Sedot Jam

Sedot Jam
‏שדות ים‎
ilustracja
(c) צילום: אורן פלס, Oren Peles, CC BY 2.5
Państwo

 Izrael

Dystrykt

Dystrykt Hajfy

Wysokość

10 m n.p.m.

Populacja 
• liczba ludności


682

Kod pocztowy

38805

Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, u góry znajduje się punkt z opisem „Sedot Jam”
Ziemia32°29′27″N 34°53′34″E/32,490833 34,892778
Strona internetowa
Portal Izrael

Sedot Jam (hebr. שדות ים; pol. Morskie Pola) – kibuc położony w Samorządzie Regionu Chof ha-Karmel, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Położenie

Kibuc Sedot Jam leży na równinie Szaron na wybrzeżu Morza Śródziemnego na północ od miasta Hadera, w otoczeniu wioski Cezarea. Członek Ruchu Kibuców (HaTenoa’a HaKibbutzit).

Historia

Kibuc Sedot Jam został pierwotnie założony w 1936 roku na północ od miasta Hajfa. Powstał on za namową Dawida Ben Guriona w okresie, w którym Brytyjczycy odmawiali Żydom prawa osiedlania się w Mandacie Palestyny. Mieszkańcy kibucu oficjalnie trudnili się rybołówstwem, jednak w rzeczywistości była to baza Hagany, która udzielała pomocy nielegalnym żydowskim imigrantom napływającym do Palestyny. W 1940 roku kibuc został przeniesiony na swoje obecne miejsce, na południe od ruin starożytnego miasta Cezarei Nadmorskiej. Zamieszkali to członkowie żydowskiej młodzieżowej grupy syjonistycznej HaMehanot HaOlim.

Kultura

W kibucu znajduje się Cesarea Antiquity Museum, w którym zgromadzono liczne eksponaty odnalezione w ruinach starożytnego miasta Cezarei. W pięknym nadmorskim parku wyeksponowano fragmenty rzeźb, kolumny, wyroby garncarskie i różne przyrządy z czasów świetności Cezarei[1]. W domu Hanny Szenes znajduje się ośrodek naukowy zajmujący się historią Żydów węgierskich podczas Holocaustu[2].

Gospodarka

Gospodarka kibucu opiera się na rybołówstwie, intensywnym rolnictwie i turystyce. Znajduje się tutaj plantacja bananów i drzew awokado, oraz hodowla bydła mlecznego. Z przemysłu jest tutaj firma Caesar Stone, produkująca dachówki z piasku i polimerów.

Turystyka

Tutejszą atrakcją są ruiny starożytnego miasta Cezarei Nadmorskiej. W utworzonym tutaj Parku Narodowym Cezarei można podziwiać starożytne ruiny. Na wschód od wejścia do miasta krzyżowców leży stylowa bizantyjska ulica z drzewami tamaryszkowymi. Pozostałości portu morskiego wybudowanego przez Heroda Wielkiego znajdują się obecnie 5 m pod wodą i są dostępne jedynie dla płetwonurków. Dobrze zachowały się portowe składy, świątynie rzymskie, część murów obronnych miasta oraz najstarszy amfiteatr w Izraelu. Został on odbudowany i może pomieścić 3500 widzów. W okresie letnim scena jest wykorzystywana do różnych spektakli i impres organizowanych na otwartym powietrzu[3]. Ośrodek sportowo-rekreacyjny umożliwia uprawianie wszelkich sportów wodnych.

Transport

Z wioski wychodzi lokalna droga prowadząca do położonej tuż obok wioski Cezarea. Droga prowadzi dalej na południe do położonego przy Porcie Hadera węzła drogowego autostrady nr 2 z drogą ekspresową nr 65.

Przypisy

  1. Antiquity Museum in kibbutz Sdot-Yam. [w:] Israel Museums [on-line]. [dostęp 2008-11-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (27 grudnia 2008)]. (ang.).
  2. Hannah Senesh House. [w:] Kef Yam - Business & Private Events [on-line]. [dostęp 2008-11-17]. (ang.).
  3. Caesarea National Park. [w:] Israel Nature and National Parks Protection Authority [on-line]. [dostęp 2008-11-15]. (ang.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Israel location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
English (en):
 
The 1949 armistice line, aka the "Green Line" or "pre-67 borders"
 
Borders of the Israeli-annexed East Jerusalem and Golan Heights
 
Non-Israeli borders
Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
PikiWiki Israel 11983 Geography of Israel.jpg
(c) צילום: אורן פלס, Oren Peles, CC BY 2.5
Geography of Israel