Sejmik Województwa Śląskiego
Siedziba sejmiku (gmach Sejmu Śląskiego) | |
Województwo | |
---|---|
Siedziba | |
Adres | ul. Juliusza Ligonia 46, 40-037 Katowice |
Liczba radnych | |
Kadencja | VI (2018–2023) |
Przewodniczący Sejmiku | |
Wiceprzewodniczący Sejmiku | Stanisław Gmitruk, Urszula Koszutska, Rafał Porc |
Dyrektor Kancelarii Sejmiku | Sławomir Brodziński |
Strona internetowa |
Sejmik Województwa Śląskiego – organ stanowiący i kontrolny samorządu województwa śląskiego. Istnieje od 1998 roku. Obecna, VI kadencja Sejmiku, trwa w latach 2018–2023.
Sejmik Województwa Śląskiego składa się z 45 radnych, wybieranych w województwie śląskim w wyborach bezpośrednich na kadencje trwające 5 lat[1] (w latach 1998–2018 kadencja trwała 4 lata).
Siedzibą sejmiku województwa są Katowice[2].
Przewodniczącym Sejmiku Województwa Śląskiego jest Marek Gzik, a marszałkiem województwa śląskiego Jakub Chełstowski.
Wybory do Sejmiku
Radni do Sejmiku Województwa Śląskiego są wybierani w wyborach co 5 lat (do 2018 co 4) w siedmiu okręgach wyborczych, które nie mają swoich oficjalnych nazw. Zasady i tryb przeprowadzenia wyborów określa odrębna ustawa. Skrócenie kadencji sejmiku może nastąpić w drodze referendum wojewódzkiego[3].
Nr okręgu | Powiaty i miasta na prawach powiatu | Liczba radnych | Liczba wyborców w 2018[5] |
---|---|---|---|
1 | miasto Bielsko-Biała powiaty: bielski, cieszyński, żywiecki | 7 | 524 188 |
2 | miasta: Katowice, Mysłowice, Tychy powiaty: bieruńsko-lędziński, pszczyński | 6 | 516 078 |
3 | miasta: Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Żory powiaty: mikołowski, raciborski, rybnicki, wodzisławski | 7 | 566 661 |
4 | miasta: Bytom, Gliwice powiaty: gliwicki, lubliniecki, tarnogórski | 7 | 523 741 |
5 | Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Zabrze | 6 | 452 163 |
6 | miasto Częstochowa powiaty: częstochowski, kłobucki, myszkowski | 5 | 417 456 |
7 | miasta: Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Sosnowiec powiaty: będziński, zawierciański | 7 | 548 531 |
Razem (Σ) | 45 | 3 548 818 |
Organizacja Sejmiku
Sejmik tworzy 48 radnych, wybierających spośród siebie przewodniczącego i 3 wiceprzewodniczących. Radni pracują w tematycznych komisjach stałych i doraźnych. Komisje stałe:
- Komisja Budżetu, Skarbu i Finansów
- Komisja Edukacji, Nauki i Kultury
- Komisja Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia
- Komisja Rewizyjna
- Komisja Rolnictwa i Terenów Wiejskich
- Komisja Rozwoju i Zagospodarowania Przestrzennego
- Komisja Sportu, Turystyki i Rekreacji
- Komisja Statutowo-Regulaminowa
- Komisja Środowiska i Gospodarki Wodnej
- Komisja Współpracy Zagranicznej i Integracji Europejskiej
- Komisja Edukacji, Nauki i Kultury
Radni Sejmiku (stany na koniec kadencji)
I kadencja (1998–2002)
- Przewodniczący
- Kluby radnych[6]
