Sarangi

Technika paznokciowa w grze na sarangi
Anant Kunte - sarangi

Sarangiinstrument strunowy wywodzący się z subkontynentu indyjskiego. Składa się z 3 strun głównych, wykonanych z kozich jelit, oraz kilkunastu (do kilkudziesięciu) stalowych strun burdonowych[1]. Sarangi są znane a całym obszarze Indii, Nepalu i Pakistanu, lecz stanowią szczególnie ważny instrument w muzyce hindustańskiej popularnej na północy Półwyspu Indyjskiego. Jest to instrument wykorzystywany głównie w muzyce klasycznej, a także do akompaniamentu tablistom podczas ich solowych występów, bądź aktorom podczas przedstawień tanecznych (Kathak).

Technika gry

Na sarangi gra się małym smyczkiem. Ze względu na to, że sarangi nie posiadają progów, a na podstrunnicy umieszczone są struny burdonowe, stosuje się tzw. technikę paznokciową, wykorzystując skrócenie strun przy przesuwaniu paznokciem lewej ręki wzdłuż strun. Pozwala to na uzyskanie wielu płynnych tonów, z drugiej strony sprawia, że sarangi uchodzą za jeden z najtrudniejszych instrumentów pod względem koniecznych umiejętności technicznych[2].

Wątpliwości nazewnicze

W Nepalu pod nazwą sarangi znany jest zupełnie inny instrument smyczkowy zbliżony budową do bengalskiej sarindy. Nie posiada on strun burdonowych, nie stosuje w grze na nim techniki paznokciowej.

W Pendżabie popularna jest nieco mniejsza odmiana tego instrumentu, zwana ćhoti sarangi ("małe sarangi"), natomiast sarangi używane w Kaszmirze są jeszcze mniejsze i mają mniej strun[3].

Sarangi w Polsce

Jedną z nielicznych osób w Polsce grających na sarangi jest Maria Pomianowska, która studiowała ten instrument u Pandita Ram Narayana[4].

nepalskie sarangi

Przypisy

  1. Sarangi | Work of Art | Heilbrunn Timeline of Art History | The Metropolitan Museum of Art, www.metmuseum.org [dostęp 2017-11-26].
  2. about Sarangi – Historical & Info Sarangi stringed instrument, tablasitar.net [dostęp 2017-11-26] (ang.).
  3. Sarangi. W: Louis Frédéric: Słownik cywilizacji indyjskiej. Przemysław Piekarski (red.nauk.). Wyd. 1. T. 2. Katowice: Wydawnictwo Książnica, 1998, s. 208, seria: Słowniki Encyklopedyczne "Książnicy". ISBN 83-7132-370-0.
  4. Indialucia. [dostęp 2009-01-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-01-01)].

Zobacz też

Media użyte na tej stronie

Anant Kunte - sarangi - 01.jpg
(c) Joe Mabel, CC-BY-SA-3.0

Anant Kunte playing the sarangi, accompanying Shruti Sadolikar Katkar in a concert in the Ragamala series, Brechemin Auditorium, Music building, University of Washington, Seattle, Washington.

Image has been somewhat retouched, but nothing major.
Sarangi close-up crop.jpg
Autor: , Licencja: CC BY 3.0
Close-up of a sarangi being played by Surjeet Singh.
Sarangi from Nepal.jpg
Autor: researchin2use, Licencja: CC BY 2.0
Bhim Bahadur plays the traditional sarangi made from bamboo, Nepal