Rzęsistek jelitowy

Rzęsistek jelitowy Trichomonas hominis występuje tylko w postaci trofozoitu o wymiarach: 7-20 µm długi i 5-18 µm szeroki, zwykle o kształcie gruszkowatym. Powoduje rzęsistkowicę przewodu pokarmowego[1][2][3].

Diagnostyka

Wykonuje się badanie kału wykrywające trofozoity T. hominis[1].

Epidemiologia

Rzęsistek jelitowy występuje na całym świecie, zwłaszcza w regionach ciepłych klimatów, w których częstość infekcji jest wyższa. Infekcja najczęściej następuje w wyniku spożycia trofozoitów pasożyta. Uważa się, że jednym ze źródeł infekcji jest zakażone mleko. Podejrzewa się, że u pacjentów cierpiących na achlorhydrię mleko wykazuje działanie ochronne na trofozoity T. hominis, co może mieć wpływ na przetrwalność pasożyta w żołądku, a więc jego zdolność do osiedlania się w jelicie cienkim. Inną drogą zakażenia jest droga kał-przewód pokarmowy[1][2].

Objawy zakażenia

Infekcja T. hominis generalnie ma przebieg bezobjawowy[1][2].

Leczenie

Uważa się, że T. hominis nie jest organizmem patogenicznym, a więc zwykle nie zaleca się leczenia[1][2][3].

Prewencja i kontrola

Zwiększona higiena osobista oraz miejsc publicznych są niezbędne w celu prewencji i zapobiegania zakażeniom T. hominis[1][2].

Przypisy

  1. a b c d e f E. Zeibig. Clinical Parasitology: A Practical Approach. Elsevier Health Sciences, 04.2014, s.91-92, dostęp 18.02.2016
  2. a b c d e L.S. Garcia. Diagnostic Medical Parasitology. American Sociedad for Microbiology Prensa, 2006
  3. a b J. W. Ridley. Parasitology for Medical and Clinical Laboratory Professionals. Cengage Learning, 2012