Schwarze Pumpe

Elektrownia zasilana węglem brunatnym w Schwarze Pumpe
Pomnik Czarnej pompy

Schwarze Pumpe (dolnołużycki Carna Plumpa) – dzielnica miasta Spremberg położona w niemieckim kraju związkowym Brandenburgia w powiecie Spree-Neisse.

Historia

Pierwsze wzmianki o miejscowości można znaleźć w kronice z 1852, opublikowanej przez miasto Hoyerswerda. Według niej około kwadrans drogi od Hoyerswerdy miała znajdować się restauracja, gospoda „Zur Schwarze Pumpe”. Na mapie z 1880 roku widoczna jest, choć trudna do rozpoznania „miejscowość” Schwarze Pumpe z ledwo widocznymi zabudowaniami w postaci wspomnianej restauracji oraz dwóch murowanych budynków.

Nazwa miejscowości może pochodzić od wyżej wymienionej gospody lub od legendy która mówi, że w czasie wojny trzydziestoletniej elektor brandenburski Fryderyk Wilhelm, chcąc ukryć się przed wrogami, przyjechał do gospody i kazał pomalować pompę na czarno – dawny symbol ognia – co miało ponoć skutecznie odstraszyć najeźdźców.

Ze względu na rosnącą industrializację i rozbudowę wokół karczmy pojawiała się nazwa „Pompa kolonia” należąca do miasta Spremberg. Już w 1908 roku kolonia miał już pierwsze pokolenie, które rozpoczęło naukę w miejscowej szkole. W 1918 została podłączona pierwsza linia telefoniczna. W 1916 (inne źródła podają 1920/22) spłonęła karczma. W późniejszym okresie kolonia rosła w siłę, powstawały nowe budynki mieszkalne i usługowe, miejscowość rozrastała się wzdłuż drogi do Sprembergu. Głównym pracodawcą w tym czasie była kopalnia węgla brunatnego „Briggita” w Spreetal w pobliżu Schwarze Pumpe. W połowie lat trzydziestych było już 111 domów. Liczba ludności w 1937 wynosiła 623 osoby.

II wojna światowa

Schwarze Pumpa stała się polem walki frontu polsko-radzieckiego z nieustępliwą obrona niemieckich jednostek ciężkich. Zabudowania miejskie w czasie II wojny światowej zostały mocno uszkodzone.

1946–2001

W 1949 w Schwarze Pumpe został wzniesiony pomnik ku czci 108 poległych w walce żołnierzy radzieckich.

Na podstawie decyzji Rady Ministrów z dnia 23 czerwca 1955 rozpoczęto modernizację kopalni węgla brunatnego, która miała służyć powstającym w przyszłości elektrowniom. Wraz z końcem NRD przestarzały sprzęt z kopalni był stopniowo wycofywany z użycia i zastępowany nowym bardziej rozwiniętym technologicznie, aby kopalnia mogła zaspokoić potrzeby jednej z najnowocześniejszych w Europie elektrowni zasilanych węglem brunatnym. Elektrownia ta powstała w latach 1992/1993.

Zobacz też

  • Miasta Niemiec
  • Niemcy
  • Łużyce Dolne

Media użyte na tej stronie

Gedenkstein Gasthof Schwarze Pumpe.JPG
Autor: SeptemberWoman, Licencja: CC BY-SA 3.0
Gedenkstein für den ehemaligen Gasthof an der Dresdener Chaussee in Schwarze Pumpe, Ortsteil von Spremberg
Vattenfall Kraftwerk Schwarze Pumpe.JPG
(c) I, SPBer, CC BY 2.5
Kraftwerk Schwarze Pumpe (Vattenfall), Spremberg, Land Brandenburg, Deutschland