Ryż kleisty

Ryż kleisty w tradycyjnym opakowaniu z liścia bananowego

Ryż kleisty (Oryza sativa var. glutinosa) — specjalny gatunek krótkoziarnistego ryżu azjatyckiego, charakteryzujący się odmiennym smakiem i dużą kleistością po ugotowaniu. Ryż ten szczególnie się nadaje do sporządzania słodkich specjałów i dlatego jest też czasami nazywany słodkim ryżem.

Ryż kleisty, podobnie jak zwykły, nie zawiera glutenu i może być bezpiecznie spożywany w diecie bezglutenowej (angielska nazwa glutinous = kleisty, a nie glutenowy)[1]. Od zwykłego ryżu różni go brak, lub minimalna zawartość amylozy i duża zawartość amylopektyny. Ta ostatnia jest odpowiedzialna za jego kleistość. Genetyczne różnice między ryżem zwykłym i kleistym pochodzą od pojedynczej, punktowej mutacji w genie odpowiedzialnym za biosyntezę amylozy[2]. Odmianą ryżu kleistego jest czarny ryż.

W Wietnamie z ryżu kleistego, wieprzowiny i fasoli złocistej (mung) przyrządza się tradycyjną potrawę Bánh chưng na święto Tết. Przez cały rok natomiast spożywana jest ogromna rozmaitość słodkich i lepiących się smakołyków gotowanych w bananowych liściach.

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Klebreis.jpg
Autor: Oryginalnym przesyłającym był Bierdimpfl z niemieckiej Wikipedii, Licencja: CC-BY-SA-3.0
sticky rice in traditional banana-leaf wrapper; picture taken by en:User:Markalexander100 in summer 2004;