Rynek w Tarnowie
Starówka | |
Rynek widziany od strony ulicy Katedralnej, na środku Ratusz | |
Państwo | |
---|---|
Miejscowość | |
Położenie na mapie Polski (c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de | |
50°00′44,7″N 20°59′16,4″E/50,012414 20,987900 |
Rynek w Tarnowie – rynek miejski znajdujący się w centrum Starego Miasta w Tarnowie. Wytyczony został w czasie lokacji miasta w 1330 roku, zgodnie z zasadami średniowiecznej urbanistyki. Obecną zabudowę Rynku stanowią kamienice mieszczańskie, powstałe w okresie od XVI do XIX wieku. Centralną część placu zajmuje renesansowy ratusz.
Lokalizacja
Tarnowski Rynek, o powierzchni 66 arów, zlokalizowany jest w centrum Starego Miasta na lekko opadającym, w stronę południową, wzgórzu[1]. Północno-zachodni narożnik Rynku sąsiaduje z placem Katedralnym; z zachodu, od strony placu Kazimierza Wielkiego, do Rynku prowadzą także pasaż Tertila oraz ul. Krótka. Do południowo-zachodniego narożnika, od strony południowej, prowadzą Wielkie Schody. Od strony południowo-wschodniej od Rynku odchodzą ulice: Wekslarska i Zakątna, a od strony północno-wschodniej ulice: Żydowska i Piekarska.
Historia
Rynek wytyczono podczas lokacji miasta w 1330 roku, na planie prostokąta o bokach ok. 89,4 m i 74,5 m. Został ulokowany na lekko opadającym terenie, co ułatwiało odprowadzanie wody deszczowej. Wokół rynku wytyczono działki siedliskowe, przy dłuższych bokach po dziewięć, przy krótszych bokach po pięć[2]. Rynek był głównym miejscem, w którym toczyło się życie publiczne, jak i codzienne miasta. Rynek jako plac targowy zastawiony był kramami i jatkami, wokół placu powstała drewniana zabudowa. Na rynku odbywały się cotygodniowe targi, a od 1670 roku także trwające tydzień lub dłużej jarmarki, które organizowano kilka razy w roku[3]. Początkowo nawierzchnia placu była nieutwardzona, w narożnikach południowo-zachodnim i północno-wschodnim znajdowały się studnie, od XV wieku zasilane były wodą z miejskiego wodociągu[2].
W XV wieku na rynku zaczęto wznosić, w części lub całości murowane, parterowe domy. Pożary miasta w XV wieku zniszczyły zabudowę handlową placu i znaczną część zabudowy pierzei. Podczas odbudowy domów przesunięto linię zabudowy w głąb placu. Odbudowany rynek zyskał całkowicie nowe oblicze, na środku wzniesiono murowany ratusz, a nowe domy w XVI wieku przekształciły się w okazałe renesansowe piętrowe kamienice z podcieniami. Za czasów hetmana Jana Amora Tarnowskiego przebudowano ratusz, później do ratusza dobudowano budynek wagi miejskiej[2].
W 1663 roku pożar pogrążonego w kryzysie miasta zniszczył ratusz i zabudowę przyrynkową. Ratusz szybko odbudowano, ale odbudowa kamienic następowała powoli, a budynki przeważnie były skromniejsze od wcześniejszych. W XVIII wieku miasto popadło w głęboki kryzys, dodatkowo zabudowę niszczyły groźne pożary. W 1735 roku spłonęło całe miasto. Według przeprowadzonej w 1738 roku lustracji cztery przyrynkowe działki były niezabudowane, a siedem domów było opuszczonych przez właścicieli. Niedługo potem wybuchły kolejne dwa pożary, które zniszczyły znaczną część zabudowy rynku[2].
Dopiero w II połowie XVIII wieku następuje powolna odbudowa przyrynkowych kamienic, kryzys gospodarczy spowodował jednak zmianę charakteru zabudowy. Dawne renesansowe kamienice podcieniowe w większości odbudowano jako skromniejsze domy czynszowe, w stylu późnobarokowym i klasycystycznym. W pierzei południowej całkowicie wyburzono podcienie, w krótszych pierzejach podcienie zamurowano. Podcienia zachowały się tylko w trzech kamienicach pierzei północnej. W wyniku scaleń i podziałów ulegały zmianie granice działek. Najbardziej reprezentacyjnym przyrynkowym budynkiem stała się rezydencja Sanguszków, dwupiętrowy klasycystyczny pałac miejski. Pożary w 1792, 1813 i 1814 roku znów zrujnowały zabudowę pierzei i ratusz. Podczas odbudowy część kamienic uzyskała nowy układ wnętrz i nowe elewacje, część podwyższono o drugie piętro. Przyspieszył proces przejmowania przyrynkowych domów przez Żydów, przed wybuchem I wojny światowej większość kamienic była już ich własnością[2].