- Sojusz Lewicy Demokratycznej – 30 radnych:
- Sylwia Adolf, Zbigniew Bomba, Roman Chrzanowski, Andrzej Dobrzański, Marek Fabryczny, Tadeusz Fudała, Marian Gajda, Jadwiga Hyrczyk-Franczyk, Marian Jarosz, Henryk Jąderko, Edward Jędrzejewski, Janina Jura, Antoni Karbowski, Sergiusz Karpiński, Danuta Kieljan, Jacek Kocjan, Stanisław Kowarczyk, Cecylia Machulska, Joachim Masarczyk, Roman Mirski, Jerzy Pistelok (Partia Ludowo-Demokratyczna), Jan Rachwalik, Zenon Soluch, Karol Stasica, Andrzej Szczepański, Krzysztof Tabaka, Marek Trombski, Michał Urban, Zbigniew Wieczorek, Mieczysław Wyględowski
- Wspólnota Samorządowa – 17 radnych:
- Ruch Społeczny – Jerzy Guła, Andrzej Kampa, Aleksander Leszczyna, Karol Łużniak, Jan Olbrycht, Kazimierz Pankiewicz, Bożena Siedlecka, Alina Świeży-Sobel
- Prawo i Sprawiedliwość – Jerzy Ciba, Izabela Kloc, Alojzy Lysko, Leokadia Sobczyńska
- Stronnictwo Pracy – Jadwiga Rudnicka
- Wojciech Czech, Adam Rams, Czesław Sobierajski, Jerzy Szpineter
- Platforma Obywatelska – 11 radnych:
- Marek Bednarek, Paweł Bomba, Janusz Frąckowiak, Aleksander Gądek, Marcin Kędracki, Elżbieta Pierzchała, Romuald Romuszyński, Teresa Skowrońska, Grzegorz Szpyrka, Bernard Szweda, Henryk Zaguła
- Unia Wolności – 9 radnych:
- Jadwiga Górna, Lucjan Kępka, Zygmunt Klosa, Maciej Krzanowski, Ryszard Andrzej Ostrowski, Jerzy Siedlaczek, Andrzej Skowroński, Marta Świerniak, Mariusz Wyleżoł
- Kongres Chrześcijańsko-Narodowy – 3 radnych:
- Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe – Paweł Kilarski, Sebastian Szymonik
- Ruch Katolicko-Narodowy – Bożena Boruta-Gojny
- Niezrzeszeni – 5 radnych:
- Alfred Bąk (niezależny, poprzednio SLD)
- Sławomir Ogórek (niezależny, poprzednio Ruch Społeczny Akcja Wyborcza Solidarność)
- Andrzej Sikora (niezależny, poprzednio Porozumienie Polskich Chrześcijańskich Demokratów)
- Ireneusz Skubis (Polskie Stronnictwo Ludowe)
- Czesław Żelichowski (Prawo i Sprawiedliwość)
II kadencja (2002–2006)
- Kluby radnych[7]
- Sojusz Lewicy Demokratycznej – 20 radnych:
- Alfred Brudny, Michał Czarski, Marek Dobrzański, Tadeusz Fudała, Marian Gajda, Jadwiga Hyrczyk-Franczyk, Marian Jarosz, Sergiusz Karpiński, Jolanta Kopiec, Grzegorz Makowski, Wiesław Maras, Leokadia Mizerska, Małgorzata Ochęduszko-Ludwik, Irena Pierzchała, Karol Stasica, Henryk Szczerba, Marek Trombski (Partia Demokratyczna), Michał Urban, Paweł Wieczorek, Zbigniew Wieczorek
- Platforma Obywatelska – 10 radnych:
- Ludgarda Buzek, Marcin Kędracki, Janusz Krakowian, Mirosław Kraus, Gabriela Lenartowicz, Marian Maciejczyk, Antoni Piechniczek, Krzysztof Stachowicz, Wojciech Zamorski, Piotr Zienc
- Prawo i Sprawiedliwość – 4 radnych:
- Karolina Jacent, Marek Migas, Władysław Motyka, Grzegorz Szpyrka
- Ruch Samorządowy – 4 radnych:
- Jan Borzymowski, Eugeniusz Mikołajczak, Bernard Szweda, Stanisław Zapała
