Scoliocentra nigrinervis

Scoliocentra nigrinervis
(Wahlgren, 1918)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

muchówki

Podrząd

muchówki krótkoczułkie

Infrarząd

muchówki łękoryse

Nadrodzina

Sphaeroceroidea

Rodzina

błotniszkowate

Podrodzina

Heleomyzinae

Plemię

Heleomyzini

Rodzaj

Scoliocentra

Podrodzaj

Scoliocentra (Leriola)

Gatunek

Scoliocentra (Leriola) nigrinervis

Synonimy
  • Helomyza nigrinervis Wahlgren, 1918

Scoliocentra nigrinervisgatunek muchówki z rodziny błotniszkowatych i podrodziny Heleomyzinae.

Gatunek ten opisany został w 1918 roku przez Einara Wahlgrena jako Helomyza nigrinervis[1].

Muchówka o ciele długości od 4,25 do 5 mm. Na głowie ma jedną parę wewnętrznych szczecinek ciemieniowych[2]. Głaszczki jej są jednobarwne. Czułki mają pierwszy człon biczyka pomarańczowy z brązowym wierzchołkiem[3]. Tułów jej cechuje się obecnością szczecinek na propleurach, kilkoma szczecinkami na przedpiersiu[2], jedną parą szczecinek na katepisternum, szarożółtym postpronotum oraz nieowłosionymi anepimeronem i zaszwową częścią anepisternum[3]. Użyłkowanie skrzydła odznacza się przyciemnionymi przednimi i tylnymi żyłkami poprzecznymi[2][3]. Tylna para odnóży samca ma uda z grzebykiem szczecinek na stronie wewnętrznej. Odwłok samicy cechuje rozdwojony sternit ósmy. Samiec ma zwężone ku szczytowi przysadki odwłokowe, krótki bazystylus i szeroki, w zarysie okrągławy distystylus[3].

Owad znany z Niemiec, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Szwajcarii, Polski, Czech, Słowacji, Rumunii, Rosji[1] i gór Azji Środkowej[2]. Zalicza się go do gatunków arktyczno-alpejskich lub borealno-górskich. W Polsce znany tylko z dużych wysokości na terenie Beskidu Żywieckiego i uznawany za relikt postglacjalny. Larwysaprofagiczne. Owady dorosłe są aktywne od listopada do kwietnia i należą do fauny naśnieżnej. Kopulują na wiosnę, zwykle po ustąpieniu pokrywy śnieżnej[3].

Przypisy

  1. a b Scoliocentra nigrinervis. [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2018-06-25].
  2. a b c d K.B. Gorodkov: Family Helomyzidae (Heleomyzidae). W: Keys to The Insects of The European Part of The USSR vol. V Diptera and Siphonaptera part II. G.J. Bei-Bienko, George C. Steyskal (red.). Leiden, New York, København, Koln: E.J. Brill, 1989.
  3. a b c d e Agnieszka Soszyńska-Maj, Andrzej Józef Woźnica. Uwagi na temat biologii, systematyki i rozmieszczenia Scoliocentra (Leriola) nigrinervis (WAHLGREN, 1918) w Polsce i Europie (Diptera: Heleomyzidae). „Dipteron”. 28, s. 23–28, 2012. ISSN 1895–4464.