s/y Janek Krasicki

Janek Krasicki
Ilustracja
Bandera

 PRL

Numer na żaglu

PZ 3

Port macierzysty

Jastarnia

Armator

Liga Obrony Kraju (ostatni)

Dane podstawowe
Materiał

drewno

Historia
Stocznia

Stocznia Rybacka, Ustka

Data budowy

1945 (kadłub)
1950

Data wodowania

1951

Data wycofania ze służby

1975

Dane techniczne
Liczebność załogi

9 + 20

Długość całkowita (L)

31,3 m

Szerokość (B)

6,4 m

Zanurzenie (D)

3,1 m

Pojemność

76 BRT RT

Ożaglowanie
Typ ożaglowania

szkuner

Powierzchnia ożaglowania

365 m²

Liczba masztów

2

Napęd mechaniczny
Silnik

Callesen, 3 cylndry

Moc silnika

75 KM

Prędkość maks.

5 w.

Janek Krasicki – gaflowy szkuner szkolny, armatorem jednostki była Liga Obrony Kraju.

Historia i rejsy

Zbudowany, podobnie jak bliźniaczy Zew Morza, na bazie niewykończonego kadłuba szkolnej jednostki Marine – Hitlerjugend, ze stoczni rybackiej w Nowym Warpnie. Obudowany w 1950 w Stoczni Rybackiej w Ustce, wykończony i wodowany w 1951 w Stoczni Rybackiej w Gdyni.

Przejęty przez Państwowe Centrum Wychowania Morskiego, rozebrany i przetransportowany do Ustki, gdzie został złożony i wykończony w Stoczni Rybackiej. Wyposażenia statku dokonała Stocznia Rybacka w Gdyni (obecnie Gdyńska Stocznia Remontowa) w 1951. Do służby wszedł 20 kwietnia 1951 jako statek szkolny Szkoły Jungów PCWM. W 1952 został przejęty przez Państwową Szkołę Morską w Gdyni. Od 1 lipca 1956 pełnił funkcje statku szkolnego (Gdy 1) Szkoły Rybołówstwa Morskiego w Gdyni. Odbywał rejsy szkolne w zasięgu Bałtyku i Morza Północnego. W 1966 przekazany ośrodkowi Ligi Obrony Kraju w Jastarni, pływał jako jacht szkoleniowy z młodzieżą – m.in. z członkami Bractwa Żelaznej Szekli.

W 1974 r. odbył swój ostatni rejs, po Bałtyku, zorganizowany przez Akademicki Związek Sportowy. 21 września wyszedł z Gdyni, dowodzony przez kpt. Jana Ludwiga, z 28-osobową załogą dla przeprowadzenia szkoleń na stopień sternika jachtowego o rozszerzonych uprawnieniach i zajęć praktycznych z astronawigacji. Po zawinięciu do portów w Stralsundzie i Ustce powrócił 29 września do macierzystego portu, nie wykonawszy pełnego programu szkolenia. W trakcie rejsu został zauważony zły stan takielunku grożący awarią i duże braki w wyposażeniu nawigacyjnym statku, co zgłoszono armatorowi.

Szkuner został rozebrany częściowo dla dokonania remontu, którego nigdy nie dokończono.

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Flag of Poland (with coat of arms, 1980-1990).svg
Flaga Polski z godłem, wersja symboliczna. Oparta na File:State Flag of Poland.svg i File:Herb PRL.svg. Była to 'flaga państwowa z godłem' Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Używano jej m. in. jako bandery handlowej.
SVJanek krasicki.png
Autor: Tomasz Steifer, Licencja: CC BY 2.5
s/v 'Janek Krasicki' , Gdynia