Rutger Hauer

Rutger Hauer
Ilustracja
Rutger Hauer (2018)
Imię i nazwisko

Rutger Oelsen Hauer[1]

Data i miejsce urodzenia

23 stycznia 1944[2]
Breukelen

Data i miejsce śmierci

19 lipca 2019
Beetsterzwaag

Zawód

aktor, scenarzysta, producent, reżyser

Współmałżonek

Heidi Merz
(rozwód)
Ineke ten Kate
(1985–2019; jego śmierć)

Lata aktywności

1969–2019

Strona internetowa

Rutger Oelsen Hauer[3][4] (ur. 23 stycznia 1944 w Breukelen, zm. 19 lipca 2019[5] w Beetsterzwaag) – holenderski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, także scenarzysta, producent, reżyser[6]. Nazywany holenderskim Paulem Newmanem[1][7], był odtwórcą licznych i urozmaiconych ról, zarówno bohaterów, jak i czarnych charakterów[8]. Laureat Złotego Globu dla najlepszego aktora drugoplanowego w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym za rolę porucznika Aleksandra „Saszy” Peczerskiego w dramacie wojennym CBS Ucieczka z Sobiboru (1987)[9][10].

Życiorys

Wczesne lata

Urodził się w rodzinie holenderskich wykładowców teatralnych[8] jako syn Teunke (z domu Mellema) i Arenda Hauerów[11][12]. Ponieważ jego rodzice często byli w trasie, wychowywany był wraz z trzema siostrami (jedną starszą i dwiema młodszymi) przez nianię[8] w Amsterdamie[13]. Jego dziadek był kapitanem szkunera[8]. Uczęszczał do szkoły Rudolfa Steinera, ponieważ jego rodzice chcieli, aby rozwinął swoją kreatywność. W 1959, w wieku 15 lat, przerwał naukę, opuścił dom rodzinny i zaciągnął się jako marynarz na dalekomorskich statkach. Jednak, podobnie jak jego pradziadkowi, daltonizm uniemożliwił karierę na morzu. Po rocznej służbie zdecydował się wrócić do Holandii. Następnie wieczorowo ukończył szkołę średnią. W 1960 zaciągnął się do Koninklijke Landmacht, ale w krótkim czasie na skutek załamania psychicznego został umieszczony w specjalistycznym ośrodku, a następnie zwolniony ze służby[14].

Początki kariery

W wieku 11 lat wystąpił jako Eurysakes, syn Ajasa w przedstawieniu Ajas[15]. W latach 1962–1967 uczył się w szkole aktorskiej[16]. W 1967 zatrudnił się w objazdowym teatrze Noorder Compagnie, gdzie grał Cyrana w komedii Edmonda Rostanda Cyrano de Bergerac[16] i Lenniego w adaptacji powieści Johna Steinbecka Myszy i ludzie[16].

Współpraca z Verhoevenem

Rutger Hauer w serialu Floris

Sławę w swojej ojczyźnie zyskał, debiutując w tytułowej roli Florisa van Roozemonda, szlachetnego rycerza na wygnaniu, w serialu rycerskim Floris (1969)[17], od którego zaczęła się jego wieloletnia współpraca z reżyserem Paulem Verhoevenem[18]. Później zagrał w wielu filmach, lecz role u Verhoevena były kluczowe dla rozwoju jego kariery.

W skandalizującym erotycznym dramacie Verhoevena Tureckie owoce (Turks fruit, 1973)[19], zrealizowanym na podstawie powieści Rachatłukum Jana Wolkersa, Hauer wcielił się w rolę artysty rzeźbiarza Erika Vonka. Dwa filmy Verhoevena z udziałem Hauera – Tureckie owoce i dramat wojenny Żołnierz Orański (1977) – w zorganizowanym w 1999 plebiscycie na najlepszy holenderski film XX wieku zajęły odpowiednio pierwsze i drugie miejsce[20]. W 1995 holenderski serwis pocztowy wydał pieczęć z Hauerem ze sceny w Tureckich owocach[21].

