Sancho III Wielki

Sancho III Wielki
król Nawarry, hrabia Aragonii
ilustracja
Hrabia Aragonii
Okres

od 1000
do 1035

Poprzednik

Garcia II

Następca

Ramiro I (król)

Król Nawarry
Okres

od 1000
do 1035

Poprzednik

Garcia II

Następca

Garcia III

Dane biograficzne
Dynastia

Jimenez

Data urodzenia

992-996

Data śmierci

18 października 1035

Ojciec

Garcia II

Matka

Jimena Fernandez

Żona

Muniadona z Kastylii

Dzieci

Garcia III
Ferdynand I Wielki
Gonzalo Sánchez
Bernardo Sánchez z Nawarry
Ramiro I

Sancho III z Nawarry, zwany Wielkim (ur. 992-996, zm. 18 października 1035) był królem Nawarry od ok. 1000 oraz hrabią Aragonii. Syn Garcii II z Pampeluny i Jimeny Fernandez.

Sancho urodził się prawdopodobnie pomiędzy 992 a 996 rokiem. W dokumencie z 992 roku pojawia się po raz pierwszy imię jego matki, Jimeny Fernandez, jako żony króla Garcii II, lecz nie pojawia się w nim jeszcze wzmianka o Sancho. Z kolei w akcie przekazania willi Tercero do San Millán de la Cogolla pojawia się już Sancho jako królewski syn[1].

W 1004 objął tron, dziedzicząc Nawarrę, Aragonię, Sobrarbe i Ribagorzę. Mimo że był pierwszym chrześcijańskim monarchą, któremu udało się zjednoczyć tyle posiadłości hiszpańskich, zaprzepaścił – z dzisiejszego punktu widzenia – dzieło swojego życia, rozdzielając je na mniejsze domeny krótko przed śmiercią, by zapewnić ziemię każdemu ze swoich synów.

Wraz ze swoim siostrzeńcem, królem Alfonsem V z Leónu i hrabią Garcią Sanchezem z Kastylii, przeprowadził wspólny atak na Al-Mansura Ibn Abi Aamira (zmarłego w 1002, zwanego Almanzorem) i podbił terytoria na południu.

Stosunki między trzema chrześcijańskimi dziedzinami pogorszyły się po zabójstwie hrabiego Garcii w 1027. W ramach kroków wojennych, które nastąpiły po tym zdarzeniu, Sancho III najpierw atakował Kastylię, a następnie León. U szczytu swoich podbojów rozszerzył granice królestwa od Galicji na zachodzie do hrabstwa Barcelony na wschodzie oraz tytułował się Rex Hispaniarum, królem Hiszpanów.

Sancho ożenił się z Muniadoną, córką hrabiego Sancho I z Kastylii. Spłodził z nią czterech ślubnych synów:

Ze swoją kochanką – Sanchą de Aybar miał jeszcze jednego syna:

Przed śmiercią w 1035 Sancho podzielił swoje posiadłości pomiędzy synów. Ferdynand dostał Kastylię, Garcia – Nawarrę oraz kraj Basków, a Gonzalowi przypadła Sobrarba oraz Ribargorza. Nieślubny syn Ramiro otrzymał w spadku hrabstwo Aragonii, które potem przekształciło się w pełnoprawne królestwo.

Pochowany w klasztorze augustianów w dolinie Roncesvalles[2].

Przypisy

  1. Gonzalo Martínez Díez, Sancho III el Mayor: rey de Pamplona, Rex Ibericus, Marcial Pons Historia, 2007, ISBN 978-84-96467-47-7 [dostęp 2020-11-06] (hiszp.).
  2. Gustav Faber – Merowingowie i Karolingowie, PIW, Warszawa 1994, s. 166.

Media użyte na tej stronie

REF new (questionmark).svg
Autor: Sławobóg, Licencja: LGPL
Icon for missing references
Navarre Arms.svg
Autor: Ipankonin, Licencja: CC-BY-SA-3.0

Coat of arms the Kingdom of Navarre

Blazon: Gules, a cross, saltire, and orle of chains linked together Or, a centre point vert.
Sancho III el Mayor (Diputación Provincial de Zaragoza).jpg
Antso III.a Garzeitz Nagusia Iruñeko erregearen irudizko erretratua. Euskal Lurraldeak batu zituen lehen erregea izan zen, Nafarroako Erresuma gehien zabaldu zuena eta euskal lurraldeei inoizko zabalpen handiena eman zien erregea.