2004–2005Sint-Truidense VV22(3)
2005–2006FC Wiltz 7113(1)
W sumie:196(40)
1997–1998 Kamerun9(0)

Samuel Ipoua Hamben (ur. 1 marca 1973 w Douali) – kameruński piłkarz, występował na pozycji napastnika. posiada również obywatelstwo francuskie. Jest bratem Guya Ipouy, który również był piłkarzem. Wzrost: 183 cm, waga: 81 kg.

Życiorys

Swoją karierę rozpoczynał w OGC Nice. W 1992 roku zadebiutował w nim w Ligue 1. W sezonie 1996/1997 został zawodnikiem Torino Calcio. Rozegrał zaledwie 9 meczów i jeszcze w przerwie zimowej odszedł do austriackiego Rapidu Wiedeń. W Rapidzie grał przez półtora roku. Ipoua w 18 meczach strzelił 6 bramek, a także wziął udział w meczach Pucharu UEFA i zwrócił na siebie uwagę menedżerów z Ligue 1. Przeszedł do Toulouse FC, gdzie pozostał przez dwa lata.

W sezonie 2000/2001 przeniósł się do niemieckiego 1. FSV Mainz 05. Zadebiutował tam podczas zremisowanego 0:0 meczu ze Stuttgarter Kickers, natomiast pierwszego i jedynego gola w barwach klubu z Moguncji zdobył w meczu z FC St. Pauli, wyrównując wynik na 1:1 w 77 minucie (na boisko wszedł w przerwie). W sezonie 2001/2002 dość nieoczekiwanie znalazł zatrudnienie w klubie z Bundesligi, TSV 1860 Monachium. Debiutanckie 56 minut zaliczył podczas spotkania z 1. FC Kaiserslautern, przegranego 0:4. Gola na tym poziomie rozgrywek nie zdobył i ponownie wrócił do 2. Bundesligi. Trafił do LR Ahlen. W ciągu dwóch sezonów w tym klubie, wziął udział w 9 meczach, 2 razy trafiając do siatki rywala.

W roku 2004 wyjechał do Belgii, do Sint-Truidense VV, gdzie strzelił 3 bramki w 22 meczach. Później grał jeszcze w klubie z Luksemburga, FC Wiltz 71 a po sezonie zakończył karierę.

Wziął udział w Mistrzostwach Świata 1998, na których rozegrał z reprezentacją Kamerunu dwa mecze. Pierwszy, z Austrią, podczas którego został ukarany żółtą kartką w 31 minucie, a pół godziny później został zmieniony przez Josepha-Désiré Joba. Mecz zakończył się remisem 1:1. Drugim meczem była klęska z Włochami 0:3, a Ipoua został zmieniony, również przez Joba.