SS-Heimwehr Danzig

SS-Heimwehr Danzig
Ilustracja
Historia
Państwo

 Wolne Miasto Gdańsk/
 III Rzesza

Sformowanie

sierpień 1939

Rozformowanie

kwiecień 1940

Dowódcy
Pierwszy

Hans-Friedemann Götze

Działania zbrojne
II wojna światowa
Organizacja
Dyslokacja

Gdańsk

Formacja

Waffen-SS

Rodzaj wojsk

piechota zmotoryzowana

SS-Heimwehr Danzig – niemiecka formacja wojskowa Waffen-SS działająca w latach 1939–1940.

Historia

Podczas wizytacji w czerwcu 1939 Wolnego Miasta Gdańska Reichsführer-SS Heinrich Himmler w czasie spotkania z Albertem Forsterem uznał, że miejscowe siły SS są za słabe i należy je wzmocnić. Wkrótce Senat Wolnego Miasta Gdańska za wiedzą władz III Rzeszy przegłosował wniosek o zorganizowaniu gdańskiej jednostki wojskowej pod pretekstem utworzenia własnych sił obronnych.

W rezultacie drogą morską w cywilnych ubraniach został przerzucony nielegalnie do Gdańska III batalion 4 Pułku SS Totenkopf, który stał się podstawą gdańskiej SS-Heimwehr. Wzmocniono go około 500 ochotnikami z Gdańska, pododdziałem przeciwpancernym (Panzerabwehr Lehrsturm der SS-Totenkopfstandarten) z Prettin w Saksonii oraz dywizjonem artylerii przeciwlotniczej z Prus Wschodnich. 18 sierpnia 1939 SS-Heimwehr Danzig była gotowa do działania. Tego dnia nastąpiło uroczyste wręczenie sztandaru, a następnie oficjalna defilada ulicami miasta. Od nazwiska dowódcy, SS-Obersturmbannführera Hansa-Friedemanna Götzego, był także zwany Batalionem „Götze”. SS-Heimwehr Danzig weszła w skład tzw. Brygady Ochotniczej gen. Friedricha Eberhardta (Grupa, Brygada Eberhardta)[1]. Posiadał znaczne walory bojowe ze względu na pełne zmotoryzowanie oraz dobre wyposażenie w broń ciężką i środki techniczne.

Dowództwo i skład

  • dowódca – SS-Obersturmbannführer Hans-Friedemann Götze
  • 1. Kompania – dowódca SS-Hauptsturmführer Karl Thier
  • 2. Kompania – dowódca SS-Obersturmführer Willy Bredemeier
  • 3. Kompania – dowódca SS-Hauptsturmführer Georg Braun
  • 4. Kompania – dowódca SS-Hauptsturmführer Erich Urbanitz
  • 5. Kompania – dowódca SS-Hauptsturmführer Otto Baier
  • 13. Kompania dział piechoty – dowódca SS-Hauptsturmführer Walter Schulz
  • 14. Kompania przeciwpancerna – dowódca SS-Hauptsturmführer Josef Steiner
  • 15. Kompania przeciwpancerna – dowódca SS-Obersturmführer Otto Leiner
  • dywizjon przeciwlotniczy
  • służby i tabory

Działania bojowe

II wojna światowa

SS-Heimwehr Danzig liczył w sumie ok. 1550 żołnierzy w dniu wybuchu wojny. Przeznaczenie bojowe jakie otrzymał polegało w głównej mierze na ataki z terytorium Wolnego Miasta Gdańsk na pozycje polskie. Oddział SS-Heimwehr Danzig uczestniczył też w zadaniach na potrzeby dokumentacji propagandowej[1].

Już część pododdziałów uczestniczyło 1 września 1939 w ataku na budynek Poczty Polskiej w Gdańsku. W późniejszych dniach brał udział w dwóch nieudanych atakach na polską placówkę na Westerplatte (1-2 i 4–5 września), ponosząc znaczne straty[2][1]. Według części źródeł wykonywał tylko działania zabezpieczające.

Jednakże głównie działanie bojowe skupiło jednostkę na Gdynię. 1 września od strony Sopotu zaczęła atakować tzw. Brygada Eberhardta, utworzona właśnie m.in. z oddziału SS-Heimwehr Danzig oraz dwóch pułków policji WMG przekształconych w piechotę. W drugim tygodniu walka grupy była wciąż kontynuowana na przedpolu portu w Gdyni, Orłowie i Kolibkach[2][1]. Dalej jednostka brała udział w walkach o Kępę Oksywską w okolicach Kazimierza[2][1].

