Sławno (stacja kolejowa)

Sławno
Ilustracja
Widok na dworzec
Państwo Polska
MiejscowośćSławno
Poprzednie nazwy

Schlawe

Liczba pasażerów (2010)230 tys.
Dane techniczne
Liczba peronów3 (dawniej 4)
Liczba krawędzi
peronowych
6 (dawniej 7)
Kasy5:30-21:30
Linie kolejowe
Położenie na mapie Sławna
Mapa konturowa Sławna, w centrum znajduje się punkt z opisem „Sławno”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Sławno”
Położenie na mapie powiatu sławieńskiego
Mapa konturowa powiatu sławieńskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Sławno”
Ziemia54°21′21″N 16°40′19″E/54,355833 16,671944
Portal Transport szynowy
Dworzec kolejowy w Sławnie.Stan po renowacji zakończonej 5 stycznia 2012 roku
Widok od ul. Dworcowej
Dworzec kolejowy w Sławnie. Widok od strony peronów
Budynek dworca kolejowego.Stan przed renowacją. Widok od strony peronów.02.05.2010
Sławno, dworzec kolejowy podczas renowacji, 15.08.2011

Sławno – stacja kolejowa w Sławnie, w województwie zachodniopomorskim, w Polsce. Według klasyfikacji PKP ma kategorię dworca lokalnego[1].

W roku 2017 stacja obsługiwała 500–699 pasażerów na dobę[2].

Dworzec znajdujący się w zachodniej części miasta został zbudowany w latach 60. XIX wieku. Połączenia kolejowe Sławna z Gdańskiem i Berlinem zostały uruchomione w 1869 roku. Do 1945 roku Sławno było dużym węzłem komunikacji kolejowej. Dworcowe budynki są murowane, licowane cegłą. Zachowane zostały zabytkowe urządzenia techniczne, a także wystrój architektoniczny. Przed budynkiem umiejscowiony jest zabytkowy elektryczny słup z lat 30. XX wieku.

Historia

W połowie XIX wieku Sławno stało się ważnym węzłem komunikacyjnym w środkowej części Pomorza. Miasto uzyskało połączenie kolejowe: BerlinSzczecin – Sławno – Gdańsk w 1869 roku. W tym samym czasie, do obsługi pasażerów oraz przewozu i przeładunku towarów, zbudowano zespół dworca kolejowego. Główny budynek dworca otoczony został od północy przestronnym placem, który do dzisiaj przeznaczony jest dla komunikacji miejskiej. Od strony wschodniej do budynku przylegały, z czasem dobudowywane, warsztaty, magazyny i przechowalnie. Dla zabezpieczenia płynności ruchu pociągów wybudowano budynek nastawni, a dla pracowników dworca i stacji – domy mieszkalne. Od strony zachodniej wybudowano wieżę ciśnień i rampy przeładunkowe, a w I połowie XX wieku rozbudowywano pomieszczenia magazynowe. Stacja składała się z trzech obszernych peronów połączonych z budynkiem dworca przejściem podziemnym. Perony zostały zadaszone potężnymi konstrukcjami metalowymi, a wejścia na perony otoczono stalowymi wiatrołapami. Z czasem ich nawierzchnia została wybrukowana. 15 listopada 1878 roku oddano do użytku linię kolejową Darłowo – Sławno – Korzybie. W ten sposób Sławno uzyskało dogodne połączenie z portem morskim. Trasę tę w 1884 roku przedłużono do Bytowa.

Od 1997 roku przystąpiono do likwidacji nieczynnej linii, rozebrano tory prowadzące do Korzybia. Na trasie zachowano jedynie nasyp ziemny i wiadukty,do dziś zachował się fragment nasypu przy ulicy Gruntowej na terenie Sławna. W drugim kierunku, do Darłowa połączenie zostało zawieszone. Niszczały nasypy, podkłady i tory kolejowe, z rzadka używane do przewozu towarów. Ruch pasażerski zamarł. Dzięki staraniom władz powiatu sławieńskiego, w czerwcu 2005 roku, ponownie uruchomiono połączenie z Darłowem. Wagon spalinowy (SA103-010) przekazany przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, kursował jednakże do grudnia 2011 roku. Ze względów ekonomicznych kolejowe połączenie z Darłowem zlikwidowano. Od momentu uruchomienia tej linii pociągi w kierunku Darłowa odchodziły zawsze z peronu pierwszego, krótszego od dwóch pozostałych.

W kwietniu 1896 roku rozpoczęto budowę powiatowej kolei wąskotorowej (szerokość 750 mm) ze Sławna do Polanowa, Żydowa, Gołogóry. 21 grudnia 1897 roku oddano do użytku trasę Sławno – Polanów, 29 maja 1898 roku odcinek Polanów – Żydowo, a 1 listopada 1898 roku Żydowo – Gołogóra. Siecią zarządzała Sławieńska Kolej Powiatowa (niem. Schlawer Kreisbahn, SchKB). Na trasie długości blisko 60 km systematycznie odbywał się ruch pasażerski i towarowy. Trasę obsługiwało pięć lokomotyw; trzy typu 3/3 gek. Tender-Lokomotiven (o numerach 2, 3, 4) zakupiono w latach 1897/98, dwie pozostałe typu 4/5 gek Tender-Lokomotiven zakupiono w 1901 i 1904 roku. W 1925 roku sejmik powiatowy podjął decyzję o przebudowie wąskotorówki na linię normalnotorową (szerokość 1435 mm), 21 grudnia 1934 roku oficjalnie otwarto nowe połączenie w kierunku Polanowa i Gołogóry. Przebudowana linia biegła nieco inną trasą niż wąskotorówka, pominięto stację Pomiłowo (Marienthal) i stację Ugacie (Ujatzthal). Pociąg w kierunku Kosierzewa jechał teraz przez Kwasowo (Quatzow), dziś nasypem dawnej linii w kierunku Kwasowa biegnie aleja 11 Listopada (Osiedle im. Dzieci Wrzesińskich). Połączenie zlikwidowano i rozebrano w 1945 roku, infrastrukturę wywieziono w głąb ZSRR[3]. Sławieńską Kolej Powiatową obsługiwał dworzec pomocniczy – Schlawe Kleinbahnhof, pociągi odjeżdżały w kierunku Kosierzewa i Polanowa z peronu nr 4, którego pozostałości wraz z odcinkiem torowiska nadal są zachowane.

W 1905 roku rozpoczęto prace przy budowie linii kolejowej Sławno – Ustka. Oficjalnie otwarcie linii nastąpiło 18 sierpnia 1911 roku. Linia została zlikwidowana po zakończeniu II wojny światowej, a tory rozebrane przez wojska radzieckie. Do dzisiaj zachował się nasyp ziemny i wiadukty w bardzo złym stanie technicznym. Wiadukt na ulicy Morskiej, w obrębie miasta Sławno, został ostatecznie rozebrany w kwietniu 2011 roku, podczas przebudowy drogi wojewódzkiej nr 205 prowadzącej ze Sławna do Darłowa.

Budynek dworca kolejowego w Sławnie wybudowano w 1869 roku. Obiekt o powierzchni prawie 1500 m² obsługiwał wzrastający ruch podróżnych. Na stacji funkcjonowało trzynaście torów kolejowych oraz jeden tor przy rampie i jeden tor dostawczy z kozłem oporowym.

Po II wojnie światowej obiekt przeszedł w ręce Polskich Kolei Państwowych. Wewnątrz budynku dworca umiejscowione były trzy kasy biletowe i przechowalnia bagażu oraz dyspozytornia PKS. Hol główny połączony jest korytarzem wewnętrznym z barem szybkiej obsługi. Obiekt pełnił również inne funkcje publiczne. W piwnicach, do lat 60. XX wieku, funkcjonowała łaźnia miejska, później magazyny sprzętu obrony cywilnej. Na pierwszym piętrze znajdowały się biura PKP, z czasem zamienione na pomieszczenia mieszkalne. W innych częściach dworca umieszczano punkty usługowo-handlowe.

W 1991 roku zamknięto połączenie z Darłowem. Uruchomiono je ponownie w czerwcu 2005 r., jednak na trasie nie ma przewodów trakcyjnych. W 2011 roku połączenie zostało ponownie zlikwidowane.

