Schoellerowie
Schoellerowie – ród przedsiębiorców niemieckich, wzmiankowanych po raz pierwszy w wieku XII. Związani z Nadrenią, w XVI wieku rozwijali tam hutnictwo w górach Eifel, a od XVIII wieku w Düren zajmowali się włókiennictwem.
Posiadali także majątek na Śląsku: Heinrich Leopold Schoeller kupił w 1849 we Wrocławiu przędzalnię czesankową (przy dzisiejszej ulicy Sikorskiego), a później także inne przedsiębiorstwa tak w mieście lub w na jego obrzeżach (wśród nich cukrownie – Klecina, Muchobór, Różanka), jak i poza nim (m.in. w Bardzie Śląskim, Janowicach W. i Młynowie mieli papiernie, a w Marszowicach, Polanowicach, Stabłowicach, Strachowicach, Piskorzynie – niektóre z licznych majątków ziemskich). Zarządzał nimi najpierw Rudolf Schoeller, który w 1867 przekazał je swemu bratu Leopoldowi Philippowi Eberhardowi. Po 1945 posiadłości Schoellerów w Polsce zostały przejęte przez państwo. Część ich przedsiębiorstw znajdująca się w Niemczech działa do czasów współczesnych (m.in. Schoeller’sche Kammgarnspinnerei w Eitorf).
Dla rodziny Schoellerów należała do 1945 wybudowana w 1906 willa przy wrocławskiej ulicy Powstańców Śląskich 204, zaprojektowana w konwencji późnego historyzmu z elementami klasycystyczno-barokowymi, w której po 1945 zlokalizowana była wrocławska Wyższa Szkoła Muzyczna (dzisiejsza Akademia Muzyczna). Od 2010 mieści się tu hotel Platinum Palace.
Bibliografia
- Encyklopedia Wrocławia, Wrocław 2000, str. 743 i 895, ISBN 83-7023-749-5
- "Słodka tajemnica wielkiego biznesu", gazeta.pl, 23.6.2006
Linki zewnętrzne
Media użyte na tej stronie
Autor: Foobarbaz, Licencja: CC BY-SA 3.0
Willa Schoellera przy ulicy Powstańców Śląskich nr 204 we Wrocławiu.
Leopold Schoeller (1792-1884) gründete 1842 mit seinen Söhnen in Düren die Tuchfabrik Schoeller u. Söhne, deren Fabrikate bald Weltruf hatten und auf den großen internationalen Ausstellungen höchste Auszeichnungen erhielten. 1854 ging aus diesem Unternehmen die Teppichfabrik von Gebrüder Schoeller hervor