Selekcja pracowników

Selekcja pracowników – to jedno z narzędzi zarządzania zasobami ludzkimi (ZZL). Proces wyboru pracownika przez eliminację pozostałych kandydatów ubiegających się o stanowisko w organizacji, a niespełniających wymagań stawianych idealnemu pracownikowi[1]. W środowisku praktyków ZZL selekcja rozumiana jest przynajmniej dwuznacznie:

  • jako jeden z etapów rekrutacji (gdzie “rekrutacja rozumiana jest jako cały proces pozyskiwania ludzi świadczących pracę organizacji”[2]
  • jako niezależny proces (niewchodzący w skład procesu rekrutacji) polegający na odrzuceniu aplikacji kandydatów niespełniających wymagań, następujący po rekrutacji (rozumianej jako proces przyciągania odpowiednich kandydatów)

Rodzaje strategii selekcji pracowników

1. Play- Off- polega na wprowadzeniu selekcji na każdym etapie rekrutacji. Ostateczny wybór jest szybki i łatwy, gdyż dokonywany jest wśród małej liczby osób, które przeszły pozytywnie wcześniejsze eliminacje.

2. Kompensacyjna- decyzję o odrzuceniu któregoś z kandydatów stosuje się po przeprowadzeniu wszystkich etapów rekrutacji. Jest to metoda znacznie dłuższa, ale pozwala dobrze poznać wszystkich kandydatów.

3. Mieszana- jak sama nazwa mówi, jest to technika polegająca na połączeniu selekcji play- off i kompensacyjnej.

Zobacz też

Bibliografia

  • T. Wach, Motywowanie i ocenianie pracowników, Oficyna Wydawnicza Warszawskiej Szkoły Zarządzania Szkoły Wyższej, Warszawa, 1997.

Przypisy

  1. Adam Sulich, Modele i techniki rekrutacji i selekcji realizowane przez przedsiębiorstwa w województwie dolnośląskim, [w:] Głoskowska K., Szymański E. M. (red.), Nurty badawcze w zarządzaniu. Manager., Zgorzelec: Wyd. GSP, 2015, s. 88, ISBN 978-83-938446-4-7 [dostęp 2016-01-21].
  2. A. Pocztowski, “Zarządzanie Zasobami Ludzkimi” PWE, Warszawa, 2003 str. 142