Inna część jednostek SS-Heimwehr Danzig także w pierwszych godzinach wojny walczyła o zdobycie mostów w Tczewie i zajęcie miasta.

Po zakończeniu działań jednostka została podporządkowana Dywizji Pancernej Kempf. W październiku 1939 weszła w skład nowo powstałej 3 Dywizji Pancernej SS Totenkopf.

W okresie od października 1939 do kwietnia 1940 roku grupa 12 członków SS Heimwehr Danzig pod dowództwem SS-Obersturmführera Wilhelma Fasta brała udział w masowych mordach polskiej inteligencji w Lesie Szpęgawskim pod Starogardem Gdańskim[3].

Galeria

SS-Heimwehr Danzig
(c) Bundesarchiv, Bild 183-E10457 / CC-BY-SA 3.0
Wojska SS-Heimwehr Danzig przekraczają granicę polsko-gdańską w tle stojący niemieccy policjanci WMG, Kolibki, 14 września 1939[a]
Żołnierze niemieccy z SS-Heimwehr Danzig i policjanci 1. Pułk Policji Państwowej z WMG (tzw. Brygada Eberhardta) niszczą polski szlaban graniczny i godło Polski w Kolibkach, 14 września 1939[a]


Zobacz też

Przypisy

  1. a b c d e Tomasz Stempowski. Walka o Danzig. „Pamięć.pl”, s. 10-13, 2015. Warszawa: IPN. ISSN 2084-7319 (pol.). 
  2. a b c Piotr Celej: Obrona Orłowa we wrześniu 1939 roku (pol.). [dostęp 2022-02-07].
  3. Zbrodnia w Lesie Szpęgawskim. lasszpegawski.w.interia.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-04-22)]..

Uwagi

  1. a b Zdjęcia podpisywane są datą 1 września (również przez samego autora Hansa Sönnke) faktycznie wykonane zostały na potrzeby propagandowe do 14 września 1939 już po zajęciu Gdyni przez Niemców.

Bibliografia

  • 1939. Jak rozpętała się II wojna światowa. Wydanie specjalne tygodnika Polityka.

Media użyte na tej stronie

Flag of Germany (1935–1945).svg
National flag and merchant ensign of Germany from 1935 to 1945.
Granica-zrywanie godła.jpg
Granica Polski z Wolnym Miastem Gdańskiem ("Przejście graniczne Orłowo Kolibki" w Gdyni, po drugiej stronie Sopot Kamienny Potok). Żołnierze niemieccy niszczą polski szlaban graniczny i godło Polski. Rozpoczęcie II wojny światowej 1 Września 1939.
Atak na Polską Pocztę w Gdańsku 1.09.1939.jpg
Atak na Pocztę Polską w Gdańsku 1.09.1939 – samochód pancerny SS
SS Heimwehr Danzig.svg
Flag for the SS-Heimwehr Danzig, 1939, Waffen-SS.
Bundesarchiv Bild 183-E10457, Polen, Schlagbaum, deutsche Soldaten.jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 183-E10457 / CC-BY-SA 3.0
Dla celów dokumentacyjnych Niemieckie Archiwum Federalne często zachowywało oryginalny opis fotografii, który może być błędny, tendencyjny, przestarzały bądź politycznie skrajny. Info non-talk.svg
Polen, Schlagbaum, deutsche Soldaten

Zentralbild, II.Weltkrieg 1939-1945 Überfall der faschistischen deutschen Wehrmacht auf Polen am 1.9.1939. Nach der Besetzung der Freien Stadt Danzig durch die Faschisten am 1.9. geht die Landespolizei der Stadt Danzig im Verband mit der deutschen Wehrmacht über die Danzig-polnische Grenze auf der Straße Zoppot-Gdingen (Gdynia) vor. [Scherl Bilderdienst]

[Polenfeldzug, bei Danzig, Straße Zoppot-Gdingen.- Deutsche Soldaten beim Überqueren der deutsch-polnischen Grenze; hochgeklappter, unbeschädigter Schlagbaum mit polnischem Wappen

[aus Serie mit mehreren (gestellten) Motiven: (1) Bild 183-E10457, (2) Bil]