Ryszard Stryjec

Ryszard Stryjec
Data i miejsce urodzenia

30 kwietnia 1932
Lipniszki koło Lidy

Data i miejsce śmierci

5 czerwca 1997
Gdańsk

Narodowość

polska

Dziedzina sztuki

grafika, malarstwo, rzeźba, ceramika

Ryszard Stryjec (ur. 30 kwietnia 1932 w Lipniszkach koło Lidy, zm. 5 czerwca 1997 w Gdańsku) – polski grafik, malarz, rzeźbiarz, ceramik.

Życiorys

Praca Ryszarda Stryjca na ścianie wrzeszczańskiego Domu Rzemiosła[1]

Rodzina Stryjców za zasługi dla Polski otrzymała majątek na Kresach, tzw. panis bene merentium (chleb dobrze zasłużonych). Ojciec, Jan Stryjec (legionista), został aresztowany i zamordowany przez NKWD, a rodzina została deportowana do Kazachstanu. Po II wojnie światowej rodzina wróciła do Polski (1946) i osiedliła się w Trójmieście, gdzie artysta w latach 1950-1952 uczył się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie (obecnie wchodzi w skład Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni-Orłowie). W latach 1952-1958 kontynuował naukę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie, później przeniesionej do Gdańska (od 1996 roku nazwa szkoły: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku). Studiował malarstwo w pracowniach profesora Stanisława Teisseyre'a i Krystyny Łady-Studnickiej oraz grafikę u profesora Zygmunta Karolaka. W latach 1955-1962 był związany z grupą ceramiczną „Kadyny”, kierowaną przez Hannę Żuławską. Od 1965 roku mieszkał w domu przy gdańskim Targu Rybnym, gdzie obecnie wmurowana jest pamiątkowa tablica poświęcona artyście; autorstwa wieloletniego przyjaciela, gdańskiego rzeźbiarza Bronisława Tuska.

Ryszard Stryjec uprawiał malarstwo, rzeźbę i ceramikę, a przede wszystkim grafikę. Stworzył kilka tysięcy prac. Cechą charakterystyczną jego twórczości było wplatanie postaci fantastycznych, bajkowych i biblijnych w motywy gdańskie. Prace artysty były prezentowane na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą, m.in. we Francji, Niemczech, Holandii i Finlandii oraz znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach Trójmiasta.

Został pochowany na gdańskim Cmentarzu Srebrzysko (rejon V, taras I, rząd 1)[2].

Grób Ryszarda Stryjca na Cmentarzu Srebrzysko

Przypisy

  1. Przyrząd do klepania kos i Dom Rzemieślnika z dziełami Ryszarda Stryjca. biznes.trojmiasto.pl, 14 września 2016. [dostęp 2016-09-14].
  2. Wyszukiwarka miejsca pochówku w Gdańsku. gzdiz.gda.pl.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Gdansk Klonowa sgraffito.jpg
Autor: Andrzej Otrębski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Gdańsk - sgraffito na pawilonie handlowym ("Dom Rzemiosła") przy ul. Klonowej, autor Ryszard Stryjec:
http://biznes.trojmiasto.pl/Przyrzad-do-klepania-kos-i-Dom-Rzemieslnika-z-dzielami-Ryszarda-Stryjca-n105439.html
Grób Ryszarda Stryjca .jpg
Autor: Kordiann, Licencja: CC BY-SA 4.0
Grób artysty plastyka Ryszarda Stryjca na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku.