Ryszard Sługocki

Ryszard Sługocki
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

17 czerwca 1928
Warszawa

Zawód, zajęcie

dziennikarz
podróżnik

Alma Mater

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

Rodzice

Marian Sługocki
Helena Sługocka

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Medal Komisji Edukacji Narodowej Krzyż Armii Krajowej Krzyż Partyzancki Order Zasługi Cywilnej I klasy (Syria)

Ryszard Sługocki (ur. 17 czerwca 1928 w Warszawie) – polski dziennikarz, podróżnik, dyplomata, wykładowca akademicki, współzałożyciel Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia w Warszawie, pisarz, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Życiorys

Urodzony w Warszawie. Jego matką była Helena Hodder, primadonna Opery Warszawskiej, Katowickiej i Poznańskiej w latach 1924–1930, ojcem – Marian Sługocki, profesor, artysta rzeźbiarz, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej w 1920, odznaczony Krzyżem Virtuti Militari. Herb rodzinny Ślepowron o udokumentowanej genealogii, sięgającej początku XVII wieku. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w Słupsku. Absolwent Szkoły Głównej Służby Zagranicznej w Warszawie. Dyplom uzyskał na Wydziale Handlu Zagranicznego w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. Studia w zakresie kultury i języka francuskiego odbył na Uniwersytecie Poitiers we Francji. Stopień naukowy doktora (nauki polityczne), uzyskał w Trinity College and University Dover, Delaware (USA).

Działalność zawodowa i publiczna

W okresie II wojny światowej był robotnikiem w szybie naftowym na Podkarpaciu, partyzantem, członkiem Armii Krajowej. Po wojnie instruktorem pilotażu szybowcowego w Aeroklubie Gdańskim. Potem kolejno: reporterem Kuriera Szczecińskiego, kierownikiem działu krajowego Agencji Publicystyczno-Informacyjnej (API) w Warszawie, publicystą, korespondentem zagranicznym "Expressu Wieczornego", radcą prasowym Delegacji Polskiej w Międzynarodowej Komisji Nadzoru i Kontroli w Wietnamie, p.o. naczelnika Wydziału Afrykańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, I sekretarzem ds. prasy Ambasady w Algierii, ambasadorem w Damaszku (Syria). Pełnił funkcję redaktora wydawnictw naukowych w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych a także był zastępcą redaktora naczelnego Audycji Polskiego Radia dla Zagranicy. Był pracownikiem przedsiębiorstwa „Dromex” w Libii oraz rzecznikiem prasowym i dyrektorem ds. public relations kilku firm prywatnych. Był współzałożycielem Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia w Warszawie. Zajmował stanowisko profesora tej uczelni oraz prorektora ds. organizacyjnych i współpracy z zagranicą.

13 września 2019 r. na budynku "Sanato" w Iwoniczu-Zdroju została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona kpt. Eugeniuszowi Werensowi ps. "Pik", żołnierzowi wyklętemu, który po wojnie nie złożył broni, za co w kwietniu 1947 r. został rozstrzelany przez UB na dziedzińcu wrocławskiego więzienia. Kpt. "Pik" był w roku 1944 dowódcą oddziału partyzanckiego AK, działającego w Iwoniczu-Zdroju i okolicach, a po brawurowym ataku na duży garnizon niemiecki w ramach akcji "Burza" 26.07.1944 - był współtwórcą i obrońcą Rzeczypospolitej Iwonickiej, jedynego skrawka wolnej Polski w okupowanym kraju aż do nadejścia Rosjan. Ryszard Sługocki postanowił uhonorować swego dowódcę, pod którego komendą walczył jako szesnastoletni chłopak. Jest on wyłącznym fundatorem i tablicy, i płaskorzeźby portretowej kpt. "Pika".

Odznaczenia

Publikacje

Książki

  • W pogoni za Imogeną (Wydawnictwo Nowy Świat 2007) – Wietnam w okresie wojny indochińskiej
  • Na przekór i na bakier (Oficyna Wydawnicza Branta 2008)- wspomnienia z okresu przedwojennego, II wojny światowej i pierwszych lat powojennych
  • Żelazna obroża (Wydawnictwo Nowy Świat 2011)- opis trzyletniego pobytu w Libii w okresie dyktatury pułkownika Kadafiego
  • Od Wisły do rzeki Perłowej (Wydawnictwo Zysk i S-ka 2012)- reportaż z podróży samochodem Warszawa z Polski do Chin w 1957
  • Tropem Alta (Wydawnictwo Mons Admirabilis 2016, II wydanie Bellona 2016)– powieść sensacyjno-szpiegowska
  • Chłopak z Iwonicza (Wydawnictwo Mons Admirabilis 2019)
  • W obcej skórze - wspomnienia z lat 1947- 1957
  • Sprawa rodzinna - rok 1920 (udział trzech braci w walce o niepodległość i w wojnie Polski z bolszewicką Rosją)
  • Czerwone pelargonie (los batalionu sowieckich żołnierek w roku 1945)

Inne publikacje

Reportaże i artykuły prasowe, korespondencje zagraniczne, opracowania politologiczne m.in. w kwartalniku Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Sprawy Międzynarodowe.

Przypisy https://www.radio.rzeszow.pl/component/k2/tag/Iwonicz%20Zdr%C3%B3j?fontstyle=f-larger&start=6

Przypisy

Bibliografia

  • Dr Ryszard Sługocki, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2016-04-10].
  • Kazimierz Nycz, Rzeczpospolita Iwonicka – wspomnienia z tamtych dni, Krośnieńska Oficyna Wydawnicza 2006
  • Andrzej Kwilecki, Silva Rerum – ludzie, instytucje, wydarzenia, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2007
  • Krzysztof Kaczmarski, Marian Krzysztof Piński, Czesław Nowak, Krosno i powiat krośnieński w latach 1944-56 Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Rzeszów 2009
  • Jerzy Zieliński, Krosno - trudne lata 1930-1960, Krosno 2010

Media użyte na tej stronie

POL Krzyż Partyzancki BAR.svg
Baretka: Krzyż Partyzancki
POL Krzyż Armii Krajowej BAR.svg
Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape .
Ryszardslugocki.jpg
Autor: Nortonwawpl, Licencja: CC BY-SA 4.0
Ryszard Sługocki
CivilMerit.Syria.png
Autor: Louis14, Licencja: CC BY-SA 3.0
Nastrino dell'Ordine al Merito Civile della Siria