- Niezrzeszeni – 9 radnych:
- Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej – Leszek Czerwiński, Jan Grela, Jerzy Kłudka
- Liga Polskich Rodzin – Longin Dobrakowski, Rajmund Pollak
- Obrona Narodu Polskiego – Tadeusz Mazanek, Antoni Waleczek
- Andrzej Kampa (PiS)
- Dariusz Staszyński (niezależny, poprzednio Samoobrona RP)
III kadencja (2006–2010)
- Prezydium[8]
- Przewodniczący: Michał Czarski
- Wiceprzewodniczący: Jan Kawulok
- Wiceprzewodniczący: Marcin Kędracki
- Wiceprzewodniczący: Piotr Zienc
- Kluby radnych[9]
- Platforma Obywatelska – 19 radnych:
- Jan Borzymowski, Józef Buszman, Aleksandra Gajewska, Paweł Kaleta, Wacław Kania, Marcin Kędracki, Ewa Lewandowska, Marek Parkitny, Krzysztof Rybka, Piotr Spyra, Krzysztof Stachowicz, Martyna Starc-Jażdżyk, Andrzej Szewiński, Bogusław Śmigielski, Karol Węglarzy, Tomasz Wrona, Wojciech Zamorski, Piotr Zarzycki, Piotr Zienc
- Prawo i Sprawiedliwość – 10 radnych:
- Barbara Dworak, Andrzej Hutnik, Andrzej Kamiński, Jan Kawulok, Marek Migas, Czesław Sobierajski, Tadeusz Szymonik, Krzysztof Ślaski, Jacek Świerkocki, Adam Wolak
- Sojusz Lewicy Demokratycznej – 8 radnych:
- Alfred Brudny, Michał Czarski, Marian Gajda, Marian Jarosz, Sergiusz Karpiński, Wiesław Maras, Henryk Moskwa, Cezary Stryjak
- Samorządowa Inicjatywa Obywatelska – 4 radnych:
- Ludgarda Buzek, Mieczysław Jagiełło, Piotr Lewandowski, Janusz Moszyński
- Polskie Stronnictwo Ludowe – 3 radnych:
- Bronisław Karasek, Marian Ormaniec, Zygmunt Wilk
- Niezrzeszeni – 4 radnych:
- Witold Naturski (PO)
- Włodzimierz Skalik (Prawica Rzeczypospolitej)
- Grzegorz Szpyrka (niezależny, poprzednio PiS)
- Jacek Świetlicki (niezależny, poprzednio Polska Plus)
IV kadencja (2010–2014)
- Prezydium[10]
- Przewodniczący: Andrzej Gościniak
- Wiceprzewodniczący: Michał Czarski
- Wiceprzewodniczący: Andrzej Kamiński
- Wiceprzewodniczący: Piotr Kurpios
- Kluby radnych[11]
- Platforma Obywatelska – 22 radnych:
- Jan Borzymowski, Janusz Buzek, Ludgarda Buzek, Aleksandra Gajewska, Andrzej Gościniak, Witold Grim, Anna Hetman, Gustaw Jochlik, Mariusz Kleszczewski, Agnieszka Kostempska, Lucyna Kręcichwost, Piotr Kurpios, Ewa Lewandowska, Adam Lubas, Agnieszka Luty, Adam Matusiewicz, Maria Potępa, Martyna Starc-Jażdżyk, Karol Węglarzy, Grzegorz Wolnik, Wojciech Zamorski, Piotr Zienc
- Sojusz Lewicy Demokratycznej – 10 radnych:
- Michał Czarski, Stanisław Dzwonnik, Marian Gajda, Marian Jarosz, Przemysław Koperski, Wiesław Maras, Henryk Moskwa, Małgorzata Ochęduszko-Ludwik, Małgorzata Tkacz-Janik, Katarzyna Zapart
- Prawo i Sprawiedliwość – 8 radnych:
- Bożena Borys-Szopa, Piotr Czarnynoga, Barbara Dziuk, Urszula Grzonka, Andrzej Kamiński, Jan Kawulok, Artur Warzocha, Wiesław Wójcik
- Ruch Autonomii Śląska – 4 radnych:
- Jerzy Gorzelik, Henryk Mercik, Andrzej Sławik, Janusz Wita
- Niezrzeszeni – 3 radnych:
