Zryw (jacht)

Zryw
Bandera

 Polska

Numer na żaglu

POL-1035

Port macierzysty

Szczecin

Właściciel

Miasto Szczecin

Armator

Centrum Żeglarskie

Dane podstawowe
Typ

Taurus

Materiał

drewno

Historia
Stocznia

Morska Stocznia Jachtowa im. Leonida Teligi

Data budowy

1978

Dane techniczne
Liczebność załogi

max. 8

Długość całkowita (L)

10,57 m

Długość linii wodnej

9,20 m

Szerokość (B)

3,69 m

Zanurzenie (D)

2,05 m

Ożaglowanie
Typ ożaglowania

slup

Liczba żagli

2

Powierzchnia ożaglowania

48,7 m²

Liczba masztów

1

Napęd mechaniczny
Silnik

Yanmar

Moc silnika

KM

Zryw – polski jednomasztowy jacht żaglowy klasy Taurus. Jest jednym z trzech (obok Daru Szczecina i Magnolii) jachtów będących własnością miasta Szczecin.

Jacht Zryw zbudowany został w 1978 roku w Morskiej Stoczni Jachtowej imienia Leonida Teligi. Projektantami jachtu byli Kazimierz „Kuba” Jaworski i Czesław Gogołkiewicz. Taurus, bo tak nazywała się zaprojektowana przez nich klasa jachtów, miała być przede wszystkim szybka. W wyniku ich pracy powstał niespełna 11-metrowy jacht, posiadający jak na tamte czasy wiele nietypowych rozwiązań.

Historia jachtów tej klasy pokazała jednak, że jednostki te, chociaż szybkie i zwrotne, to jednak wymagają od kapitanów dużego wyczucia zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych. Bardzo szybko należy refować (zmniejszać powierzchnie ożaglowania) grota – w przeciwnym wypadku jacht staje się tak silnie nawietrzny, że sternik nie jest w stanie utrzymać jachtu na kursie. W skrajnych sytuacjach – i przy silnych sternikach – zdarzało się, że załogi łamały ster (Zryw w sztormie koło Bornholmu w 2002 roku).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Flag of Poland (with coat of arms).svg
Flaga Polski z godłem, wersja symboliczna. Oparta na Image:Flag of Poland.svg i Image:Herb Polski.svg. Uwaga: godło użyte w tej grafice nie jest oficjalne. Oficjalna wersja godła nie jest jeszcze dostępna w formacie wektorowym, stąd zamieszczono poniżej dodatkową wersję tej grafiki w formacie PNG, w której użyto poprawnego wizerunku godła.