Słowacko

Słowacko (cz. Slovácko, także Moravské Slovácko, Moravské Slovensko, pol. Słowacja Morawska) – czeski region etnograficzny zlokalizowany na południowym wschodzie Moraw, przy granicy ze Słowacją. Jest jednym z domniemanych możliwych miejsc powstania Państwa wielkomorawskiego. Centralnym miastem regionu jest Uherské Hradiště z Muzeum Słowacka.

Położenie

Na północy i północnym zachodzie ograniczona jest Chrzibami i Lasem Żdanickim, na południowym wschodzie grzbietem Białych Karpat, a na pograniczu czesko-słowackim biegiem rzeki Dyi. Rozpościera się na obszarze powiatu Uherské Hradiště, Hodonín oraz częściowo Brzecław i Zlin[1].

Etnografia

Charakterystyczna malatura budynków (Uherské Hradiště)

Region posiada bogate tradycje folklorystyczne – mieszkańcy mają korzenie zarówno czeskie, jak i słowackie, jednak przeważa kultura słowacka, co dotyczy zarówno strojów, zwyczajów, tradycji i lokalnej, bardzo charakterystycznej gwary. Jest to też region, którego unikalny folklor jest nadal żywy i kultywowany[2]. Na Słowacku utrzymywane są tradycje, które zostały wpisane do rejestru niematerialnego dziedzictwa kultury UNESCO – chodzi o imprezę ludową Pochód Królów, która odbywa się co roku w maju. Oprócz tego liczne są ludowe festiwale, np. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Strážnicy, Dolňácký festival w Hluku, czy Festiwal Wina w Bzencu. Ważnym wydarzeniem jest też wrześniowa Pielgrzymka św. Antoniego do Blatnicy[3].

Stroje ludowe

Stroje ludowe

Strój kobiecy charakteryzuje się mocno nakrochmalonymi rękawami, szeroką kryzą wokół szyi, jak również barwną czerwoną suknią. Na głowach kobiety noszą barwne tureckie chusty, których sposób wiązania jest zróżnicowany, w zależności od danej wioski. Mężczyźni noszą długie sukienne nogawice wpuszczone do wysokich skórzanych butów z cholewami. Istotna jest wyszywana płócienna koszula, a na niej bogato haftowana kordulka, czyli kamizelka[4].

Winiarstwo

W odróżnieniu od innych regionów Czech, gdzie preferowane jest piwo, na Słowacku najpopularniejszym napojem jest wino – tradycje winiarskie są tu bardzo rozwinięte. W większości wsi liczne są piwnice winne (sklepy) zbudowane w różnych epokach, częstokroć tworzące całe ulice, a w Prušánkach-Nechorach mają nawet nadbudowane partery i piętra[3].

Obiekty

Hýsly – piwniczka winna

Do najciekawszych historycznie i etnograficznie miejscowości regionu należą:

Przypisy

  1. Ludmila SEČKOVÁ, Slovácko a moravští Slováci: Pokus o vymezení pojmu, Ołomuniec, 2007, Diplomová práce. Univerzita Palackého v Olomouci, Přírodovědecká fakulta, Katedra geografie. Vedoucí práce Miloš Fňukal, s. 18.
  2. Wiadomości Turystyczne, Slovácko wabi turystów folklorem.
  3. a b c Sławomir Adamczak, Katarzyna Firlej, Czechy, Pascal, Bielsko-Biała, 2004, s. 359–361, ​ISBN 83-7304-274-1​.
  4. Morawy i Śląsk, SLOVÁCKO – REGIONY ETNOGRAFICZNE I STROJE LUDOWE.
  5. Turistický atlas Česko wraz z treścią turystyczną, SHOCart, Vizovice, 2003, s.146-147,164-165.

Media użyte na tej stronie

Slovácká búda Uherské Hradiště - detail žudra.JPG
(c) Sloreb, CC-BY-SA-3.0
Slovácká búda Uherské Hradiště - detail
Jožka Uprka - Jízda králů ve Vlčnově.jpg
Obrázky Jožy Uprky na pohlednicích
Kroj 11 svobodní detail.jpg
Autor: Atillak, Licencja: CC BY-SA 3.0
Pohled na přední část slavnostního kroje svobodného páru z Moravského Slovácka (Slovácké slavnosti vína a otevřených památek v Uherském Hradišti 2011).
Hýsly - wine cellars 13.jpg
Autor:
Viktorie královská - květ.JPG This image is a work by Mercy.

When reusing, please credit me as: Mercy from Wikimedia Commons.

UserIconMail.svg I would appreciate being notified if you use my work outside Wikimedia.

Do not copy this image illegally by ignoring the terms of the license below, as it is not in the public domain. If you would like special permission to use, license, or purchase the image please contact me to negotiate terms.

More of my work can be found in my personal gallery.

, Licencja: CC BY-SA 3.0
Wine cellars, so-called "Búdy" in Hýsly, Hodonín district, Czech republic