Salim Idris

Salim Idris
‏سليم إدريس‎
Ilustracja
W kwietniu 2013
generał brygady generał brygady
Data i miejsce urodzenia

1957
Al-Mubarakijja

Przebieg służby
Lata służby

od 1979

Siły zbrojne

Syria Armed Forces Emblem.svg Siły Zbrojne Syrii
 Wolna Armia Syrii

Główne wojny i bitwy

wojna domowa w Syrii

Salim Idris (ur. ok. 1957) – syryjski wojskowy, głównodowodzący Wolnej Armii Syrii od grudnia 2012.

Życiorys

Wykształcenie wojskowe odebrał w NRD, wykładał w Akademii Inżynierii Wojskowej k. Aleppo[1]. Generał armii syryjskiej, w lipcu 2012 zdezerterował i przyłączył się do opozycji w wojnie domowej w Syrii[1].

15 grudnia 2012 został wybrany na szefa sztabu Wolnej Armii Syrii (WAS) na przeprowadzonej w Turcji konferencji, której celem było zjednoczenie sił wojskowych syryjskiej opozycji wobec Baszszara al-Asada[2].

W lutym 2013 gen. Idris zwrócił się do USA z prośbą o pomoc wojskową dla dowodzonych przez siebie sił, zarówno w zakresie dostaw broni i sprzętu, jak i szkolenia syryjskich powstańców, pomocy humanitarnej oraz ochrony przed bronią chemiczną[3][4]. Wiosną tego samego roku domagał się również bardziej zdecydowanej reakcji USA na działania al-Asada, którego oskarżał o stosowanie broni chemicznej przeciwko swoim przeciwnikom[5]. Domagał się ustanowienia nad Syrią strefy zakazu lotów[4]. W końcu maja 2013, w czasie wizyty amerykańskiego senatora Johna McCaina w Syrii domagał się, by USA ustanowiły „strategiczną równowagę wojskową” między stronami konfliktu syryjskiego, zanim rozpoczęte zostaną jakiekolwiek rozmowy pokojowe. Stwierdził, że opozycja przystąpi do negocjacji z rządem dopiero po otrzymaniu dostaw broni (w tym przeciwlotniczej i przeciwczołgowej), która miałaby pozwolić na stawienie czoła siłom al-Asada wspieranym przez Rosję i Iran[6]. Domagał się czynnego wspierania powstańców przez USA poprzez uderzenia powietrzne na siły rządowe oraz na bojówki libańskiego Hezbollahu, które w bitwie pod Al-Kusajr wsparły siły rządowe[7]. Na początku czerwca stwierdził, że podczas gdy kraje zachodnie zastanawiają się nad udzielaniem umiarkowanej opozycji pomocy, w siłę rosną walczące niezależnie od niej przeciw al-Asadowi oddziały islamskich fundamentalistów[8]. Następnie zgodził się na udział antyasadowskiej opozycji w negocjacjach pokojowych ze stroną rządową pod warunkiem dymisji Baszszara al-Asada, osądzenia dowódców wojskowych i służb specjalnych, którzy kierowali represjami wobec ludności cywilnej oraz utworzenia rządu tymczasowego zdominowanego przez opozycję.

Program polityczny podległych mu struktur był umiarkowany[1][4][9][10]. Idris podkreślał, że pozyskaną z USA bronią nie będzie dzielił się z jednostkami muzułmańskich fundamentalistów i nie prowadzi razem z nimi skoordynowanych działań zbrojnych[4]. Zapowiadał także, że po zwycięstwie powstańców o demokratycznych poglądach mogliby oni współdziałać z siłami narodowymi (dawnymi przeciwnikami) w celu wyparcia z Syrii oddziałów islamistycznych[9]. Jego pozycja i znaczenie w szeregach opozycji syryjskiej zależało od uzyskiwanego przez niego wsparcia zachodniego oraz z krajów Zatoki Perskiej[1].

W grudniu 2013 zbrojne oddziały islamistyczne przejęły należące do Wolnej Armii Syrii magazyny z bronią w mieście Bab al-Hawa, leżącego w muhafazie Idlib. Broń składowana w magazynie pochodziła z amerykańskich dostaw, a sam atak na bazę zmusił gen. Idrisa do wyjazdu z kraju, najprawdopodobniej do Kataru[9]. Przejęcie magazynów stało się przyczyną zawieszenia przez USA i Wielką Brytanię wspierania syryjskiej umiarkowanej opozycji[11]. Według innych źródeł wojskowy udał się do Turcji, gdzie posiada dom[11]. W oficjalnym komunikacie dowodzonej przez niego formacji stwierdzono, że informacje o ucieczce dowódcy są fałszywe i mają na celu obniżenie morale jego żołnierzy, tymczasem gen. Idris w rzeczywistości znajduje się w północnej Syrii i nadal wykonuje swoje obowiązki[11]. Zaprzeczono również, jakoby Wolna Armia Syrii straciła kontrolę nad swoim magazynem broni, twierdząc, iż islamistyczni bojownicy z Frontu Islamskiego zostali zaproszeni do jego ochrony przed bojówkami związanymi z Al-Kaidą[11].

12 grudnia 2013 w wywiadzie dla CNN gen. Idris zadeklarował, że faktycznie przebywał w Katarze i Turcji, lecz wrócił nad syryjską granicę i jest w kontakcie z innymi dowódcami[12]. 13 grudnia 2013 WAS potwierdziła, iż Front Islamski wszedł w posiadanie karabinów i amunicji rozkradzionej z magazynów Bab al-Hawa. Jednocześnie zapewniono, iż gen. Idris negocjuje z Frontem Islamskim w kwestii warunków zwrotu broni[13]. 16 lutego 2014 Najwyższa Rada Wojskowa ogłosiła odwołanie generała Idrisa z zajmowanego stanowiska. Przyczynami jego dymisji była według komunikatu „zła dystrybucja broni”, „błędy i zaniedbania w czasie walk” oraz jego „oddalenie od trosk powstańców”. Jego następcą został generał Abd al-Ilah al-Baszir[14].

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Syrian revolution flag.svg
Syrian revolution flag
Syrian opposition flag
flag of National Coalition of Syrian Revolutionary and Opposition Forces
flag of Syrian interim government
flag of the Syrian National Army
Syria Armed Forces Emblem.svg
Emblem of the Syrian Armed Forces
Salim Idris Portrait.jpg
Autor: Dlayman12, Licencja: CC BY-SA 3.0
This is a picture of Brigadier General Salim Idris
Syria-Amid-sd.jpg
Autor: Jakednb, Licencja: CC BY-SA 3.0
Syrian Army rank of Amid