Sean Sherk

Sean Sherk
Ilustracja
Pełne imię i nazwisko

Sean Keith Sherk

Pseudonim

The Muscle Shark, The Hero of Time

Data i miejsce urodzenia

5 sierpnia 1973
St. Francis

Obywatelstwo

Stany Zjednoczone

Wzrost

168 cm

Masa ciała

70 kg

Styl walki

zapasy

Kategoria wagowa

lekka (70 kg)

Klub

Minnesota Martial Arts Academy

Bilans walk zawodowych
Liczba walk

41

Zwycięstwa

36

Przez nokauty

9

Przez poddania

12

Przez decyzje

15

Porażki

4

Remisy

1

Nieodbyte

0

Sean Keith Sherk (ur. 5 sierpnia 1973 w St. Francis) – amerykański zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA) w latach 1999-2013. Były mistrz UFC w wadze lekkiej (do 70 kg) z 2006 roku.

Krótka biografia

Sherk urodził się w St. Francis (stan Minnesota). Jak większość młodych chłopców w USA zaczął trenować zapasy. Przez 11 lat uprawiania zapasów zanotował ponad 400 pojedynków, większość wygranych[1]. Następnie zainteresował się boksem, muay thai i popularnym w Japonii shoot wrestlingiem. W 1994 roku zapisał się do miejscowego klubu Minnesota Martial Arts Academy prowadzonego przez Grega Nelsona[2].

MMA

W mieszanych sztukach walki zadebiutował w 1999 roku na gali Dangerzone która była organizowana przez byłego mistrza UFC Dana Severna. Sherk zwyciężył pojedynek na punkty po trzech rundach. Następnie wygrał 9 walk z rzędu głównie na punkty pokonując m.in. dwukrotnie Karo Parisjana. 23 lutego 2001 roku zadebiutował w UFC, pokonując na skutek kontuzji rywala (wybity bark) Tikiego Ghosna. Do końca roku stawał do walki jeszcze sześciokrotnie walcząc na lokalnych galach oraz kilka razy na większych m.in. King of the Cage czy Pancrase. W 2002 ponownie trafił do UFC, wygrywając tamże dwa pojedynki i dostając szanse stoczenia walki o pas mistrzowski, z ówcześnie zawodnikiem numer 1 w wadze półśredniej na świecie Mattem Hughesem. Walka miała miejsce 25 kwietnia 2003 w Miami, Hughes nie dał szans Sherkowi, pokonując go zdecydowanie na punkty.

Przez kolejne dwa lata mierzył się z mało znanymi zawodnikami na lokalnych galach w Stanach. Miał również epizod w PRIDE FC w 2004 roku lecz nie zabawił długo w japońskiej organizacji, tocząc dla niej tylko jeden zwycięski pojedynek. Głównym powodem krótkiej współpracy z PRIDE była duża odległość dzieląca Japonię i USA. Sherk zdecydował się na walki w mniejszych organizacjach blisko rodzinnego domu.

Sean Sherk z mistrzowskim pasem UFC

W 2005 roku kolejny raz związał się z Ultimate Fighting Championship. Pierwszym rywalem od powrotu okazał się Kanadyjczyk Georges St-Pierre, który zdemolował Sherka uderzeniami łokciami i pięściami. W kwietniu 2006 zwyciężył na punkty Nicka Diaza. Jeszcze w tym samym roku 14 października zdobył zwakowany 4 lata wcześniej przez Jensa Pulvera pas mistrza wagi lekkiej (do 70 kg) pokonując w mistrzowskim boju Kennego Floriana przez jednogłośną decyzję sędziów. Tytuł udało mu się obronić raz, gdy 7 lipca 2007 roku wypunktował Hermesa França, lecz po tym pojedynku okazało się, że Sherk zażywał sterydy (w próbce moczu po walce wykryto zabroniony środek Nandrolon)[3]. Z powodu pozytywnego wyniku badań antydopingowych został pozbawiony tytułu mistrzowskiego, ukarano go karą finansową w wysokości 2500 $ oraz zawieszono na rok (później skrócono mu zawieszenie do sześciu miesięcy[4]) w stanie Kalifornia przez tamtejszą komisję.

Na początku 2008 roku zorganizowano pojedynek o zwakowany pas po Sherku który zdobył B.J. Penn. Wraz z końcem zawieszenia, zestawiono Sherka z nowym mistrzem. Sherk nie poradził sobie z Hawajczykiem po dłuższej przerwie od MMA który zafundował mu techniczny nokaut (latające kolano i ciosy pięściami). Od 2008 do 2010 stoczył tylko trzy pojedynki, dwa zwycięskie z Tysonem Griffinem i Evanem Dunhamem oraz jeden przegrany z Frankim Edgarem. Głównym powodem tak rzadkich startów były kontuzję które trapiły Amerykanina, przez nie stracił pojedynki m.in. z Gleisonem Tibau[5], Jimim Millerem[6] czy Clayem Guidą[7]. Sherk planował wrócić w 2011 roku lecz ponownie kontuzję dały o sobie znać. Rehabilitację przez następne lata nie dawały zadowalających efektów więc został zmuszony zawiesić karierę zawodniczą. 2 września 2013 roku oficjalnie zakończył czynne uprawianie sportu nie mogąc poradzić sobie z wyleczeniem starych kontuzji[8].

Osiągnięcia

Przypisy

  1. 411 Fighter Profile: Sean Sherk (ang.). 411mania.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-02)].
  2. Biografia Seana Sherka (ang.). seansherk.com.
  3. UFC 155-lb. Champion, Challenger Positive for Steroids (ang.). sherdog.com, 19.07.2007.
  4. UFC CHAMP, SEAN SHERK'S SUSPENSION REDUCED (ang.). mmaweekly.com, 04.12.2007.
  5. Neer Replaces Sherk at UFC 104 (ang.). sherdog.com, 02.09.2009.
  6. UFC 108 Cursewatch: Sean Sherk Out, Ludwig In Against Miller (ang.). cagepotato.com.
  7. Sherk scratched; Gugerty to face Guida at UFC on Versus 1 in March (ang.). mmajunkie.com, 15.01.2010.
  8. Former UFC lightweight champ Sean Sherk announces retirement from MMA (ang.). mmafighting.com, 02.09.2013.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Sean Sherk.jpg
080103-M-5276L-018 MIRAMAR, Calif. (Jan. 3, 2008) Sean Sherk, an Ultimate Fighting Championship (UFC) fighter, signs an autograph during the UFC Affliction autograph signing at the Marine Corps Air Station Miramar Marine Corps Exchange.
Sean-sherk.jpg
Sean Sherk - American Mixed Martial Arts Fighter