Sabina Grabowska

Sabina Grabowska
Państwo działania

 Polska

Data i miejsce urodzenia

1973
Rzeszów

doktor habilitowany nauk prawnych
Specjalność: prawo konstytucyjne
Doktorat

2004 – prawo
UMCS

Habilitacja

2012 – prawo
UMCS

Dziekan Kolegium Nauk Społecznych Uniwersytetu Rzeszowskiego
Okres spraw.

1 października 2019

Sabina Grabowska (ur. 1973 w Rzeszowie[1]) – polska prawniczka, specjalizująca się w prawie konstytucyjnym, doktor habilitowana nauk prawnych, nauczycielka akademicka związana z Uniwersytetem Rzeszowskim[2]. Dziekan Kolegium Nauk Społecznych Uniwersytetu Rzeszowskiego od 1 października 2019[3].

Życiorys

Urodziła się w 1973 roku w Rzeszowie, gdzie ukończyła kolejno szkołę podstawową, a następnie I Liceum Ogólnokształcące im. ks. S. Konarskiego, gdzie w 1992 zdała egzamin maturalny, po czym podjęła studia na kierunku prawo na rzeszowskiej filii Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Studia ukończyła w 1997 roku zdobywając tytuł zawodowy magistra[4].

Bezpośrednio po ukończeniu studiów rozpoczęła pracę na stanowisku asystenta w Katedrze Agromarketingu Wydziału Ekonomii w Rzeszowie krakowskiej Akademii Rolniczej. Po połączeniu się Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie z filiami innych uczelni w tym mieście w Uniwersytet Rzeszowski w 2001 roku została zatrudniona Katedrze Agromarketingu na Wydziale Ekonomii tej uczelni. W roku kolejnym przeniosła się na Wydział Prawa, gdzie pracowała kolejno w Zakładach: Ustrojów Państw Europejskich, Komparatystyki Prawniczej oraz Komparatystyki i Informatyki Prawniczej[4]. W 2004 roku uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych na podstawie pracy pt. Instytucja inicjatywy ludowej w wybranych państwach europejskich. Studium prawno-porównawcze, napisanej pod kierunkiem prof. Wiesława Skrzydło[5]. Wraz z nowym stopniem naukowym otrzymała awans na stanowisko adiunkta. W 2009 roku przeniosła się do Katedry Politologii[4]. W 2012 roku Rada Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie nadała jej stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa o specjalności prawo konstytucyjne na podstawie rozprawy nt. Modele odpowiedzialności konstytucyjnej prezydenta we współczesnych państwach europejskich[6]. W tym samym roku została także profesorem nadzwyczajnym. W wyniku restrukturyzacji Uniwersytetu dziekan Kolegium Nauk Społecznych Uniwersytetu Rzeszowskiego od 1 października 2019 oraz kierownik Zakładu Systemów Politycznych i Medialnych w Instytucie Nauk o Polityce Uniwersytetu Rzeszowskiego[7].

Dorobek naukowy

Zainteresowania naukowe Sabiny Grabowskiej koncentrują się na zagadnieniach prawa konstytucyjnego, systemów politycznych, prawa wyborczego, form demokracji bezpośredniej, odpowiedzialności konstytucyjnej, procedur legislacyjnych w państwach europejskich oraz szeroko rozumianego porównawczego prawa ustrojowego. Jest autorką ponad 70 publikacji naukowych, w tym: monografii, rozdziałów w monografiach, artykułów naukowych oraz publikacji takich jak tłumaczenia, recenzje oraz sprawozdania[7]. Do najważniejszych jej publikacji należą[8]:

  • Prawo wyborcze na urząd prezydenta w państwach europejskich, Warszawa 2007.
  • Sądy konstytucyjne w wybranych państwach europejskich, Rzeszów 2008.
  • Zasady zmiany konstytucji w państwach europejskich, Warszawa 2008.
  • Formy demokracji bezpośredniej w wybranych państwach europejskich, Rzeszów 2009.
  • Formy odpowiedzialności konstytucyjnej w państwach europejskich, Toruń 2010.

Przypisy

  1. Data urodzenia na podstawie katalogu Biblioteki Narodowej w Warszawie [on-line] [dostęp: 10.12.2013]
  2. Dr hab. Sabina Grabowska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2013-12-10].
  3. Władze KNS UR. [dostęp 2019-10-01].
  4. a b c Curriculum Vitae dr Sabiny Grabowskiej, dostępne na stronie Uniwersytetu Rzeszowskiego.
  5. Instytucja inicjatywy ludowej w wybranych państwach europejskich. Studium prawno-porównawcze w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2013-12-10].
  6. Brak tytułu w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2013-12-10].
  7. a b Biografia Sabiny Grabowskiej na stronie Zakładu Systemów Politycznych i Medialnych Uniwersytetu Rzeszowskiego. politologia.ur.edu.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-24)]. [on-line] [dostęp: 01.10.2019]
  8. Dane na podstawie Biblioteki Uniwersyteckiej w Rzeszowie, stan na XII 2013 roku

Bibliografia

Media użyte na tej stronie