Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej w Myszkowie

Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej
w Myszkowie
Distinctive emblem for cultural property.svg 1187/72 z dnia 2.08.1972[1]
kościół parafialny
sanktuarium maryjne
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Myszków

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Myszkowie

Wezwanie

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Położenie na mapie Myszkowa
Mapa konturowa Myszkowa, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiejw Myszkowie”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiejw Myszkowie”
Położenie na mapie powiatu myszkowskiego
Mapa konturowa powiatu myszkowskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiejw Myszkowie”
Ziemia50°32′26,0″N 19°21′41,3″E/50,540556 19,361472

Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej w Myszkowierzymskokatolicki kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny mieszczący się w Mrzygłodzie, dzielnicy Myszkowa, najstarsza świątynia w mieście.

Historia

Świątynia ufundowana i wybudowana przez ówczesnego dziedzica, kasztelana krakowskiego Stanisława Warszyckiego w roku 1683 na miejscu dawnej drewnianej. Budowla jest murowana z kamienia rodzimego, jednonawowa, orientowana z półkoliście zamkniętym prezbiterium, w stylu renesansowo-barokowym. W latach 1712-1736 rozbudowana - od strony północnej dobudowano kaplicę, pw. Matki Boskiej Różańcowej, ufundowaną przez ówczesnego proboszcza, księdza Pawła Wegrzynkowskiego. Zbudowana na rzucie prostokąta, o ściętych narożnikach. W XIX wieku świątynię zniszczył pożar, odnowiono ją na początku XX wieku.

Architektura i wyposażenie

W ciągu swego istnienia budowla zatraciła swój charakter architektoniczny. Barokowy ołtarz główny i trzy boczne są w stylu rokokowym, posiadają sklepienie kolebkowe z lunetami, kaplicę przykrywa kopuła z latarnią. Wewnątrz chrzcielnica w stylu barokowym i organy z początku XVIII wieku. Zachowały się lichtarze cynowe z XVII wieku oraz ornaty z tego okresu.

Obraz Matki Bożej Mrzygłodzkiej

Sanktuarium maryjne

Obraz Matki Bożej Mrzygłodzkiej namalował nadworny artysta malarz starosty sokolnickiego Brinskiego, o nazwisku Ciszewski w 1804 roku w miejsce zniszczonego, prawdopodobnie w czasie pożaru, otoczonego kultem obrazu Matki Boskiej Różańcowej. W 1986 biskup Stanisław Nowak dokonał renowacji kultu Matki Bożej, a świątynię ogłosił sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej.

Przypisy

Bibliografia

  • Myszków – plan miasta, Azymut – Wydawnictwo Kartograficzne, Łódź 2000, ISBN 83-88467-05-0.

Media użyte na tej stronie

Myszków location map.png
Autor: Smat, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map
Silesian Voivodeship location map2.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of en:Silesian Voivodeship with counties (powiats) and municipalities (gminas). Geographic limits of the map:
  • N: 51.1617 N
  • S: 49.2956 N
  • W: 17.8872 E
  • E: 20.0559 E
Myszków County location map02.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Myszków County with urbanized area highlighted. Geographic limits of the map:
  • N: 50.71 N
  • S: 50.49 N
  • W: 19.04 E
  • E: 19.65 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Our Lady of Mrzygłód.jpg
Autor: Jerzy Bereszko, Licencja: CC BY-SA 3.0
Icon on Our Lady of the Rosary of Mrzygłód, Myszków, Poland