W ciągu XIX wieku i na początku XX wieku stan zabudowy ulegał poprawie, remontowane i przebudowywane kamienice uzyskiwały nowe elewacje w duchu modnego historyzmu. W latach 1889–92 ponownie przeprowadzono gruntowny remont (połączony z przebudową) ratusza. W latach 1909–10, po wybudowaniu nowego wodociągu, studnie na rynku zostały zamknięte. Prawdopodobnie od XVIII wieku część nawierzchni rynku była brukowana. W latach 1887–88 cała nawierzchnia zyskała nowy bruk z kamieni rzecznych, a wzdłuż wszystkich pierzei ułożono chodnik. W okresie międzywojennym w zabudowie rynku nie zaszły poważniejsze zmiany. W latach 20. XX wieku rynek został skanalizowany. W 1931 roku, po przeniesieniu biur magistratu, budynek ratusza przekazano muzeum. W 1934 roku układ urbanistyczny śródmieścia Tarnowa wraz z Rynkiem został wpisany do rejestru zabytków[2].
W czasie okupacji niemieckiej z przyrynkowych kamienic wysiedlono wszystkich Żydów. W dniach 11–19 czerwca 1942 roku na rynku i okolicznych ulicach hitlerowcy zamordowali ok. 3000 Żydów z tarnowskiego getta. W 1942 roku wymieniono nawierzchnię placu, bruk z otoczaków zastąpiono trylinką. Po II wojnie światowej rynek zaczął tracić charakter placu handlowego. W latach 60. XX wieku zamierzano przeprowadzić szeroki program konserwatorski całej zabudowy rynku. Choć programu nie zrealizowano do końca, to jednak część kamienic i ratusz odzyskały dawny charakter, zrekonstruowano również dwie studnie[2]. W latach 1996–1998 nawierzchnię rynku wyremontowano[4], wyłączoną z ruchu samochodowego część placu wyłożono granitowymi płytami, a sąsiedztwo ratusza brukiem z otoczaków.
Na przestrzeni wieków dzieje rynku były ściśle związane z historią miasta. W okresie świetności miasta rynek rozkwitał, w czasach upadku lub zastoju w rozwoju popadał w ruinę.
Współczesność
Rynek pozostał reprezentacyjną przestrzenią miasta. Zabudowa jest częścią układu urbanistycznego śródmieścia wpisanego do rejestru zabytków[5]. W centralnej części placu wznosi się zabytkowy ratusz. Kamienice wokół placu wybudowano w okresie od XVI do XIX wieku. Najcenniejsze kamienice z podcieniami, zbudowane w stylu renesansowym, zachowały się w północnej pierzei[6]. W ratuszu i przyrynkowych kamienicach swoją siedzibę ma m.in. muzeum[7], centrum informacji turystycznej, centrum kultury, działa hotel, lokale gastronomiczne i handlowe. Na Rynku organizowane są imprezy kulturalne[8][9][10][11]. Codziennie, o godzinie dwunastej, z wieży ratuszowej rozlega się dźwięk tarnowskiego hejnału, skomponowanego przez Stanisława Rzepeckiego[12].
W maju 2019 rozpoczął się remont nawierzchni[13].
Zabudowa
Ratusz
Pierwszy gotycki ratusz wzniesiono, w centrum tarnowskiego Rynku, w drugiej połowie XIV wieku. Obecny ratusz, który jest przykładem architektury manierystycznej wyrastającej z renesansu, powstawał w wyniku stopniowej przebudowy od XV do XVI wieku. Jest to prostokątna piętrowa budowla z wieżą z nadwieszonym na kroksztynach gankiem. Wieżę nakryto ostrym dachem, nad nim umieszczono blaszany herb rodu Sanguszków – Pogoń Litewska. Fasadę budynku wieńczy attyka, jej grzebień zdobią kamienne maszkarony i sterczyny. W ratuszu znajduje się oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie[14].
Kamienice
Pierzeja zachodnia
Zwarta zabudowa pomiędzy placem Katedralnym na północy, a ulicą Krótką na południu. Pierzeję tworzy ciąg frontowych elewacji czterech kamienic z XV-XVI wieku, później przebudowanych. Numeracja domów od 2 do 5 w kierunku południowym.
