Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim

Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy
kościół parafialny, sanktuarium
Ilustracja
Sanktuarium MBNP w Radzyniu Podlaskim
Państwo Polska
MiejscowośćRadzyń Podlaski
Wyznaniekatolickie
Kościółrzymskokatolicki
parafiaMatki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim
Kościół parafialny
• nadający tytuł
od 25 grudnia 1988
bp Jan Mazur
Przedmioty szczególnego kultu
Relikwieśw. Faustyny
Cudowne wizerunkiMatka Boska Nieustającej Pomocy – kopia Ikony Rzymskiej
Położenie na mapie Radzynia Podlaskiego
Mapa konturowa Radzynia Podlaskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy”
Położenie na mapie powiatu radzyńskiego
Mapa konturowa powiatu radzyńskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy”
Ziemia51°46′44,3″N 22°36′22,3″E/51,778972 22,606194
Strona internetowa

Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskimrzymskokatolicki kościół w Radzyniu Podlaskim, który jest świątynią parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

Historia

Pierwsze starania podjęte w celu budowy kościoła MBNP w Radzyniu Podlaskim miały miejsce w latach 70. XX wieku. Wtedy to duszpasterze i wierni, aby uprosić od ówczesnych władz komunistycznych pozwolenie na budowę świątyni, założyli Nieustającą Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Pozwolenia udzielono dopiero w 1983 roku. W 1985 roku, dzięki staraniom księdza prałata Witolda Kobylińskiego i ks. Henryka Hołoweńko, zaczęto pierwsze prace budowlane. 31 sierpnia 1986 roku biskup siedlecki Jan Mazur wmurował kamień węgielny pod budowę kościoła. Rok później została odprawiona pierwsza msza święta. Nowa parafia została erygowana dnia 25 grudnia 1988 r. Początkowo był użytkowany kościół dolny, który w surowym stanie został oddany do użytku. 24 października 1993 roku bp Jan Mazur, w asyście bpa Henryka Tomasika i bpa Wacława Skomorochy, dokonał uroczystego poświęcenia kościoła oraz namaszczenia jego ołtarza i ścian. W 1995 roku poświęcony został nowy obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy – kopia Ikony z Rzymu. Rok później poświęcono trzy dzwony noszące imiona Jan Paweł II, Jan Chrzciciel, św. Henryk. W czwartą rocznicę konsekracji kościoła zostały poświęcone organy piszczałkowe. W 2008 roku biskup ordynariusz diecezji siedleckiej wydał decyzję o zmianie tytułu świątyni na sanktuarium. Od 26 września 2011 roku kościół jest siedzibą dekanatu radzyńskiego. W 2010 roku w świątyni ustawiono drzwi, wykonane z brązu, które są jednymi z największych i najcięższych w Polsce.

Bibliografia

Linki zewnętrzne


Media użyte na tej stronie

Lublin Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lublin Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 52.35 N
  • S: 50.20 N
  • W: 21.52 E
  • E: 24.25 E
Radzyn podlaski kosciol.jpg
Autor: Jacek Karczmarz, Licencja: CC BY-SA 3.0
Kościół p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy