Sabiha Gökçen

Sabiha Gökçen
Sabiha Izzet Bej
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

22 marca 1913
Bursa, Imperium Osmańskie

Data i miejsce śmierci

22 marca 2001
Ankara, Turcja

Przebieg służby
Lata służby

1936–1955

Siły zbrojne

Roundel of Turkey.svg Tureckie Siły Powietrzne

Jednostki

1 pułk lotnictwa

Główne wojny i bitwy

Rebelia Dersim 1937

Sabiha Gökçen (ur. 22 marca 1913 w Bursie, zm. 22 marca 2001 w Ankarze) – turecka pilot wojskowa, pierwsza kobieta-lotnik biorąca udział w działaniach wojennych, jedna z trzynaściorga osób adoptowanych przez Mustafę Kemala Atatürka.

Życiorys

Według oficjalnej wersji była córką Mustafy Izzeta Beja i Hayriye Hanım. W czasie wizyty Mustafy Kemala Atatürka w Bursie w 1925 Sabiha, wówczas 12-latka, poprosiła o zgodę na rozmowę z przywódcą państwa i przekazała mu prośbę, aby mogła uczyć się w szkole z internatem. Atatürk wysłuchał opowieści Sabihy o trudnych warunkach, w których żyje jej rodzina i zdecydował się na jej adopcję. Zamieszkała w rezydencji prezydenta Turcji Çankaya w Ankarze, wraz z trójką pozostałych córek, adoptowanych przez Atatürka. Sabiha uczyła się w szkole w Çankaya, naukę kontynuowała w szkole dla dziewcząt Üsküdar w Stambule.

Adoptowane córki Mustafy Kemala Atatürka (druga z lewej Sabiha Gökçen)

W 1934 Sabiha otrzymała nazwisko Gökçen (należący do nieba). 5 maja 1935 uczestniczyła wraz z Atatürkiem w ceremonii otwarcia Szkoły Lotniczej Türkkuşu. Pokaz skoków spadochronowych tak zafascynował młodą kobietę, że zapragnęła podjąć naukę w szkole Türkkuşu. Od początku nauki bardziej od spadochroniarstwa interesowała ją nauka pilotażu. W 1936, za zgodą Atatürka, wstąpiła do Akademii Sił Powietrznych Turcji, zostając pierwszą w historii Turcji kobietą pilotującą samoloty wojskowe. W 1937 odbywała służbę wojskową w 1. pułku lotniczym, stacjonującym w bazie Eskişehir. Wtedy też wzięła udział w operacji wojskowej przeciwko powstańcom kurdyjskim (Rebelia Dersim), zrzucając bomby na powstańców. Za udział w operacji została wyróżniona medalem przez Tureckie Towarzystwo Aeronautyczne.

W 1938 odbyła kilkudniową podróż po krajach bałkańskich, gdzie była witana z ogromnym zainteresowaniem. W tym samym roku rozpoczęła pracę instruktora w szkole lotniczej Türkkuşu, którą kontynuowała do 1955.

W 1981 opublikowała wspomnienia Długie życie na ścieżce Atatürka, którą chciała uczcić setną rocznicę urodzin swojego przybranego ojca.

Pamięć

Imię Sabihy Gökçen nosi drugie pod względem wielkości lotnisko w Stambule – port lotniczy Stambuł-Sabiha Gökçen. Na opublikowanym w 1996 przez United States Air Force plakacie The 20 Greatest Aviators in History, Sabiha Gökçen została umieszczona jako jedyna kobieta.

Kwestia pochodzenia

W lutym 2004 dziennikarz Hrant Dink opublikował artykuł w wydawanym w Stambule piśmie „Agos” pt. Tajemnice Sabihy Hatun, sugerując ormiańskie pochodzenie Sabihy Gökçen. Doniesieniom tym zaprzeczyła jedyna żyjąca córka Atatürka - Ülkü Adatepe, według której Sabiha miała pochodzenie turecko-bośniackie (jej matka Hayriye była Bośniaczką).

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

RukiyeSabihaAfetZehra.jpg
Adopted daughters of Mustafa Kemal Atatürk; left to right: Rukiye (Erkin), Sabiha (Gökçen), Afet (İnan), and Zehra Aylin.
Roundel of Turkey.svg
Roundel of the Turkish Air Force.
Sabiha gokcen2.jpg
An photo of Sabiha Gokcen, first Turkish female aviator, date 1930s (Cropped for infobox)