Sękatość
Sękatość – wskaźnik liczby znajdujących się w jednostce długości, powierzchni lub w okółku sęków liczonych na pobocznicy drewna okrągłego lub na tarcicy. Sękatość podaje się w sztukach: na 1 metr [m], na 1 metr kwadratowy [m²], na okółek lub jego część. Przy pomiarze i ocenie tarcicy mierzy się też powierzchnię widocznych sęków i odnosi do powierzchni bocznej tarcicy.
Im większa liczba sęków na jednostkę, tym większa jest sękatość. Drewno o dużej sękatości nie nadaje się na materiały do budowy konstrukcji – jest drewnem mniej wytrzymałym na bodźce mechaniczne. Jednocześnie duża sękatość jest atrakcyjna dla dekoratorów wnętrz – zarówno w postaci drewna nieprzetworzonego jak i w postaci oklein.
Sękata sosna nadmorska, widoczne gałęzie martwe jak i żywe. Łatwo jest ustalić sękatość w jednym okółku.
Sękata choina kanadyjska, widoczne gałęzie martwe jak i żywe, występują na różnych wysokościach i różnych okółkach. Sękatość w jednym okółku trudna do ustalenia.
Media użyte na tej stronie
Autor: William Scot, Licencja: CC BY-SA 2.5
Photographie prise dans la forêt de la Coubre, une forêt domaniale couvrant plus de 4 277 hectares en bordure du littoral de la presqu'île d'Arvert, en Charente-Maritime, sur les communes des Mathes et de La Tremblade.
C'est une forêt de pins maritimes, de chênes verts, de chênes pédonculé et d'arbousiers qui a été plantée au début du XIXe siècle pour contenir l'avancée des sables et protéger le site des érosions éolienne et marine très actives.
Classée forêt littorale de protection, elle abrite une faune variée comportant notamment des cerfs élaphes, des chevreuils et des sangliers.Autor: Tim Kiser (w:User:Malepheasant), Licencja: CC BY-SA 2.5
Tsuga canadensis w:Eastern Hemlock in w:Cathedral State Park in w:Aurora in w:Preston County, West Virginia