Ryszard Tur

Ryszard Tur
Data i miejsce urodzenia

10 sierpnia 1944
Piliki

Prezydent Białegostoku
Okres

od 1998
do 5 grudnia 2006

Przynależność polityczna

Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe

Poprzednik

Krzysztof Jurgiel

Następca

Tadeusz Truskolaski

Odznaczenia
Krzyż Wolności i Solidarności Srebrny Krzyż Zasługi Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego Kawaler Orderu Grobu Świętego

Ryszard Tur (ur. 10 sierpnia 1944 w Pilikach) – polski samorządowiec, inżynier, w latach 1998–2006 prezydent Białegostoku.

Życiorys

Ukończył studia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. W latach 1970–1984 był zatrudniony w białostockim Biurze Projektów Budownictwa Komunalnego. Następnie do 1991 wykładał na Politechnice Białostockiej. W latach 1990–2002 przez trzy kadencje zasiadał w radzie miasta. Był kolejno członkiem zarządu miasta, wiceprezydentem, a od 1998 z ramienia AWS prezydentem Białegostoku. W 2002 po wygraniu wyborów bezpośrednich po raz drugi objął to stanowisko (startował z komitetu Białostockie Porozumienie Prawicy).

W 2006 nie ubiegał się o reelekcję, bez powodzenia kandydował z listy ChRS do sejmiku podlaskiego. W 2007 ponownie bezskutecznie próbował uzyskać mandat radnego z ramienia PO. Powrócił do pracy na Politechnice Białostockiej jako starszy wykładowca na Wydziale Zarządzania.

Członek NSZZ „Solidarność”. Był jednym z liderów Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. Działacz Akcji Katolickiej, został kawalerem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie[1]. W 2003 objął kierownictwo (jako prezes zarządu głównego) Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego. W sierpniu 2007 został powołany na pełnomocnika Prawicy Rzeczypospolitej na Białystok[2]. Jako lider ChRS związał się ze współtworzoną przez tę organizację w listopadzie 2017 partią Porozumienie.

Odznaczenia

W 2005, za zasługi w działalności samorządowej, został przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi[3]. W 2015 został wyróżniony Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego[4]. W 2021 odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności[5].

Przypisy

Media użyte na tej stronie

POL Krzyż Wolności i Solidarności BAR.svg
Baretka Krzyża Wolności i Solidarności.
OESSG Cavaliere BAR.jpg
Autor: Delehaye, Licencja: CC BY-SA 3.0
OESSG Ordine Equestre del Santo Sepolcro di Gerusalemme - Nastrino di Cavaliere
POL Odznaka Hon za Zaslugi dla Samorz Terytorial BAR.svg
Baretka: Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego.