Sławomir Bukowski

Sławomir Ireneusz Bukowski
Data urodzenia

1956

profesor nauk ekonomicznych
Specjalność: ekonomia
Alma Mater

Politechnika Świętokrzyska

Doktorat

1986-12-17 17 grudnia 1986(dts)ekonomia
Uniwersytet Warszawski

Habilitacja

2004-11-29 29 listopada 2004(dts)ekonomia
Akademia Ekonomiczna w Krakowie

Profesura

17 lipca 2013

nauczyciel akademicki
Uczelnia

Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu

Wydział

Nauk Ekonomicznych i Prawnych

Stanowisko

profesor zwyczajny

Okres zatrudn.

od 1979

Dziekan
Wydział

Ekonomiczny PRad

Okres spraw.

2008–2012

Poprzednik

prof. dr hab. inż. Jerzy Żuchowski

Następca

dr hab. Jan Bednarczyk

Prorektor ds. rozwoju kadry i współpracy z zagranicą
Uczelnia

Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu

Okres spraw.

od 2012

Poprzednik

prof. dr hab. inż. Wojciech Blajer

Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi Medal Złoty za Długoletnią Służbę Medal Komisji Edukacji Narodowej

Sławomir Ireneusz Bukowski (ur. 1956) – polski ekonomista i nauczyciel akademicki, profesor zwyczajny oraz prorektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu, profesor nauk ekonomicznych.

Życiorys

W 1979 ukończył studia magisterskie na Wydziale Ekonomicznym w Radomiu Politechniki Świętokrzyskiej. 17 grudnia 1986 na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, na podstawie rozprawy Kooperacja przemysłowa Polski z krajami RWPG, uzyskał stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii. Natomiast 29 listopada 2004 na Wydziale Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych Akademii Ekonomicznej w Krakowie, na podstawie rozprawy Teoretyczne podstawy i realizacja unii monetarnej krajów członkowskich Wspólnot Europejskich. Szanse i zagrożenia dla Polski, uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii. W 2011 wydana została jego książka profesorska pt. Międzynarodowa integracja rynków finansowych. 17 lipca 2013 został mu nadany tytuł naukowy profesora nauk ekonomicznych. Odbył staże naukowe w The Vienna Institute for International Economic Studies (Austria, 1984) oraz na Uniwersytecie Moskiewskim (Rosja, 1988).

1 października 1979 podjął pracę na Wydziale Ekonomicznym Politechniki Świętokrzyskiej, w ośrodku radomskim (po jego usamodzielnieniu – Wyższa Szkoła Inżynierska i Politechnika Radomska, a obecnie Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny). W latach 1987–1988 był zastępcą dyrektora Instytutu Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Inżynierskiej. Od 1996 do 2002, przez dwie kolejne kadencje, pełnił funkcję prodziekana na Wydziale Ekonomicznym Politechniki Radomskiej, a w latach 2008–2012, przez jedną kadencję, był dziekanem tego wydziału. W 2012 został wybrany prorektorem ds. rozwoju kadry i współpracy z zagranicą na czteroletnią kadencję.

Do 2006 pracował w Katedrze Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Integracji Gospodarczej Wydziału Ekonomicznego Politechniki Radomskiej, której kierownikiem był prof. Józef Misala. 1 września 2006 został kierownikiem zainicjowanej przez siebie na tym wydziale Katedry Biznesu i Finansów Międzynarodowych, którą kieruje do chwili obecnej. Pracował także w innych polskich uczelniach: w Prywatnej Wyższej Szkole Ochrony Środowiska w Radomiu – Wydział Ochrony Środowiska, w Wyższej Szkole Finansów i Bankowości w Radomiu (obecnie Radomska Szkoła Wyższa) – Wydział Ekonomiczny oraz w Wyższej Szkole Handlowej im. Bolesława Markowskiego w Kielcach – Wydział Zamiejscowy w Tarnobrzegu, a także na kilku uczelniach europejskich w ramach programu Erasmus

Jego dorobek naukowy (również współautorstwo) zawiera się w ponad 150 publikacjach naukowych krajowych i zagranicznych (w tym na liście filadelfijskiej). Jest także autorem lub współautorem ponad 150 ekspertyz biznesowych. Jego zainteresowania naukowe skupiają się głównie wokół międzynarodowych stosunków gospodarczych oraz rynków finansowych.

W latach 80. i 90. ubiegłego wieku, równocześnie z działalnością naukową i dydaktyczną, pracował w przemyśle państwowym i sektorze prywatnym, jako specjalista, główny księgowy, doradca i prezes zarządu. Włada językiem angielskim i rosyjskim.

Członkostwa w organizacjach

Nagrody i odznaczenia

Bibliografia

Linki zewnętrzne

  • Sławomir Bukowski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2013-03-05].

Media użyte na tej stronie