Potok Pszczółki
Dorobek medalowy
Mistrzostwa Europy U-16
brązNRD 1990

Sławomir Wojciechowski (ur. 6 września 1973 w Gdańsku) – polski piłkarz występujący na pozycji pomocnik, były czterokrotny reprezentant Polski, brązowy medalista Mistrzostw Europy U-16 z 1990. Grał m.in. w Lechii Gdańsk, której jest wychowankiem, Zawiszy Bydgoszcz, GKS Katowice, FC Aarau, Bayernie Monachium, RKS Radomsko, Victorii Kolonia i Olimpii Grudziądz. Mało znanym faktem jest, że wraz z Bayernem Monachium triumfował w Lidze Mistrzów 2000/01.

Na początku stycznia 2000 roku Wojciechowski za kwotę 1,5 miliona marek przeniósł się ze szwajcarskiego FC Aarau do Bayernu Monachium, podpisując dwuipółletni kontrakt z mistrzem Niemiec. W klubie zadebiutował 12 lutego 2000 w wyjazdowym meczu ligowym przeciwko SpVgg Unterhaching (wygrana 2:0), zmieniając w ostatniej minucie Paulo Sérgio. W tym samym sezonie (1999/2000) wystąpił także w rozgrywkach Pucharu Niemiec (półfinałowe zwycięstwo z Hansą Rostock 3:2) oraz grupowym spotkaniu 2. rundy Ligi Mistrzów z Dynamem Kijów (porażka 0:2). 8 kwietnia w domowym meczu z SSV Ulm 1846 strzelił swego jedynego gola w Niemczech, ustalając wynik potyczki na 4:0. Sezon zakończył jako mistrz Niemiec oraz zdobywca Pucharu Niemiec.

Latem 2000 roku wystąpił w finale Pucharu Ligi Niemieckiej (1 sierpnia), w którym Bayern pokonał Herthę 5:1. Oprócz tego, w sezonie 2000/01 zagrał jeszcze tylko w spotkaniu 1. rundy Pucharu Niemiec (26 sierpnia 2000 przeciwko FC Schönberg 95, wygrana 4:0), zastępując na ostatnich 6 minut Mehmeta Scholla. Był to jego ostatni występ podczas 1,5-rocznego pobytu w Bayernie. W sezonie 2000/2001 nie wystąpił w ani jednym spotkaniu Bundesligi, gdzie Bayern sięgnął po tytuł mistrzowski.

W sezonie 2000/01 roku wraz z Bayernem Monachium został triumfatorem Ligi Mistrzów. W tej edycji nie rozegrał ani minuty, ale znajdował się na liście zgłoszonych zawodników.

W sumie wystąpił w 7 meczach: trzech Bundesligi (64 minuty, 1 gol), dwóch Pucharu Niemiec (21 minut), jednym Ligi Mistrzów (90 minut) i finale Pucharu Ligi (90 minut).

Po zakończeniu sezonu został odsprzedany do FC Aarau.

Grając w reprezentacji juniorów, zdobył w 1990 brązowy medal Mistrzostw Europy do lat 16.

W drużynie seniorskiej debiutował 14 lutego 1997 roku w zespole prowadzonym przez Antoniego Piechniczka. Spotkanie rozegrał do 65 minut w którym to Reprezentacja Polski zremisował z Litwą 0:0. Ostatni mecz w barwach narodowych rozegrał 29 września 1997 za kadencji Janusza Wójcika w wygranym 2:0 spotkaniu z Reprezentacją Litwy. W spotkaniu tym wystąpili również Jerzy Brzęczek i Cezary Kucharski.

Życie osobiste

W Lechi Gdańsk debiutował mając 15 lat 7 miesięcy i 23 dni[7][8] jako namłodszy zawodnik w historii klubu. Po zakończeniu kariery zajął się szkoleniem młodzieży w Akademii Pomorskiej.

Syn Sławomira Wojciechowskiego, Kamil jest również piłkarzem.

Cytaty

"To bardzo dobry piłkarz, pod względem umiejętności nie miałem do niego zastrzeżeń, ale mentalnie nie był gotowy na Bayern. Brakowało mu genu zwycięzcy" Ottmar Hitzfeld[9]

1. Wirtualna Polska Media, Bundesliga. Sławomir Wojciechowski - pierwszy Polak w Bayernie. Nawet wygrał Ligę Mistrzów - WP SportoweFakty, sportowefakty.wp.pl, 18 września 2020 [dostęp 2022-02-22] (pol.).
  2. Polacy w Bayernie Monachium i FC Barcelona, Fakt24.pl, 5 maja 2015 [dostęp 2022-02-22] (pol.).
  3. Informacje o zawodniku: Sławomir Wojciechowski | 1992/93 PP, lechia.net [dostęp 2022-02-23].
  4. Sławomir Wojciechowski, Biblioteka Piłkarstwa Polskiego [dostęp 2022-02-22] (pol.).
  5. Piaskowe boisko, bramkarz, paru chłopaków do podawania piłek i strzelałem wolne, weszlo.com, 1 czerwca 2017 [dostęp 2022-02-22] (pol.).
  6. Portugalia - Polska 2:3, 27.05.1990, Biblioteka Piłkarstwa Polskiego [dostęp 2022-02-23] (pol.).
  7. 15-letni Sławomir Wojciechowski debiutował w Lechii (29.04.1989), LechiaHistoria.pl, 29 kwietnia 2016 [dostęp 2022-02-22] (pol.).
  8. Sławomir Wojciechowski, LechiaHistoria.pl [dostęp 2022-02-23] (pol.).
  9. Wirtualna Polska Media, W szkole pytali, ile zarabia. Tak żyje pierwszy Polak z Bayernu Monachium - WP SportoweFakty, sportowefakty.wp.pl, 21 lutego 2022 [dostęp 2022-02-22] (pol.).