Powrócił do współpracy z Verhoevenem przy epickim, osadzonym w średniowieczu dramacie przygodowym Ciało i krew (1985) w roli byłego porucznika Martina z Jennifer Jason Leigh. Pierwotnie Hauer miał zagrać postać policjanta, który stał się robotem w filmie Verhoevena RoboCop (1987)[21], lecz ostatecznie rolę przyjął Peter Weller.

Kariera w Europie

Jego pierwszym angielskojęzycznym filmem był brytyjski dreszczowiec Ralpha Nelsona Na tropie Wilby’ego (The Wilby Conspiracy, 1975), gdzie pojawił się jako Blane van Niekerk u boku Sidneya Poitiera i Michaela Caine’a. Rola tytułowego bohatera, bezdomnego alkoholika w filmie Ermanno Olmiego Legenda o świętym pijaku (La leggenda del santo bevitore, 1988) przyniosła mu nagrodę dla najlepszego aktora na festiwalu filmowym w Seattle. Dwa razy przebywał na planie filmowym w Polsce – dreszczowca Anioł śmierci (Beyond Forgiveness, 1995) w drugoplanowej roli doktora Lema u boku Thomasa Iana Griffitha, Joanny Trzepiecińskiej i Artura Żmijewskiego oraz filmu Lecha Majewskiego Młyn i krzyż (2009), inspirowanego obrazem Droga krzyżowa, w roli niderlandzkiego malarza Pietera Bruegla (starszego).

W 2001 wraz z Erikiem van Lieshoutem wyreżyserował swój pierwszy film, krótkometrażowy obraz The Room.

W 2017 użyczył wizerunku i głosu dla postaci Daniela Lazarskiego w grze Observer polskiego studia Bloober Team.

Kariera w Stanach Zjednoczonych

Na początku lat 80. Hauer otrzymywał pierwsze propozycje ról w amerykańskich produkcjach. W filmie kryminalnym Bruce’a Malmutha Nocny jastrząb (Nighthawks, 1981) z Sylvestrem Stallone w roli głównej zagrał postać terrorysty Wulfgara. Międzynarodową sławę zdobył rolą złowieszczego Roya Batty’ego, demonicznego przywódcy replikantów, antagonisty Ricka Deckarda (w tej roli Harrison Ford) w filmie Ridleya Scotta Łowca androidów (Blade Runner, 1982), opartym na powieści Philipa K. Dicka. Za kreację Batty’ego zdobył nominację do nagrody Saturna w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy[22]. Za kultową uznano scenę jego pożegnalnego monologu jego autorstwa[23]. Hauer uznał, że tekst napisany przez scenarzystę był nudny, rozwlekły i nieprzystający do dramatyzmu sceny. Powiedział więc tylko jego część, przearanżowaną, a także dodał całkowicie zaimprowizowane: „Wszystkie te chwile przepadną w czasie jak łzy w deszczu. Czas umierać”[23]. Mimo obsadzenia w głównej roli będącego wówczas na szczycie popularności Harrisona Forda, w momencie premiery film spotkał się z chłodnym przyjęciem recenzentów oraz publiczności. Obraz został doceniony dopiero po latach, gdy kolejne pokolenie widzów „odkryło” go na kasetach wideo. Rodzący się ruch fanowski został dostrzeżony przez producentów i doprowadził do wznowienia pokazów kinowych, które okazały się wielkim sukcesem. Rutger Hauer podkreślał, że to właśnie rola przywódcy zrewoltowanych replikantów Nexus-6, była najważniejsza i najbardziej satysfakcjonująca w jego karierze.

