Sago

Pozyskiwanie sago z kłodziny
Skrobia uzyskana z palmy sagowej
Podpłomyki z mączki sagowej i wody

Sago – rodzaj mączki (skrobi) wyrabianej z wnętrza palmy sagowej Metroxylon sagu i niektórych sagowców[1]. Stanowi podstawę wyżywienia ludności Nowej Gwinei i Moluków. W niektórych innych krajach tropikalnych jest ważnym, lecz nie podstawowym produktem żywnościowym.

Pozyskiwanie

Pień dorosłej rośliny ścina się, biały rdzeń rozdrabnia się i wypłukuje skrobię przy pomocy wody. Z jednej rośliny otrzymuje się od 200 do 400 kg rdzenia, z czego około 40% stanowi sago[2]. Papkę skrobiową przecedza się przez sito, krople skapują na gorącą blachę, tworząc okrągłe, twarde „ziarenka”, tzw. sago perłowe[3]

Wykorzystanie

Sago jest używane albo do pieczenia (podpłomyki) albo mieszane razem z wodą, w wyniku czego powstaje gęsta zawiesina gotowa do spożycia. Sago może też być mielone i używane w taki sposób jak mąka ze zbóż. Stosuje się także jako dodatek do zup. Sago zaleca się osobom z problemami żołądkowymi, gdyż jest bardzo lekkostrawne[2]. Skrobia z sago zawiera prawie wyłącznie węglowodany oraz małe ilości białka, witamin i niektórych minerałów.

Substytuty sago

Zamienniki sago bywają wyrabiane także z innych gatunków sagowców, głównie w rejonie Pacyfiku – przy czym jest to rzadziej spotykana forma, która ponadto różni się od sago wyrabianego z sagownicy zwyczajnej. Pozyskiwanie skrobi z sagowców może się wiązać z koniecznością specjalnej obróbki części roślin w celu usunięcia trucizn[4][5]. Główne gatunki:

Przypisy

  1. Michael G. Simpson: Plant Systematics. Amsterdam, Boston, London: Elsevier, 2010, s. 140-144. ISBN 978-0-12-374380-0.
  2. a b Jarmila Mladá, František Procházka: Atlas cizokrajných rostlin, str. 272
  3. a b Jens Rohwer:Atlas roślin tropikalnych, str. 40
  4. R. Antoszewski: Jak żywić się trucizną.. [dostęp 2012-03-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
  5. G. L. Laqueur, M. Spatz: Toxicology of Cycasin. [w:] Cancer Res November 1968 28:2262-2267 [on-line]. Symposium on Carcinogenesis of Plant Origin. [dostęp 2012-03-05].

Media użyte na tej stronie

Sago pancake Papua New Guinea.jpg
(c) I, Toksave, CC-BY-SA-3.0
a sago pancake made only with water and starch from the Sago palm - basic food for many people especially in parts of Papua New Guinea and parts of Indonesia. Photo made in East Sepik Province, Papua New Guinea
Sago Palm being harvested for Sago production PNG.jpg
(c) I, Toksave, CC-BY-SA-3.0
A Sago palm is "harvested" so that the starch can be used for Sago production, East Sepik Province, Papua New Guinea
Sagu-06 081122-4153 sim.JPG
Autor: Wibowo Djatmiko (Wie146), Licencja: CC BY-SA 3.0
The starch of sago palm (Metroxylon sagu); Simeulue, Indonesia