- Marian Ormaniec (Polskie Stronnictwo Ludowe)
- Władysław Serafin (niezależny, poprzednio Polskie Stronnictwo Ludowe)
- Michał Wójcik (Solidarna Polska)
V kadencja (2014–2018)
- Przewodniczący: Stanisław Gmitruk
- Wiceprzewodniczący: Sylwia Cieślar
- Wiceprzewodniczący: Janusz Wita
- Wiceprzewodniczący: Grzegorz Wolnik
- Kluby radnych[14]
- Platforma Obywatelska – 17 radnych:
- Halina Bieda, Sylwia Cieślar, Lucyna Ekkert, Andrzej Gościniak, Michał Gramatyka, Marek Gzik, Magdalena Idzik-Fabiańska, Maciej Kolon, Urszula Koszutska, Jarosław Makowski, Mirosław Mazur, Janusz Ogiegło, Janusz Pasternak, Maria Potępa, Marta Salwierak, Martyna Starc-Jażdżyk, Grzegorz Wolnik
- Prawo i Sprawiedliwość – 14 radnych:
- Piotr Czarnynoga, Grzegorz Gaża, Krystyna Jasińska, Jan Kawulok, Julia Kloc-Kondracka, Beata Kocik, Bronisław Korfanty, Józef Kubica (Solidarna Polska), Maria Materla, Zbigniew Przedpełski, Jacek Świerkocki, Teresa Wróbel, Małgorzata Zarychta-Surówka, Ewa Żak
- Polskie Stronnictwo Ludowe – 5 radnych:
- Stanisław Dąbrowa, Stanisław Gmitruk, Bronisław Karasek, Krystian Kiełbasa, Danuta Kożusznik
- Śląska Partia Regionalna – 4 radnych:
- Jerzy Gorzelik, Aniela Jany, Henryk Mercik, Janusz Wita
- SLD Lewica Razem – 3 radnych (wszyscy Sojusz Lewicy Demokratycznej):
- Michał Czarski, Stanisław Dzwonnik, Małgorzata Ochęduszko-Ludwik
- Niezrzeszeni – 2 radnych:
- Tadeusz Gruszka (Samorządowy Ruch Demokratyczny)
- Monika Socha (Wolni i Solidarni)
VI kadencja (2018–2023)
- Przewodniczący: Marek Gzik
- Wiceprzewodniczący: Stanisław Gmitruk
- Wiceprzewodniczący: Urszula Koszutska
- Wiceprzewodniczący: Rafał Porc
- Kluby radnych[17]
- Prawo i Sprawiedliwość – 19 radnych:
- Jadwiga Baczyńska, Stanisław Baczyński, Piotr Bańka, Agnieszka Biegun, Piotr Czarnynoga, Dariusz Iskanin, Stanisław Jaszczuk, Wojciech Kałuża, Jan Kawulok, Julia Kloc-Kondracka, Beata Kocik, Bartłomiej Kowalski, Marcin Kozik (Solidarna Polska), Józef Kubica (Solidarna Polska), Zbigniew Przedpełski, Jarosław Szczęsny (Partia Republikańska), Jacek Świerkocki, Przemysław Wydra (Solidarna Polska), Ewa Żak
- Koalicja Obywatelska – 17 radnych:
- Platforma Obywatelska – Magdalena Cieślar, Lucyna Ekkert, Marek Gzik, Maciej Kolon, Klaudiusz Komor, Dorota Konieczny-Simela, Urszula Koszutska, Mirosław Mazur, Andrzej Molin, Marta Salwierak, Henryk Siedlaczek, Katarzyna Stachowicz, Grzegorz Wolnik
- Nowoczesna – Alina Bednarz, Renata Caban
- Marek Kopel, Tadeusz Sławek
- Tak! Dla Polski – 4 radnych:
- Jakub Chełstowski, Rafał Kandziora, Maria Materla, Alina Nowak
- Niezrzeszeni – 4 radnych:
- Polskie Stronnictwo Ludowe – Marek Bieniek, Stanisław Gmitruk
- Iwona Jelonek (niezależna, poprzednio KO)
- Rafał Porc (niezależny, poprzednio Nowa Lewica)
Oficjalne wyniki wyborów do Sejmiku
1998[18]
Komitet wyborczy | Mandaty | |
