Sancy (diament)
Sancy – ponad 55-karatowy najczystszej wody diament indyjski.
Dostał się w XV w. do Europy, do rąk księcia Burgundii Karola Zuchwałego, który nigdy się z nim nie rozstawał (wierzył, że diament ten chroni go przed chorobami i ranami na polu bitwy). Gdy Karol Zuchwały zginął w bitwie pod Nancy, ciało jego zostało obrabowane przez jakiegoś żołnierza, który znaleziony kamień sprzedał za niewielką kwotę.
Kamień ten przechodził z rąk do rąk. Należał do króla Portugalii, później do barona Sancy (stąd nazwa), wreszcie do króla angielskiego Jakuba I. Król Jakub II uciekając do Francji zabrał kamień, a gdy miał kłopoty pieniężne sprzedał go kardynałowi Mazarin.
Później diament dostał się w posiadanie Ludwika XVI. W 1791 został oszacowany na przeszło milion franków. W 1792 r., w czasie rewolucji zaginął wraz z innymi klejnotami królewskimi.
Został odnaleziony w skarbcu hiszpańskim aż wreszcie został sprzedany rosyjskiemu księciu Demidowowi.
Obecnie stanowi własność Luwru.
Zobacz też
Media użyte na tej stronie
“Some large and famous diamonds”, an illustration from the Swedish encyclopedia
- 1: Great Mogul Diamond; 2 & 11: Regent Diamond; 3 & 5: Florentine Diamond; 4 & 12: Star of the South; 6: Sancy; 7: Dresden Green Diamond; 8: Koh-i-Noor, original cut (till 1852); 9: Hope Diamond; 10: Koh-i-Noor, current cut (since 1852)