- Kamienica pod św. Florianem (Rynek 2 / pl. Katedralny 8) – dwupiętrowa kamienica w północno-zachodnim narożniku Rynku, z figurą św. Floriana na elewacji frontowej[6]. W części parteru zachowało się sklepienie z dekoracją malarską z XVI wieku. Piętrową kamienicę z podcieniem zbudowano na piwnicach starszego budynku w XVI wieku. W XVIII wieku kamienicę częściowo przebudowano, podcień włączono do parteru. Przed 1837 rokiem zlikwidowano barokowy portal, a elewację frontową ozdobiono figurą św. Floriana. W 1929 roku, po nadbudowie drugiego piętra, kamienica zyskała obecną formę[15].
- Kamienica Rosowska (Rynek 3) – dwupiętrowa kamienica z arkadowym podcieniem. Murowaną kamienicę z podpiwniczonym podcieniem na miejscu wcześniejszego drewnianego domu wzniesiono w XVI wieku. W późniejszych wiekach kamienicę kilka razy przebudowywano, m.in. zlikwidowano podcień, nadbudowano a później wyburzono drugie piętro. W latach 1968–70 kamienica zyskała obecną formę, podczas gruntowego remontu otwarto podcienie i odbudowano drugie piętro. Od 2013 roku kamienica jest siedzibą Muzeum Okręgowego[16]. W 2007 roku została wpisana do rejestru zabytków województwa małopolskiego[4].
- Kamienica Nikielsonowska (Rynek 4) – dwupiętrowa podpiwniczona kamienica z neorenesansowa elewacją. Oficyny z tyłu budynku tworzą pasaż handlowy (pasaż Tertila) z wylotem na plac Kazimierza Wielkiego. Najstarszą, datowaną na XV wiek, częścią kamienicy są piwnice[17]. W II połowie XVI wieku wybudowano murowaną kamienicę z podcieniem. Kamienica, która była własnością rodziny Nikielsonów, tarnowskich Szkotów, po pożarach w 1735 i 1743 roku uległa zawaleniu. W 1747 roku posesja stała się własnością książąt Sanguszków. W 2. połowie XVIII wieku kamienicę odbudowano jako dwupiętrowy szerokofrontowy dom w stylu klasycystycznym. Później budynek przejął rząd austriacki, w latach 1796–1826 mieściła się tu siedziba sądu szlacheckiego (Forum Romanum). W 1826 roku kamienica przeszła na własność biskupów tarnowskich, została przebudowana i do 1912 pełniła funkcję pałacu biskupiego. Straciła tę okołokościelną funkcję po wymianie na nieruchomość przy ul. Mościckiego. Późniejszy właściciel, burmistrz Tadeusz Tertil, przebudował budynek na kamienicę czynszową z parterem wykorzystywanym na działalność handlową. W 1913 roku Tadeusz Tertil połączył oficyny kamienicy z nowym budynkiem przy placu Kazimierza Wielkiego tworząc pasaż handlowy[18]. W 2004 roku kamienicę wpisano do rejestru zabytków województwa małopolskiego[19]. 30 października 2018 roku przy wejściu do pasażu odsłonięty został pomnik Tadeusza Tertila. Autorem pomnika jest Arkadiusz Latos[20]. Od 2022 roku kamienica jest siedzibą Pasażu Odkryć, tarnowskiego centrum nauki i techniki[21].
- Kamienica Ratajewiczowska (Rynek 5) – jednopiętrowa kamienica, wzniesiona w południowo-zachodnim narożniku Rynku, boczną elewacją zwrócona do ulicy Krótkiej. W kamienicy, uważanej za najstarszą w Tarnowie[22], zachowały się m.in. sklepienia piwnic z przełomu XIV i XV wieku i gotycki kamienny portal przy wejściu do piwnic. Elewacja frontowa posiada neorenesansowe elementy dekoracji architektonicznej. Podpiwniczony dom, cofnięty o jeden trakt w stosunku do obecnej linii zabudowy, wymurowano przypuszczalnie ok. 1400 roku. Na przełomie XV i XVI wieku dobudowano z przodu podcień o ostrołukowych arkadach. W XVII wieku kamienicę rozbudowano. W 1663 i 1735 roku kamienicę niszczył pożar. Podczas odbudowy zamurowano podcień a elewację zwieńczono barokowo-klasycystyczny szczytem. W 1915 roku kamienicę uszkodził ostrzał artyleryjski, podczas remontu konstrukcja dachu została zmieniona. Ostatni remont konserwatorski kamienicy miał miejsce w latach 1980–92. Budynek zaadaptowano wtedy na siedzibę Tarnowskiego Centrum Kultury[23].
Pierzeja południowa
Zwarta zabudowa pomiędzy Wielkimi Schodami z zachodu, a ulicą Zakątną na wschodzie. Pierzeję tworzy ciąg elewacji frontowych siedmiu kamienic. Numeracja domów od 6 do 12 w kierunku wschodnim.