Zagrał główną rolę dziennikarza telewizyjnego, który wpada na trop tajnej organizacji chcącej pogrążyć Amerykę w największym kryzysie finansowym w dziejach ludzkości w ekranizacji powieści Roberta Ludluma Weekend Ostermana (1983) w reżyserii Sama Peckinpaha u boku Burta Lancastera, Johna Hurta i Dennisa Hoppera. W dreszczowcu psychologicznym Eureka (1983) Nicolasa Roega z Gene’em Hackmanem, Theresą Russell i Mickeyem Rourke wystąpił w roli Francuza Claude’a Maillota von Horna, żigolaka i łowcy posagów. Zebrał pozytywne recenzje i zdobył uznanie widzów jako rycerz Etienne z Navarry w filmie fantasy Richarda Donnera Zaklęta w sokoła (1985) z Michelle Pfeiffer i Matthew Broderickiem. W chłodno przyjętym przez krytyków dreszczowcu Autostopowicz (1986)[20] z C. Thomasem Howellem i Jennifer Jason Leigh wcielił się w psychopatycznego mordercę. To właśnie rola tytułowego autostopowicza sprawiła, że stał się rozpoznawalny w Hollywood.

Za kreację Aleksandra „Saszy” Pieczerskiego w nagrodzonym Złotym Globem telewizyjnym dramacie wojennym CBS Ucieczka z Sobiboru (1987) u boku Joanny Pacuły i Alana Arkina został uhonorowany Złotym Globem. W filmie sensacyjnym Poszukiwany żywy lub martwy (Wanted: Dead or Alive, 1987)[20] z udziałem muzyka zespołu KissGene’a Simmonsa zagrał postać Nicka Randalla, „łowcę głów” i byłego agenta CIA. Wystąpił w postapokaliptycznym obrazie Krew bohaterów (1989) w reżyserii Davida W. Peoplesa, współscenarzysty Łowcy androidów, i swobodnej amerykańskiej adaptacji japońskiego cyklu filmów o niewidomym szermierzu Zatoichim pod tytułem Ślepa furia (1989)[20].

Lata 90. to bardzo płodny, choć nie do końca udany okres w karierze aktora. Przeniósł się wprawdzie na stałe do Los Angeles i dostawał coraz więcej propozycji scenariuszowych, ale nie było wśród nich filmów, które otworzyłyby mu drogę do aktorskiej pierwszej ligi. Wśród pierwszoplanowych ról w jego dorobku z tego okresu dominują tytuły zaliczane do kina klasy BObroża (1991) Lewisa Teague’a z Mimi Rogers, Apokalipsa (1996) Alberta Pyuna jako Omega Doom z Norbertem Weisserem, W mgnieniu oka (1992) Iana Sharpa jako wypalony, policyjny weteran, który obsesyjnie ściga potwora z Kim Cattrall, Arktyczna depresja (1993) czy Taktyczna napaść (1999) jako kapitan John „Doc” Holiday z Robertem Patrickiem. Znacznie ciekawiej prezentują się drugoplanowe role w kameralnych obrazach takich jak Szymon Mag (1999) czy telewizyjny film Merlin (1998). Za rolę SS-Sturmbannführera Xaviera Marcha w dramacie wojennym HBO Vaterland – Tajemnica III Rzeszy (Fatherland, 1994) z Mirandą Richardson był nominowany do Złotego Globu[23]. Wziął udział w humorystycznej reklamie piwa Guinness i teledysku do piosenki Kylie MinogueOn a Night Like This” (2000).

W pierwszej dekadzie XXI wieku Hauer przypomniał o sobie szerszej publiczności grając epizodyczne, ale zapadające w pamięć role w głośnych filmach: Niebezpieczny umysł (2002), Batman: Początek (2005) i Sin City: Miasto grzechu (2005).

Działalność charytatywna

W 2000, podczas zdjęć na wyspach Turks i Caicos, zainteresował się losem tamtejszych mieszkańców borykających się z AIDS i postanowił założyć organizację charytatywną (The Rutger Hauer Starfish Association), pomagającą kobietom w ciąży i dzieciom z wirusem HIV[24][14].