---|---|---|
Akcja Wyborcza Solidarność | 31 | |
Sojusz Lewicy Demokratycznej | 31 | |
Unia Wolności | 12 | |
Przymierze Społeczne | 1 | |
Razem | 75 |
2002[19]
2006[20]
Komitet wyborczy | Mandaty | |
---|---|---|
Platforma Obywatelska | 21 | |
Prawo i Sprawiedliwość | 16 | |
Lewica i Demokraci | 8 | |
Polskie Stronnictwo Ludowe | 3 | |
Razem | 48 |
2010[21]
Komitet wyborczy | Mandaty | |
---|---|---|
Platforma Obywatelska | 22 | |
Prawo i Sprawiedliwość | 11 | |
Sojusz Lewicy Demokratycznej | 10 | |
Ruch Autonomii Śląska | 3 | |
Polskie Stronnictwo Ludowe | 2 | |
Razem | 48 |
2014[22]
Komitet wyborczy | Mandaty | |
---|---|---|
Platforma Obywatelska | 17 | |
Prawo i Sprawiedliwość | 16 | |
Polskie Stronnictwo Ludowe | 5 | |
Ruch Autonomii Śląska | 4 | |
SLD Lewica Razem | 3 | |
Razem | 45 |
2018[23]
Komitet wyborczy | Mandaty | |
---|---|---|
Prawo i Sprawiedliwość | 22 | |
Koalicja Obywatelska | 20 | |
SLD Lewica Razem | 2 | |
Polskie Stronnictwo Ludowe | 1 | |
Razem | 45 |
Wyróżnienia i nagrody
- Medal 100 – lecia Polskiego Czerwonego Krzyża (PCK)[24]
Przypisy
- ↑ Art. 3 pkt 2 Ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (Dz.U. z 2018 r. poz. 130).
- ↑ (Art. 3) Ustawa z dnia 24 lipca 1998 r. (Dz.U. z 1998 r. nr 96, poz. 603)
- ↑ Dz.U. z 2022 r. poz. 547
- ↑ Serwis PKW – Wybory 2014
- ↑ Serwis PKW – Wybory 2018
- ↑ Lista radnych na stronie województwa śląskiego
- ↑ Głównie na podstawie wykazu radnych na stronie województwa śląskiego
- ↑ Prezydium na stronie województwa śląskiego
- ↑ Głównie na podstawie Wykaz radnych na stronie województwa śląskiego
- ↑ Prezydium Sejmiku IV kadencji na stronie województwa śląskiego
- ↑ Kluby i ugrupowania Radnych w BIP województwa śląskiego
- ↑ Przewodniczący Sejmiku na stronie sejmiku województwa śląskiego
- ↑ Wiceprzewodniczący Sejmiku na stronie sejmiku województwa śląskiego
- ↑ Kluby Radnych na stronie sejmiku województwa śląskiego
- ↑ Przewodniczący Sejmiku na stronie sejmiku województwa śląskiego
- ↑ Wiceprzewodniczący Sejmiku na stronie sejmiku województwa śląskiego
- ↑ Kluby Radnych na stronie sejmiku województwa śląskiego
- ↑ Tomasz Zarycki: Wybory samorządowe w 1998 r., [w:] Decentralizacja terytorialnej organizacji kraju: założenia, przygotowanie, ustawodawstwo (red. Grzegorz Gorzelak), Warszawa 1999, s. 54.
- ↑ Serwis PKW – Wybory 2002
- ↑ Serwis PKW – Wybory 2006
- ↑ Serwis PKW – Wybory 2010
- ↑ Serwis PKW – Wybory 2014
- ↑ Serwis PKW – Wybory 2018
- ↑ Zasłużeni dla województwa śląskiego. slaskie.pl.
Zobacz też
Linki zewnętrzne
Media użyte na tej stronie
Autor: Lestat (Jan Mehlich), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Gmach Sejmu Śląskiego w Katowicach. Obecnie mieści się w nim Urząd Wojewódzki.
Wyniki wyborów do sejmiku województwa śląskiego w 2006 roku (z podziałem na okręgi wyborcze). Dane ze strony PKW