- Kamienica Rynek 6 – narożna piętrowa kamienica w południowo-zachodnim narożniku Rynku, boczną elewacją zwrócona do Wielkich Schodów. W budynku zachowały się m.in. piwnice ze sklepionymi komorami z XVI wieku. Neorenesansowa elewacja frontowa, została ukształtowana w XIX wieku[24]. W 2009 roku w kamienicy wybuchł pożar, w którym zginęły dwie osoby, w 2017 roku rozpoczął się jej remont[25].
- Kamienica Rynek 7 – piętrowa kamienica z neorenesansową elewacją ukształtowaną na początku XX wieku[26]. W budynku mieści się siedziba Tarnowskiego Centrum Informacji[27].
- Kamienica Rynek 8 – dwupiętrowa kamienica z neorenesansową elewacją z oryginalną bramą płycinową. W budynku zachowały się m.in. piwnice ze sklepionymi komorami z XV i XVI wieku. Kamienica powstała ze scalenia dwóch budynków z XV i XVI wieku. W 1814 roku budynek zniszczył pożar miasta. Kamienicę odbudowano przed 1830 rokiem, w trakcie remontu dobudowano drugie piętro i przekształcono fasadę. Obecna elewacja ukształtowała się ok. 1896 roku podczas kolejnej przebudowy. W latach 60. XX wieku roku przeprowadzono remont elewacji oraz wnętrza kamienicy[28]. Obiekt został wpisany do rejestru zabytków w 1996 roku[19].
- Kamienica Rynek 9 – dwupiętrowa kamienica z barokowo-klasycystyczna elewacją zwieńczoną wysoka attyką. Murowany dom, prawdopodobnie piętrowy, zbudowano w drugiej połowie XVIII w miejscu rozebranej wcześniejszej zabudowy. Przed 1796 rokiem, w ramach odbudowy po pożarze, dom został rozbudowany. Nadbudowano drugie piętro, a elewację zwieńczono attyką. W 1814 roku kamienicę uszkodził pożar, podczas odbudowy częściowo zostały przebudowane wnętrza budynku. W latach 20. XX wieku, w czasie kolejnej przebudowy wnętrz i dachu, zlikwidowano attykę. W latach 1977–79 podczas remontu konserwatorskiego zrekonstruowano poprzednią barokowo-klasycystyczną elewację[29]. Na elewacji znajduje się, odsłonięta w 2015 roku, tablica pamiątkowa poświęcona Romanowi Dzieślewskiemu, nestorowi polskiej elektryki[30]. W kamienicy mieszczą się m.in. siedziby tarnowskich redakcji Radia Kraków i TVP Kraków. Kamienicę w 1993 roku wpisano do rejestru zabytków[19].
- Dom Technika (Rynek 10) – dwupiętrowa kamienica z elewacją w stylu klasycystycznym, ukształtowaną w czasie przebudowy w latach 1931–32. W budynku zachowały się m.in. piwnice ze sklepionymi komorami, w najstarszej części z XVII wieku[31]. W kamienicy mieści się siedziba terenowej jednostki organizacyjnej Naczelnej Organizacji Technicznej[32]. W 1995 roku kamienicę wpisano do rejestru zabytków województwa małopolskiego[19].
- Kamienica Rynek 11 – dwupiętrowa podpiwniczona kamienica z elewacją ukształtowaną w I połowie XIX wieku. Prawdopodobnie pierwszy murowany dom powstał w XV wieku. Po pożarach miasta budynek był kilka razy odbudowywany i przebudowywany, w XVIII wieku zlikwidowano podcień, a po 1830 roku nadbudowano drugie piętro. W kamienicy zachowały się m.in. piwnice ze sklepionymi komorami z XV–XVI oraz XIX wieku[33].
- Kamienica Rynek 12 – dwupiętrowa kamienica w południowo-wschodnim narożniku Rynku, boczną elewacją zwróconą do ulicy Zakątnej. W budynku zachowały się m.in. sklepione komory piwnic z XVI wieku. Historia kamienicy sięga najprawdopodobniej XVI wieku. Na przestrzeni wieków była kilka razy przebudowywana, najczęściej po pożarach. Formę zbliżoną do dzisiejszej zyskała w I połowie XIX wieku, kiedy nadbudowano drugie piętro[33]. Kamienica w 1995 roku została wpisana do rejestru zabytków województwa małopolskiego[19].
Pierzeja wschodnia
Zwarta zabudowa pomiędzy ulicą Wekslarską na południu a ulicą Żydowską na północy. Pierzeję tworzy ciąg frontowych elewacji pięciu kamienic z XVI wieku, przebudowanych w późniejszych wiekach. Wszystkie kamienice pierzei wschodniej wpisano do rejestru zabytków. Numeracja domów od 13 do 17 w kierunku północnym.