Życie prywatne

Był żonaty z Heidi Merz. Mieli córkę Ayeshę (ur. 1966). 22 listopada 1985 ożenił się z Ineke ten Kate, z którą był związany do śmierci.

Zmarł 19 lipca 2019 w wieku 75 lat w swoim domu w Beetsterzwaag w Holandii po krótkiej chorobie[25].

Filmografia

filmy fabularne
RokTytułRolaReżyser
1969Monsieur Hawardenscena wyciętaHarry Kümel
1973Rumplestiltskin (Repelsteeltje)król
Tureckie owoce (Turks fruit)Eric VonkPaul Verhoeven
1974PusteblumeRickAdrian Hoven
1975Zimna krew (Das Amulett des Todes)CrisRalf Gregan, Günter Vaessen
Namiętność Kate (Keetje Tippel)HugoPaul Verhoeven
Na tropie Wilby’ego (The Wilby Conspiracy)Blane Van NiekerkRalph Nelson
Het Jaar van de KreeftPierreHerbert Curiel
1976Max Havelaar (Max Havelaar of de koffieveilingen der Nederlandsche handelsmaatschappij)DuclariFons Rademakers
1977Żołnierz Orański (Soldaat van Oranje)Erik LanshofPaul Verhoeven
1978Pastorale 1943August SchultzWim Verstappen
Kobieta między psem i wilkiem (Een vrouw tussen hond en wolf)AdriaanAndré Delvaux
MysteriesJohan NagelPaul de Lussanet
1979Es begann bei Tiffany (TV)John RyderWolfgang Becker
Fatalny błąd (Grijpstra & De Gier)Rinus de GierWim Verstappen
1980SpettersGerrit WitkampPaul Verhoeven
1981Nocny jastrząb (Nighthawks)Heymar ‘Wulfgar’ ReinhardtBruce Malmuth
Chanel – Samotność nr 5 (Chanel Solitaire)Étienne BalsanGeorge Kaczender
1982Łowca androidów (Blade Runner)Roy BattyRidley Scott
1983Weekend Ostermana (The Osterman Weekend)John TannerSam Peckinpah
EurekaClaude Maillot Van HornNicolas Roeg
1984Samotny łowca (A Breed Apart)Jim MaldenPhilippe Mora
1985Ciało i krew (Flesh & Blood)MartinPaul Verhoeven
Zaklęta w sokoła (Ladyhawke)kpt. Etienne NavarreRichard Donner
1986Autostopowicz (The Hitcher)John RyderRobert Harmon
1987Poszukiwany żywy lub martwy (Wanted: Dead or Alive)Nick RandallGary Sherman
Ucieczka z Sobiboru (Escape from Sobibor, TV)por. Aleksander „Sasza” PeczerskiJack Gold
1988Legenda o świętym pijaku (The Legend of the Holy Drinker)Andreas KartakErmanno Olmi
1989W pewną noc, w świetle księżyca (As Long as It’s Love)John KnottLina Wertmüller
Ogary Broadwayu (Bloodhounds of Broadway)MózgHoward Brookner
Krew bohaterów (The Blood of Heroes)SallowDavid Peoples
Ślepa furia (Blind Fury)Nick ParkerPhillip Noyce
Beyond Justice (Desert Law)Tom BurtonDuccio Tessari
1991Obroża (Wedlock)Frank WarrenLewis Teague
Po północy (Past Midnight)Ben JordanJan Eliasberg
1992W mgnieniu oka (Split Second)Harley StoneTony Maylam, Ian Sharp
Buffy – postrach wampirów (Buffy the Vampire Slayer)LothosFran Rubel Kuzui
1993Arktyczna depresja (Arctic Blue)Ben CorbettPeter Masterson
Podróż (Voyage, TV)Morgan NorvellJohn Mackenzie
Nieoczekiwany atak (Blind Side, TV)Jake ShellGeoff Murphy
1994Amelia Earhart: Ostatni lot (Amelia Earhart: The Final Flight)Fred NoonanYves Simoneau
NostradamusmnichRoger Christian