Od kwietnia 2011, do stycznia 2012 roku dworzec został zrewitalizowany[4]. Zabytkowy dworzec w Sławnie to pierwszy w województwie zachodniopomorskim dworzec, który został zmodernizowany przez PKP SA w ramach programu rewitalizacji dworców kolejowych. Modernizacja współfinansowana była z budżetu państwa. Prace budowlane rozpoczęły się w kwietniu 2011 roku i objęły m.in. naprawę dachu, gruntowne wyczyszczenie elewacji, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, budowę nowych przyłączy i wymianę wszystkich instalacji wewnętrznych. Wyremontowane zostały wnętrza obiektu, sanitariaty, które przystosowano dla potrzeb osób niepełnosprawnych, bufet, poczekalnia i punkty kasowe. Modernizacja objęła także teren przydworcowy: wybudowano plac zabaw dla dzieci, wiatę dla rowerów oraz wiatę dla busów. Wyremontowano plac z parkingiem i stanowiskami dla autobusów.Odnowiony dworzec oficjalnie oddano do użytku 5 stycznia 2012 roku.

Połączenia

Przypisy

  1. Wykaz stacji pasażerskich wraz z ich kategoryzacją oraz określeniem dostępności do obiektu, l.p. 408
  2. Największe i najmniejsze stacje w Polsce. W: utk.gov.pl [on-line]. [dostęp 2019-12-18].
  3. J. Sroka, Szkice Sławieńskie. Ludzie. Wydarzenia. Miejsca. Obiekty, Sławno 2007, s. 90-94.
  4. Sławno: Otworzono odremontowany dworzec PKP. dziennikbaltycki.pl, 6 stycznia 2012.

Bibliografia

  • Archiwum Urzędu Miejskiego w Sławnie.
  • P.Konarski Dworzec w Sławnie, „Spotkania z Zabytkami” 2003, nr 1, s. 32.

Linki zewnętrzne

Sławno
Linia 202 Gdańsk Główny – Stargard (158,230 km)
BSicon KBHFl.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
Wrześnica
odległość: 9,174 km
BSicon BHFq.svg
odległość: 8,987 km
Linia 418 Korzybie – Darłowo (15,578 km)
BSicon exKBHFl.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
Pomiłowo
odległość: 2,901 km
BSicon BHFq.svg
odległość: 6,092 km
Linia Sławno – Ustka (0,0 km)
BSicon KBHFl.svg
odległość: 7,9 km
Linia Sławno – Gołogóra (0,0 km)
BSicon KBHFl.svg
odległość: 4,2 km
Linia Sławno – Kosierzewo (0,0 km)
BSicon KBHFl.svg
odległość: 3,5 km

Media użyte na tej stronie

West Pomeranian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of West Pomeranian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 54.65 N
  • S: 52.58 N
  • W: 13.95 E
  • E: 17.10 E
BSicon KBHFl.svg
head station, track to the left
BSicon KBHFaq.svg
head station, track to the left
BSicon STRq.svg
Straight line aqross (according to naming convention, name + modifier)
BSicon BHFq.svg
station at track aqross
BSicon KBHFr.svg
head station, track to the right
BSicon KBHFeq.svg
head station, track to the right
BSicon exKBHFr.svg
ex terminal station, track to the right
Dworzec kolejowy w Sławnie.jpg
Autor: Promocjaslawno, Licencja: CC BY-SA 3.0
Dworzec kolejowy w Sławnie.Wejście główne.
BSicon exKBHFl.svg
ex terminal station, track to the left
Sławno location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 4.0
Mapa Sławna, Polska
Sławno.Railway station.Renovation 2011.jpg
Autor: Daniel Naczk, Licencja: CC BY-SA 3.0
Sławno.Dworzec kolejowy z 1869 roku podczas remontu.2011.08.05.
Sławno.Railway station.jpg
Autor: Daniel Naczk, Licencja: CC BY-SA 3.0
Sławno.Budynek dworca kolejowego z 1869 roku. Widok od strony peronów.
Powiat sławieński location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa powiatu sławieńskiego, Polska
Dworzec PKP w Sławnie.jpg
Autor: Promocjaslawno, Licencja: CC BY-SA 3.0
Dworzec PKP w Sławnie
Dworzec kolejowy w Sławnie. Widok od strony peronów.jpg
Autor: Promocjaslawno, Licencja: CC BY-SA 3.0
Dworzec kolejowy w Sławnie. Widok od strony peronów