- Kamienica Sakowiczowska (Rynek 13 / Wekslarska 2) – dwupiętrowa kamienica z arkadowym podcieniem usytuowana w południowo-wschodnim narożniku Rynku; elewacją frontową, o charakterze neorenesansowym, zwrócona do placu rynkowego, boczną do ulicy Wekslarskiej. Pierwszy podpiwniczony dom wzniesiono tu przed końcem XV wieku, w XVI wieku dom rozbudowano o podpiwniczony podcień, który domurowano do elewacji frontowej. W 1743 pożar uszkodził dach i jedną z izb. Najpóźniej do 1796 kamienicę przebudowano, zamurowano podcień, a elewację zwieńczono attyką. Przed 1888 kamienicę podwyższono o drugie piętro i połączono z oficyną. W latach 1960–62, podczas remontu kamienicy, odtworzono podcień i wykonano dekorację malarską elewacji[34]. W 1998 kamienicę wpisano do rejestru zabytków województwa małopolskiego[4].
- Kamienica Rynek 14 – dwupiętrowa podpiwniczona kamienica z przeszklonymi arkadami podcieni. W XVI wieku istniejący wcześniej dom gruntownie przebudowano, dostawiono podpiwniczony podcień i nadbudowano piętro. Spalona podczas pożaru miasta w 1735 kamienica została odbudowana i przebudowana między 1743 a 1796. Podczas tej przebudowy zlikwidowano podcień. W 1866 budynek podwyższono o drugie piętro. W latach 1960–62 odtworzono podcień i wcześniejszy układ wnętrza[35]. W latach 1767–87 w kamienicy mieściła się pierwsza w Tarnowie stacja poczty królewskiej, o czym przypomina tablica pamiątkowa zamontowana na elewacji. Obecnie w kamienicy mieści się restauracja i hotel. W 1998 kamienicę wraz z oficynami wpisano do rejestru zabytków [4].
- Kamienica Rynek 15 – dwupiętrowa kamienica z eklektyczną elewacją ukształtowaną na przełomie XIX i XX wieku. Podpiwniczony dom, najprawdopodobniej z podcieniem, wzniesiono w XVI wieku. W 1743 budynek zniszczył pożar, przed 1796 kamienica została odbudowana już bez podcienia. Drugie piętro nadbudowano na przełomie XIX i XX wieku. W 1923 na pierwszym piętrze dobudowano balkon. Podczas remontu w latach sześćdziesiątych XX w. zbito tynki na elewacji frontowej[36]. Kamienicę z oficynami w 1996 roku wpisano do rejestru zabytków województwa małopolskiego[19].
- Kamienica Rynek 16 – dwupiętrowa podpiwniczona kamienica z elewacją barokowo-klasycystyczną. Wzniesiony lub rozbudowany w XVI wieku dom zniszczył pożar miasta w 1734. Kamienicę, już bez podcienia, odbudowano najpóźniej do 1796. W latach 60. XX wieku elewację i wnętrze kamienicy poddano remontowi konserwatorskiemu, przywracając stan z XVIII wieku[37]. W 1993 kamienicę wpisano do rejestru zabytków województwa małopolskiego[4].
- Kamienica Rynek 17 – narożna dwupiętrowa kamienica z elewacją neorenesansową, boczną elewacją zwrócona do ulicy Żydowskiej. W 1743 szesnastowieczną kamienicę strawił pożar, została odbudowana przed 1796. W 1884 budynek gruntownie przebudowano, ścięto narożnik budynku i dobudowano drugie piętro, a elewacji nadano formę neorenesansową[38]. W 1993 kamienicę wpisano do rejestru zabytków województwa małopolskiego[4].
Pierzeja północna
Zwarta zabudowa pomiędzy placem Katedralnym na zachodzie, a ulicą Piekarską na wschodzie. Pierzeję tworzy ciąg frontowych elewacji siedmiu przyrynkowych kamienic. Są wśród nich renesansowe kamienice z podcieniami wysuniętymi poza linię zabudowy. Numeracja domów od 18 do 24 w kierunku zachodnim.
- Kamienica Szynklerowska (Rynek 18) – kamienica usytuowana w północno-wschodnim narożniku Rynku, dłuższą elewacją zwrócona jest do ulicy Piekarskiej. Budynek został przebudowany przed 1796 rokiem, wcześniejszą murowaną kamienicę z podcieniem zniszczył pożar w 1735 roku[3]. Kamienicę połączono z oficyną tworząc wydłużony budynek sięgający do ulicy Kapitulnej. W XIX wieku nadbudowano drugie piętro, elewację od strony wschodniej wzmocniono przyporami. W budynku zachowały się piwnice z XVI-XIX wieku. Podczas ostatniego remontu wnętrza kamienic Rynek 18 i 19 zostały połączone[7].
