpień 2020, s. 46–48. Wydawnictwo „Grupa 69”. ISSN 2084-8439. 
  12. a b Dorota Świątkowska, Rurki z kremem, Moje Wypieki, 26 września 2008 [dostęp 2022-10-16] (pol.).
  13. Rurki z kremem. Jeszcze lepsze niż w cukierni, kuchnia.wp.pl, 31 stycznia 2022 [dostęp 2022-10-15] (pol.).
  14. a b c d Joanna Gwizdała. Kompendium wypieków. Ciasto zbijane. „Mistrz branży”. Kwiecień 2021, s. 40–42. Wydawnictwo „Grupa 69”. ISSN 2084-8439. 
  15. a b c 3.12. „Ciasto zbijane”. W: Małgorzata Konarzewska: Technologia gastronomiczna z towaroznawstwem: podręcznik do nauki zawodu kucharz w technikum i szkole policealnej. T. 2. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 2011, s. 137–138. ISBN 978-83-7141-980-5.
  16. a b „Półprodukty ciastkarskie pozostałe”: „995-11 Korpusy do rurek żółtkowych”. W: Helena Lipińska: Receptury i przepisy ciastkarskie. Wyd. Wydanie IV poprawione i uzupełnione. Warszawa: Wydawnictwo Spółdzielcze, 1985, s. 38.
  17. a b c Joanna Gwizdała: Ciasto francuskie i półfrancuskie. mistrzbranzy.pl / Wydawnictwo „Grupa 69”, 2020-09-15. [dostęp 2022-10-21].
  18. „Wyroby ciastkarskie pozostałe”: „919-2 Rurki żółtkowe z kremem russel beza kawowym”. W: Helena Lipińska: Receptury i przepisy ciastkarskie. Wyd. Wydanie IV poprawione i uzupełnione. Warszawa: Wydawnictwo Spółdzielcze, 1985, s. 159.
  19. „Obiad 17.” [tamże przepis na „tunelki z kremem” z ciasta francuskiego]. W: Chyliczkowskie przepisy przetworów z warzyw, owoców i mięsa / Kuchnia chyliczkowska z uwzględnieniem jakościowem i ilościowem składników pokarmowych i jadłospisami. Warszawa: Szkoła Gospodarcza Żeńska w Chyliczkach, 1931, s. 35.
  20. „Ciasto francuskie”, przepis „Rurki z bitą śmietaną”. W: Irena Głowacka: Pieczenie ciast i ciasteczek. Wydawnictwo „Watra”.
  21. Małgorzata Minta: Kręcimy Rurki. Minta Eats (mintaeats.com), 2011-06-05. [dostęp 2022-10-17].
  22. Joanna Gwizdała. Kompendium wypieków Ciasto ptysiowe (parzone). „Mistrz branży”. Listopad 2020, s. 52-55. Wydawnictwo „Grupa 69”. ISSN 2084-8439. 
  23. Nadziewarka do rurek rurki z kremem i toffi maszyna do nadziewania rurek toffi i bitej śmietany w serwisie YouTube
  24. a b "Z prawdziwą bitą śmietaną". 37 lat wolskich rurek. Tu Wola - Warszawa Wola (tuwola.pl) / Tu Stolica (tustolica.pl), 2021-03-16. [dostęp 2022-10-16].
  25. Andrzej Stasiuk, Jak zostałem pisarzem: (próba autobiografii intelektualnej), wyd. Wyd. 1, Czarne: Wyd. Czarne, 1998, s. 90, ISBN 83-87391-08-5, OCLC 41515079.
  26. Magdalena Kasprzyk-Chevriaux, Krótka historia polskich deserów, [w:] Culture.pl [online], Instytut Adama Mickiewicza, 21 stycznia 2015 [dostęp 2022-10-17] (pol.).
  27. a b „XLV. Spoſob robienia Vlipkow”. W: Stanisław Czerniecki: Compendium ferculorum, albo zebranie potraw. 1682, s. 80-81.; Tekst w Wikiźródłach: s:Compendium ferculorum/Rozdział III.
  28. a b c d e f g h i „25. Rurki z bitą śmietaną”. W: Kanon kuchni polskiej: kuchnia polska: tradycja, teraźniejszość, wspólnota. Karol Krajewski (redakcja), Jarosław Dumanowski i Maciej Nowicki (wybór na podstawie). Warszawa: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, grudzień 2019, s. 266–268. ISBN 978-83-956204-0-9.
  29. a b „XCIV. Piáná”. W: Stanisław Czerniecki: Compendium ferculorum, albo zebranie potraw. 1682, s. 90.; Tekst w Wikiźródłach: s:Compendium ferculorum/Rozdział III.
  30. [rozmowa z Jarosławem Dumanowskim] Marta Ciastoch: Król od kuchni. Newsweek / Onet.pl, 2013-08-22. [dostęp 2022-10-19].
  31. a b „Rozdział 5. Jan III Sobieski”. W: Wika Filipowicz: Przy stole z królem. Jak ucztowano na królewskim dworze. Od Jagiełły do Elżbiety II. Wyd. Wydanie 1. Kraków: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2020. ISBN 978-83-240-5681-1.
  32. Ulipki z pianą. Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle (zsgh.wisla.pl), 2019-09-28. [dostęp 2022-10-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-10-17)].
