Sclerophrys camerunensis

Sclerophrys camerunensis
(Parker, 1936)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

płazy

Rząd

płazy bezogonowe

Podrząd

Neobatrachia

Rodzina

ropuchowate

Rodzaj

Sclerophrys

Gatunek

Sclerophrys camerunensis

Synonimy

Bufo camerunensis Parker, 1936
Amietophrynus camerunensis (Parker, 1936)

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Sclerophrys camerunensisgatunek płaza z rzędu płazów bezogonowych.

Obecnie umieszczany w rodzaju Sclerophrys[2], rzadziej w rodzaju Bufo, jako należący do którego go pierwotnie opisano[1].

Występowanie

Gatunek posiada rozległy zasięg występowania w środkowej Afryce. Zahaczając o południowo-wschodnią Nigerię nie przekracza znacznie jej granicy z Kamerunem, w przypadku którego pokrywa całą południową część kraju. Zajmuje całe wybrzeże atlantyckie, rozstając się z nim dopiero w południowym Gabonie i siła rzeczy pokrywając całe niewielki terytorium Gwinei Równikowej. Granica ukośnie w kierunku południowy zachód-północny wschód, przebiegając od Gabonu przez północne Kongo i Demokratyczną Republikę Konga, gdzie zawraca i kieruje się na południowy wschód, następnie znowu zmienia kierunek i wraca w kierunku północnym, a następnie zachodnim. W rezultacie duży obszar należący do Demokratycznej Republiki Konga i większa część północnego Konga bez małego paska leżącego przy granicy z Republiką Środkowoafrykańską stanowią regiony zamieszkane przez Sclerophrys camerunensis. Wymienić należy jeszcze południowo-zachodni obszar Republiki Środkowoafrykańskiej, w którym północna granica zasięgu biegnie w kierunku Kamerunu[1][3]. Występowanie płaza w takich państwach, jak Tanzania i Kongo, nie zostało potwierdzone[1].

Siedlisko tego zwierzęcia to lasy i wtórny busz[1].

Rozmnażanie

Osobniki tego gatunku rozmnażają się w wodach stojących: w jeziorach, sadzawkach, ewentualnie w strumykach o bardzo powolnym nurcie[1].

Status

Pomimo że stworzenie to jest pospolite, nie wiadomo, jakie są tendencje liczebności populacji[1].

Zniszczenie i utrata środowiska naturalnego stwarza zagrożenie dla istnienia tego przedstawiciela ropuchowatych[1].

Przypisy

  1. a b c d e f g h IUCN SSC Amphibian Specialist Group, Sclerophrys camerunensis, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] [dostęp 2009-07-07] (ang.).
  2. Annemarie Ohler i Alain Dubois. The identity of the South African toad Sclerophrys capensis Tschudi, 1838 (Amphibia, Anura). „PeerJ”. 4: e1553, 2016. DOI: 10.7717/peerj.1553. (ang.). 
  3. IUCN SSC Amphibian Specialist Group, Sclerophrys camerunensis, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] [dostęp 2016-01-21] (ang.).

Media użyte na tej stronie

Status iucn3.1 LC pl.svg
Autor: unknown, Licencja: CC BY 2.5
Wikispecies-logo.svg
Autor: (of code) -xfi-, Licencja: CC BY-SA 3.0
The Wikispecies logo created by Zephram Stark based on a concept design by Jeremykemp.