Vaterland – Tajemnica III Rzeszy (Fatherland, TV)sturmbannführer Xavier MarchChristopher Menaul
Gra o przeżycie (Surviving the Game)Thomas BurnsErnest Dickerson
1995Anioł śmierci (Blood of the Innocent)dr LemBob Misiorowski
Mr. StitchRue WakemanRoger Avary
1996Omega Doom (1996; znany także pod tytułem – Apokalipsa)Omega DoomAlbert Pyun
Gwiezdne złoto: Kosmiczny szlak (Precious Find)Armond CrilePhilippe Mora
Mariette in EcstasyChaplainJohn Bailey
Na granicy światów (Crossworlds)A.T. (Alex)Krishna Rao
1997Złowroga głębia (Hostile Waters, TV)kpt. Igor BritanovDavid Drury
Czerwona linia (Deathline)John Anderson WadeTibor Takács
Wybuch (Blast)LeoAlbert Pyun
Zew krwi (The Call of the Wild: Dog of the Yukon)John ThorntonPeter Svatek
Hemoglobina (Bleeders)dr MarlowePeter Svatek
Pukając do nieba bram (Knockin’ on Heaven’s Door)CurtizThomas Jahn
1998Sprawa Palmera (Bone Daddy)William H. PalmerMario Philip Azzopardi
Taktyczny atak (Tactical Assault)John „Doc” HolidayMark Griffiths
1999Szymon Mag (Simon Magus)hrabia Albrecht, giermekBen Hopkins
Śmierć w gigabajtach (New World Disorder)David MarxRichard Spence
2000Wilderdr Sam Dennis CharneyRodney Gibbons
2001Fruwający wirus (Flying Virus)EzekialJeff Hare
Turbulencja 3: Heavy Metal (Turbulence 3: Heavy Metal)MacIntoshJorge Montessi
2002Epicentrum (Scorcher)prezydent NelsonScorcher
Wojownicy (Warrior Angels)GrekkorByron W. Thompson
Niebezpieczny umysł (Confessions of a Dangerous Mind)KeelerGeorge Clooney
2005Podniebna wojna (Mirror Wars)tajemniczy człowiekVasili Chiginsky
Posejdon (The Poseidon Adventure)bp. August SchmidtJohn Putch
Dracula III: Dziedzictwo (Dracula III: Legacy)hrabia DraculaPatrick Lussier
Batman: Początek (Batman Begins)William EarleChristopher Nolan
Sin City: Miasto grzechu (Sin City)kardynał Patrick H. RoarkFrank Miller, Robert Rodriguez, Quentin Tarantino
2006Polowanie na Eagle One (The Hunt for Eagle One: Crash Point)generał Frank LewisBrian Clyde
Minotaur (Minotaur)EgeuszJonathan English
2007Dead Tonedetektyw John CritonDeon Taylor, Brian Hooks
Gol 2 (Goal II: Living the Dream)Rudi Van der MerweJaume Collet-Serra
Przeprowadzka McAllistera (Moving McAllister)Maxwell McAllisterAndrew Black
2009Barbarossa: Klątwa przepowiedni (Barbarossa)Fryderyk I BarbarossaCesano Maderno
2010Włóczęga ze strzelbą (Hobo with a Shotgun)HoboJason Eisener
Młyn i krzyż (The Mill and the Cross)Pieter BruegelLech Majewski
2011Rytuał (The Rite)Istvan KovakMikael Håfström
2012Dracula 3DAbraham Van HelsingDario Argento
2014Listy Matki TeresyBejamin PraaghWilliam Riead
2015Michiel de RuyterMaarten TrompRoel Reiné
201724 godziny po śmierci (24 Hours to Live)FrankBrian Smrz
2017Valerian i miasto tysiąca planet (Valerian and the City of a Thousand Planets)prezydent FederacjiLuc Besson
2018SamsonManoach, ojciec SamsonaBruce MacDonald