- Kamienica Rynek 19 – dwuczłonowa kamienica mieszczańska z podcieniem w części zachodniej. Elewacja dwuczłonowa to efekt przebudowy i scalenia w 1913 roku dwóch kamienic, pierwotnie zbudowanych najprawdopodobniej w XVI wieku, później przebudowanych w XVIII wieku. Część zachodnia z podcieniem i elewacją zwieńczoną attyką utrzymana jest w stylu renesansowym, attykę odtworzono w latach 1946–47. W kamienicy zachowały się piwnice z XVI wieku. Podcień we wschodniej części zlikwidowano w XVIII wieku. Podczas ostatniego remontu wnętrza kamienic Rynek 18 i 19 zostały połączone[7]. Budynek został wpisany do rejestru zabytków województwa małopolskiego w 1947 roku[4].
- Kamienice Rynek 20-21 – dwie kamienice mieszczańskie, wybudowane w XVI wieku w stylu renesansowym. Wnętrza kamienic połączono w 1780 roku, adaptując je na kwaterę generała Richarda d’Altona, który z ramienia Austrii zajął miasto po I rozbiorze Polski. Są to budynki jednopiętrowe z dwuprzęsłowymi podcieniami wysuniętymi przed lokacyjną linię zabudowy. Elewację frontową obu kamienic wieńczą zrekonstruowane w latach 1946–47 attyki. Dekorację malarską elewacji kamienicy nr 20 wykonał Alojzy Stanisław Majcher, grafik i malarz (w 1943 r. aresztowany i rozstrzelany przez Niemców, za udział w ruchu oporu). Kamienica Rynek 21 była nazywana kamienicą Kaszewiczowską. Od 1949 do 2013 roku budynki były siedzibą główną Muzeum Okręgowego[6], w 2020 roku stały się siedzibą jego nowego oddziału – Muzeum Historii Tarnowa i Regionu[39]. W podcieniach kamienicy Rynek 21 znajduje się tablica upamiętniająca Jana Głuszaka „Dagaramę”, tarnowskiego architekta-wizjonera[40]. Kamienice zostały wpisane do rejestru zabytków w latach trzydziestych ubiegłego wieku[19].
- Kamienica Rynek 22 – piętrowa kamienica z oficyną. Budynek ma trójosiowy układ wnętrza, jego elewację wykonano w górnej części z nieotynkowanej cegły. Kamienica odbudowana w XVIII wieku jako dom parterowy bez pocienia, w miejscu wcześniejszej – zniszczonej przez pożar w 1735 roku. W 1. połowie XIX wieku budynek rozbudowano do obecnego stanu[41]. Kamienicę wraz z oficyną w 2005 roku wpisano do rejestru zabytków województwa małopolskiego[19].
- Kamienica Rynek 23 – piętrowa podpiwniczona kamienica wybudowana na zwężonej działce. W XVIII wieku stał tu parterowy dom, który zniszczył pożar. W tym samym wieku spaloną kamienicę odbudowano, a w 1. połowie XIX wieku rozbudowano do obecnej postaci[41].
- Dom Kapituły (pl. Katedralny 1/ Rynek 24) – narożna kamienica, usytuowana węższą częścią elewacji do Rynku, szerszą do placu Katedralnego. Budynek powstał z połączenia i przebudowy dwóch starszych domów w XIX wieku. W 1892 roku kamienicę, która wcześniej stała się własnością kapituły katedralnej, gruntownie przebudowano. Nadbudowano wtedy drugie piętro; elewację frontową, o neobarokowym charakterze, zwrócono do placu Katedralnego. W budynku, w lokalu od strony Rynku, mieściła się apteka „Pod Aniołem", nad wejściem zachowała się rzeźba anioła z XIX wieku[42]. W 2010 roku obiekt wpisano do rejestru zabytków województwa małopolskiego[19].
Przypisy
- ↑ Krzysztof Gzyl , Tarnów renesansowy, www.it.tarnow.pl [dostęp 2018-01-31] (pol.).
- ↑ a b c d e f g red. S. Potępa Opracowanie zbiorowe , Tarnów - Stare Miasto, t. 1, s. 163-176, ISBN 83-901529-1-6 .
- ↑ red. S. Potępa Opracowanie zbiorowe , Tarnów - Stare Miasto, t. 1, 1994, s. 293, ISBN 83-901529-1-6 .
- ↑ Nawierzchnia Rynku do wymiany [dostęp 2018-02-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-02-14] .
- ↑ Krzysztof Gzyl , Rejestr zabytków Tarnowa, www.it.tarnow.pl [dostęp 2018-02-15] (pol.).