  33. „Pianka ze słodkiej śmietanki”; „Sposób robienia andrutów”. W: Jan Szyttler: Kucharka oszczędna, czyli przepisy dla gospodyń wiejskich łatwego i niekosztownego sporządzania potraw, opatrzenia spiżarni w potrzebne zapasy oraz dystyllowania wódek. Wyd. pierwsze. Wilno: (w Drukarni Dyec. u XX. Missionarzy), 1835, s. 69–70.
  34. „27. Andruty angielskie z winem”. W: Schmidt Józef: Kuchnia polska czyli dokładna i długą praktyką wypróbowana nauka sporządzania potraw mięsnych i postnych. Wyd. pierwsze. Przemyśl: Bracia Jelenie (Lwów: drukarnia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich), 1855, s. 240.
  35. J. Schmidt: Kuchnia polska czyli dokładna…, wydanie drugie, 1856, s. 242, „27. Andruty angielskie z winem”
  36. „Andruty”. W: A D: Poradnik kucharski złożony z 485 przepisów przyprawiania potraw, marynat, soków, ciast, konserw i tym podobnych. Wyd. pierwsze. Warszawa: S. Strąbski, 1847, s. 7.
  37. „Andruty ze śmietaną bitą zwijane”. W: A D: Poradnik kucharski złożony z 485 przepisów przyprawiania potraw, marynat, soków, ciast, konserw i tym podobnych. Wyd. pierwsze. Warszawa: S. Strąbski, 1847, s. 142.
  38. „947. Rurki z kremem”. W: Praktyczny kucharz warszawski zawierający 1502 przepisy różnych potraw oraz pieczenia ciast i przygotowywania zapasów spiżarnianych. Wyd. Wydanie drugie znacznie powiększone. Warszawa: Ferdynand Hösick, 1880, s. 359–360.
  39. „994. Andruty”, „995. Andruty maślane”. W: Praktyczny kucharz warszawski zawierający 1502 przepisy różnych potraw oraz pieczenia ciast i przygotowywania zapasów spiżarnianych. Wyd. Wydanie drugie znacznie powiększone. Warszawa: Ferdynand Hösick, 1880, s. 374.
  40. „88. „Andruty z kremem”. W: Marya Ochorowicz-Monatowa: Uniwersalna książka kucharska. Wyd. trzecie znacznie powiększone. Warszawa – Lwów: Księgarnia E. Wende i S-ka, 1913, s. 670.
  41. a b „12. Andruty”; „13. Andruty migdałowe”. W: Marta Norkowska: Piekarnia i cukiernia wytworna i gospodarska. „Najnowszej kuchni” część druga. Gebethner i Wolff (Warszawa), G. Gebethner i spółka (Kraków), 1908, s. 59–60.
  42. Dawna budka „Włoskie rurki z kremem”, MiejscaWeWroclawiu.pl, 13 maja 2016 [dostęp 2022-10-16] (pol.).
  43. Na plac Grunwaldzki po 13 latach wróciły kultowe rurki z kremem, tuwroclaw.com, 8 września 2018 [dostęp 2022-10-16] (pol.).
  44. Ryszard Jargoń, Obsługa konsumenta. Cz. 1, wyd. Wyd. 4, Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 2004, s. 22, ISBN 83-02-07844-1, OCLC 749258301 [dostęp 2022-10-09].
  45. Wojciech Dyk, Rurki z kremem od Pana Ryśka, Sopot - nigdzie indziej takich nie zjecie!, kulinarneperwersje, 17 września 2019 [dostęp 2022-10-16] (pol.).
  46. Andrzej Janczewski, Przełom lata, wyd. Wyd. 3, [Będzin]: Wydawnictwo Internetowe E-bookowo, 2017, s. 50, ISBN 978-83-7859-405-5, OCLC 1002966292 [dostęp 2022-10-09].

Media użyte na tej stronie

Rurki z kremem.jpg
Autor: Jos., Licencja: CC BY 3.0
Rurki z kremem
Schaumrolle in the making - part 1.jpg
Autor: Shani Evenstein (שני אבנשטיין), Licencja: CC BY-SA 4.0
The making process of the Schaumrolles (a.k.a. foam rollers or Schillerlocken). Schaumrolles are made from Phileas Dough, which was cut into stripes and rolled in an angle on an elongated, rounded pieces of wood. The pieces of would can be made in advance by cutting a broomstick into smaller pieces, and wrapping them in aluminium foil. Before wrapping the dough stripes, slightly oil the foil. Baked till they get golden. When ready, take out of the oven and take out the wood stick. The Schaumrolles are then injected with whipped cream, whipped with milk, vanilla sugar and instant vanilla pudding. Sprinkled with sugar dust, as can be seen in the picture "ready to eat Schaumrolle - part 2". Better to be eaten after refrigerated on the day of making, otherwise the dough becomes a bit soggy.
Blätterteig-Creme-Röllchen.JPG
Autor: Brücke-Osteuropa, Licencja: CC0
Blätterteig-Creme-Röllchen, Schau-Bäckerei Ullrich, Striesen, Dresden
Ready to eat Schaumrolle - part 2 (cropped).jpg
Autor: Shani Evenstein (שני אבנשטיין), Licencja: CC BY-SA 4.0
גליליות שמנת, שהוכנו מבצק פילאס, שלתוכו הוזרקה שמנת מתוקה, שהוקצפה עם חלב, אינסטנט פודינג וניל, וסוכר וניל. למעלה, נבזקה אבקת סוכר. לצפייה בתהליך ההכנה צפו בתמונה הזו.
Rurki z kremem waniliowym.jpg
Autor: MOs810, Licencja: CC BY-SA 4.0
Rurki z kremem waniliowym.