Seriale TV

Przypisy

  1. a b Personalidade: Rutger Hauer (Países Baixos) (port.). InterFilmes.com. [dostęp 2017-12-08].
  2. Rutger Hauer w bazie Discogs.com (ang.)
  3. Rutger Hauer – Actor (rum.). CineMagia.ro. [dostęp 2017-12-08].
  4. Rutger Hauer (ang.). Listal. [dostęp 2017-12-08].
  5. Chris Morri (2019-07-24): Rutger Hauer, ‘Blade Runner’ Co-Star, Dies at 75 (ang.). „Variety”. [dostęp 2019-07-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-24)].
  6. Rutger Hauer Actor, Producer, Director, Author (ang.). „TV Guide”. [dostęp 2017-12-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-24)].
  7. Rutger Hauer – Rutger Khauer – Actor (rum.). CinemaRx. [dostęp 2017-12-08].
  8. a b c d Rutger Hauer (ang.). AllMovie. [dostęp 2017-12-08].
  9. Rutger Hauer w bazie filmpolski.pl
  10. Rutger Hauer Bio (ang.). BuddyTV. [dostęp 2017-12-08].
  11. Rutger Hauer (23 de Janeiro de 1944) (port.). Filmow. [dostęp 2017-12-08].
  12. Rutger Hauer Biography (1944-) (ang.). Film Reference. [dostęp 2017-12-08].
  13. Rutger Hauer (ang.). TV.com. [dostęp 2017-12-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-09)].
  14. a b Fast Facts (ang.). „TV Guide”. [dostęp 2017-12-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-24)].
  15. Herman Veenhof (2019-01-22): Ook 75: Rutger Hauer werd een boegbeeld (niderl.). Nederlands Dagblad. [dostęp 2017-12-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-24)].
  16. a b c Rutger Hauer (cz.). FDb.cz. [dostęp 2017-12-08].
  17. Rutger Hauer (wł.). MYmovies.it. [dostęp 2017-12-08].
  18. Rutger Hauer (cz.). ČSFD.cz. [dostęp 2017-12-08].
  19. Rutger Hauer (ang.). Rotten Tomatoes. [dostęp 2017-12-08].
  20. a b c d Ryan Lambie (2012-02-22): 10 greatest Rutger Hauer films that aren’t Blade Runner (niem.). denofgeek.com. [dostęp 2017-12-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-24)].
  21. a b Rutger Hauer Trivia (ang.). FamousFix. [dostęp 2017-12-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-24)].
  22. Rutger Hauer Awards (ang.). FamousFix. [dostęp 2017-12-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-24)].
  23. a b c Paul Farrell (2019-07-24): Rutger Hauer Dead: 5 Fast Facts You Need to Know (ang.). Heavy.com. [dostęp 2017-12-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-24)].
  24. Rutger Hauer – Bio, Facts, Family (ang.). Famous Birthdays. [dostęp 2017-12-08].
  25. Andrew Pulver (2019-07-24): Rutger Hauer, star of Blade Runner, dies aged 75 (ang.). „The Guardian”. [dostęp 2019-07-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-24)].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Golden Globe icon.svg
Autor: User:Bryan Derksen, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Stylized silhouette of the Golden Globe award, for use as an icon.
Rutger Hauer (2018).jpg
Autor: DWDD, Licencja: CC BY 3.0
Rutger Hauer (2018)
Floris Rutger Hauer 001.png
Autor: F. van Geelen, NTS, Licencja: CC BY-SA 3.0 nl
Rutger Hauer in Floris