- ↑ a b c Tarnów, malopolska.szlaki.pttk.pl [dostęp 2018-01-26] (pol.).
- ↑ Siedziba - Muzeum Okręgowe w Tarnowie, „Muzeum Okręgowe w Tarnowie” [dostęp 2018-02-15] (pol.).
- ↑ Tarnowskie Centrum Kultury - Był sobie blues, www.tck.pl [dostęp 2018-02-15] (pol.).
- ↑ Tarnowskie Centrum Kultury - Jazz-owy Rynek, www.tck.pl [dostęp 2018-02-15] (pol.).
- ↑ Tarnów Polskiej Piosenki, www.xn--tarnw-3ta.pl [dostęp 2018-02-15] (pol.).
- ↑ Tarnowskie Centrum Kultury -Letnie potańcówki, www.tck.pl [dostęp 2018-02-15] (pol.).
- ↑ Tarnowski zegar ratuszowy - najstarszy w Polsce - Radio Kraków, www.radiokrakow.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
- ↑ Ruszył remont tarnowskiego Rynku, radiokrakow.pl [dostęp 2019-09-20] (pol.).
- ↑ Ratusz / Obiekty zabytkowe w Starym Mieście, www.tarnow.pl [dostęp 2018-01-30] [zarchiwizowane z adresu 2018-01-30] (pol.).
- ↑ red. S. Potępa Opracowanie zbiorowe , Tarnów - Stare Miasto, t. 1, 1994, s.195-196, ISBN 83-901529-1-6 .
- ↑ red. S. Potępa Opracowanie zbiorowe , Tarnów - Stare Miasto, t. 1, 1994, s.196-197, ISBN 83-901529-1-6 .
- ↑ Tomasz Hycnar , Historia, Pasaż Odkryć [dostęp 2022-10-03] (pol.).
- ↑ red. S. Potępa Opracowanie zbiorowe , Tarnów - Stare Miasto, t. 1, 1994, s.197-199, ISBN 83-901529-1-6 .
- ↑ a b c d e f g h i Rejestr zabytków - Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie, www.wuoz.malopolska.pl [dostęp 2018-01-26] [zarchiwizowane z adresu 2018-02-12] (pol.).
- ↑ Robert Gąsiorek , Na tarnowskim rynku odsłonięto pomnik Tadeusza Tertila [ZDJĘCIA], „Gazetakrakowska.pl” [dostęp 2018-10-30] (pol.).
- ↑ Tarnowski Pasaż Odkryć z nagrodą w konkursie „Modernizacja roku & Budowa XXI wieku”, www.tarnow.net.pl [dostęp 2022-10-03] .
- ↑ Tarnowskie Kroniki (9) - Rynek 5 - najstarsza tarnowska kamienica., www.tarnowskieinfo.pl [dostęp 2018-02-12] .
- ↑ red. S. Potępa Opracowanie zbiorowe , Tarnów - Stare Miasto, t. 1, 1994, s.201-203, ISBN 83-901529-1-6 .
- ↑ red. S. Potępa Opracowanie zbiorowe , Tarnów - Stare Miasto, t. 1, 1994, s.203-204, ISBN 83-901529-1-6 .
- ↑ Paweł Chwał , Tarnów. Mury spalonej kamienicy znikną wreszcie z Rynku, „Gazetakrakowska.pl” [dostęp 2018-02-22] (pol.).
- ↑ red. S. Potępa Opracowanie zbiorowe , Tarnów - Stare Miasto, t. 1, 1994, s. 204-205, ISBN 83-901529-1-6 .
- ↑ Krzysztof Gzyl , Tarnów i region - Informacja turystyczna, www.it.tarnow.pl [dostęp 2018-03-08] (pol.).
- ↑ red. S. Potępa Opracowanie zbiorowe , Tarnów - Stare Miasto, t. 1, 1994, s. 205-206, ISBN 83-901529-1-6 .
- ↑ red. S. Potępa Opracowanie zbiorowe , Tarnów - Stare Miasto, t. 1, 1994, s. 207-208, ISBN 83-901529-1-6 .
- ↑ Rynek 9 - odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci prof. Romana Dzieślewskiego, tarnow.pl [dostęp 2018-03-01] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-01] (pol.).
- ↑ red. S. Potępa Opracowanie zbiorowe , Tarnów - Stare Miasto, t. 1, 1994, s. 210, ISBN 83-901529-1-6 .
- ↑ NOT Tarnów, www.not-tarnow.pl [dostęp 2018-03-05] (pol.).
- ↑ a b red. S. Potępa Opracowanie zbiorowe , Tarnów - Stare Miasto, t. 1, 1994, s.213-215, ISBN 83-901529-1-6 .
