Seleukos II Kallinikos

Seleukos II Kallinikos
Ilustracja
Moneta Seleukosa II Kallinikosa z jego wizerunkiem
władca państwa Seleucydów
Okresod 246 p.n.e.
do 226 p.n.e.
Dane biograficzne
DynastiaSeleucydzi
Data urodzeniamiędzy 265 a 260 p.n.e.
Data śmierci226 p.n.e.
OjciecAntioch II Theos
MatkaLaodika I
ŻonaLaodika II
DzieciSeleukos III Keraunos,
Antioch III Wielki,
Antiochis

Seleukos II Kallinikos (ur. między 265 a 260 p.n.e., zm. 226 p.n.e.) – władca Syrii starożytnej z dynastii Seleucydów, panujący w latach 246-226 p.n.e. Był synem Antiocha II Theosa i Laodiki.

Wojna z Egiptem

W okresie panowania Seleukosa II państwo Seleucydów weszło w stadium ostrego kryzysu wewnętrznego i zewnętrznego. Niemal od razu po śmierci Antiocha II, w 246 r. p.n.e., rozpoczęła się III wojna syryjska, podczas której Ptolemeusz III Euergetes wyparł niemal całkowicie Seleukosa z Syrii i dotarł do Antiochii, a także do Eufratu. Sukcesy Lagidy były jednak przejściowe – niemniej jednak wywołały szereg niekorzystnych zawirowań w państwie syryjskim. Przede wszystkim doszło do całkowitego uniezależnienia się od Seleukidów satrapy Baktrii Diodotosa, który już wcześniej reprezentował tendencje separatystyczne. W momencie najazdu Ptolemeusza III, w Partii zbuntował się satrapa Andragoras (246 p.n.e.). Seleukos zabezpieczywszy sytuację w Azji Mniejszej i wzmocniwszy się posiłkami władców Kapadocji i Pontu, ruszył w r. 244 p.n.e. z kontrofensywą odzyskując wszystkie terytoria, do których wkroczył Lagida, pokonując wojska Ptolemeusza w efekcie czego przyjął tytuł Kallinikos („Zwycięski”). Dalsze losy wojny upłynęły pod znakiem przewagi Ptolemeusza, jednakże ostatecznie zakończyła się w r. 241 p.n.e., a jej skutki jej nie były zbyt korzystne dla Seleukidów.

Wojna domowa

Kolejnym czynnikiem destabilizującym, o poważnych reperkusjach, była wojna domowa Seleukosa II z bratem, Antiochem Hieraksem, tzw. „wojna braterska”, która toczyła się w latach 241-239 p.n.e. i zakończyła się klęską Seleukosa w bitwie pod Ancyrą (Ankyrą) w 239 r. p.n.e. Tuż po tej klęsce do Partii wdarli się Parnowie pod wodzą Arsakesa, pokonali Andragorasa i założyli tam odrębne państwo.

Wyprawa na Wschód

Nie są znane bliżej dalsze wydarzenia dotyczące panowania Seleukosa II. Wiadomo tylko, że ostatecznie wygrał on wojnę z Antiochem Hieraksem i ruszył na wschód w celu opanowania sytuacji w tamtejszych zbuntowanych i oderwanych satrapiach. Nie znamy szczegółów wschodniej wyprawy Seleukosa II – miała ona miejsce w latach 232-231 p.n.e.i najprawdopodobniej Seleukida wkroczył na terytorium Partii, jednakże nie doszło do żadnego rozstrzygnięcia, gdyż Arsakes wycofał się na północ. Niebawem Seleukos przerwał kampanię przeciw Partom i zawrócił do Syrii na wieść o poczynaniach Attalidów z Pergamonu, a secesja Partii pozostała faktem.

Ostatnie lata

Ostatnie lata panowania Seleukosa II wypełniały walki z Attalidami, którzy coraz bardziej rozszerzali swoje terytorium kosztem monarchii Seleucydów. Seleukos II Kallinikos zginął podczas jednej z wypraw przeciw Attalosowi I w 226 r. p.n.e., a władzę po nim objął jego starszy syn Seleukos III Keraunos.

Bilans panowania

Bilans panowania Seleukosa II Kallinikosa, którego treścią były walki zarówno z buntownikami, jak i najeźdźcami zewnętrznymi, nie wróżył jego państwu świetlanej przyszłości. Utrata olbrzymich terytoriów na wschodzie, jak również nierozwiązane kwestie w Azji Mniejszej pozostawiały jego następcom niełatwe zadanie rządzenia państwem niestabilnym i częściowo okrojonym.

Media użyte na tej stronie

Tyche Antioch Vatican st.jpg
Autor: Janmad, Licencja: CC BY 3.0
Tyche (Fortuna) Antiochii
SeleucusII.jpg
Coin of Seleucus II Callinicus. Greek inscription reads ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΣΕΛΕΥΚΟΥ (king Seleucus).From 1889 edition of Principal Coins of the Ancients. Public Domain scans granted by ESnible from his site http://www.snible.org/coins/hn/syria.html (July 10th 2004 agreement by e-mail).