- ↑ red. S. Potępa Opracowanie zbiorowe , Tarnów - Stare Miasto, t. 1, s. 216-218, ISBN 83-901529-1-6 .
- ↑ red. S. Potępa Opracowanie zbiorowe , Tarnów - Stare Miasto, t. 1, 1994, s. 218-220, ISBN 83-901529-1-6 .
- ↑ red. S. Potępa Opracowanie zbiorowe , Tarnów - Stare Miasto, t. 1, 1994, s. 220-222, ISBN 83-901529-1-6 .
- ↑ red. S. Potępa Opracowanie zbiorowe , Tarnów - Stare Miasto, t. 1, 1994, s. 222-224, ISBN 83-901529-1-6 .
- ↑ red. S. Potępa Opracowanie zbiorowe , Tarnów - Stare Miasto, t. 1, 1994, s. 225-227, ISBN 83-901529-1-6 .
- ↑ Otwarcie nowego Oddziału Muzeum Historii Tarnowa i Regionu. muzeum.tarnow.pl. [dostęp 2020-12-30].
- ↑ Projekt „Tarnowski szlak tajemnic i ciekawostek”, tarnow.in [dostęp 2018-02-19] [zarchiwizowane z adresu 2017-04-27] (pol.).
- ↑ a b red. S. Potępa Opracowanie zbiorowe , Tarnów - Stare Miasto, t. 1, 1994, s.258-259, ISBN 83-901529-1-6 .
- ↑ Krzysztof Gzyl , Galicyjskim Szlakiem po Tarnowie, www.it.tarnow.pl [dostęp 2018-02-01] (pol.).
Bibliografia
- Norbert Orliński: Tarnów i okolice. Przewodnik. Warszawa: Sport i Turystyka, 1982. ISBN 83-217-2402-7.
Media użyte na tej stronie
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of Poland
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lesser Poland Voivodeship, Poland. Geographic limits of the map:
- N: 50.59 N
- S: 49.07 N
- W: 18.92 E
- E: 21.55 E
Crossroads with a major road ahead.
Autor: Jamnik z Tarnowa, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kamienice po wschodniej stronie Rynku w Tarnowie
Autor: Andrzej Otrębski, Licencja: CC BY-SA 4.0
Tarnów - kamienice przy Rynku
Adres wydawniczy: Tarnów : Księgarnia Zygmunta Jelenia, 1929 (Tarnów : Z. Jeleń)
Współtwórcy: Rozwadowski, Mieczysław
Opis fizyczny: 55 s. : il. ; 21 cm
Autor: Kacper Szymański, Licencja: CC BY-SA 4.0
Widok na fasadę kamienicy Rynek 13/Wekslarska 2 (zwanej także Sakowiczowską). Wrzesień 2022 roku.
Autor: DentArt, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kamienica Ratajewiczowska w Tarnowie. Widok od strony Rynku.
Autor: Ffolas, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Ratusz w Tarnowie - budynek gotycki z XIV wieku.
Autor: Kacper Szymański, Licencja: CC BY-SA 4.0
Widok na fasadę zabytkowej kamienicy przy Rynku 9 w Tarnowie.
Autor: Marcin Kuna, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Tarnów, Rynek 22 - kamienica z oficyną (zabytek nr A-30/M z 29.09.2005)
Autor: Andrzej Otrębski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Tarnów - podcienia kamienicy Muzeum Okręgowego na Rynku
Rynek i ratusz w Tarnowie
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Bast (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
Tarnów - Rynek w tle katedra
Autor : Bartek Wawraszko (Bast)Autor: Kacper Szymański, Licencja: CC BY-SA 4.0
Widok na fasadę kamienicy Rynek 17/Żydowska 1 w Tarnowie z rogu ulic Żydowskiej, Piekarskiej oraz Rynku. Wrzesień 2022.
Autor: Christophoros43, Licencja: CC BY-SA 4.0
Dwa budynki władz miasta Tarnowa (ratusz po prawej z wieżą) zbudowane po 1494 r. Pomiędzy nimi więzienie.
Autor: Kacper Szymański, Licencja: CC BY-SA 4.0
Tarnów, Układ urbanistyczny m. Tarnowa, XVIII-XIX. Widok na północną pierzeję Rynku w marcu 2021 roku.
Tytuł: Ratusz w Tarnowie.
Adres wydawniczy: [ca 1905]
Gatunek: fotografia polska; odbitka na papierze srebrowo-żelatynowym
Forma i typ: fotografie
Opis fizyczny: 1 fot. : odb. na pap. srebrowo-żelatynowym ; 11,4x17 cm
Ślady retuszu. Tyt. nadany przez katalogującego.